Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Přitažlivost protikladů

27. července 2010, 20:28 - Jefim Fištejn
27. července 2010, 20:28

Prezident USA Obama a britský premiér Cameron představují dva dnešní nesmiřitelné trendy

Na konci července navštívil britský premiér David Cameron poprvé amerického prezidenta Baracka Obamu v Bílém domě. Většina pozorovatelů považovala jejich bratrské objetí za potvrzení nerozborného přátelství obou zemí. Našli se však i lidé, kteří rozpoznali v rutinní návštěvě střet dvou základních a vzájemně nesmiřitelných současných trendů, jichž jsou hlavními protagonisty. Americký prezident ztělesňuje ideologii všemožných fiskálních pobídek, britský premiér je chodícím principem šetrnosti a „osekávání“ sociálního státu. Když Obama bratrsky tiskl na svou hruď Camerona, objímal vlastní noční můru. Možná tušil, že uspěje-li britská konzervativněliberální vláda se svým programem, bude to návod k vítězství pro americké republikány v prezidentských volbách v roce 2012.
V důsledku vyššího rozpočtového schodku, než byl řecký, prosadil Cameron úsporný rozpočet s nejvyšším snížením veřejných výdajů od druhé světové války. V příštích pěti letech budou všechny výdajové položky kromě zdravotnictví a zahraniční pomoci sníženy v průměru o 25 procent. Taková strategie může povzbudit investory a věřitele, riskuje se jí však, že narazí na odpor obyvatel zhýčkaných mnoha lety „socialistických“ vymožeností. Díry v rozpočtu se dají, jak známo, zalátat zvýšením daňové zátěže, Cameron však ctí ekonomickou odpovědnost. Vychází z toho, že brzdný vliv daňové zátěže na hospodářský růst není otázkou víry, ale dokázanou zákonitostí. Nedávná studie fiskálních opatření všech vyspělých zemí od roku 1975 odhalila, že procentní zvýšení daňového zatížení snižuje ekonomický růst také zhruba o procento HDP. Snížení státních výdajů o procento naopak zvyšuje výkonnost hospodářství o více než 0,5 procenta HDP. Britská vláda zapracovala do rozpočtu princip, dle něhož by na každou libru zvýšených daní měly připadnout čtyři libry výdajových úspor. Zafunguje-li Cameronova strategie, stane se z ní mocná zbraň v předvolebním arzenálu amerických republikánů.
Nejen oni, ale i české vládní strany by mohli najít v Cameronově počínání nejedno zajímavé ponaučení. K prosazení bolestných úsporných opatření je koalice vděčnější formou vládnutí než jednobarevná vláda. Cameronův kabinet méně závisí na fundamentalistech ve vlastních řadách a dokáže lépe tlumit ideové odlišnosti obou koaličních partnerů v otázkách, jako je imigrace nebo evropská integrace. V americké vrcholné politice žádná třetí strana neexistuje. Budou-li tedy republikáni chtít prosadit politicky riskantní úsporná opatření, budou muset hledat spojence mezi fiskálně konzervativními demokraty. A ti by mohli být přizváni do „koalice odpovědných“. Marginalizace fundamentalistických křídel ve vlastních stranách je však aktuální i pro českou vládní koalici.
Ještě důležitější je další ponaučení z britského experimentu – pouhý úsporný program nemůže být dostatečným poselstvím pro žádnou politickou stranu. Utahování opasků může být tisíckrát nevyhnutelné, pro udržení voličské přízně se však musí snoubit s nějakou slibnější perspektivou, s programem pozitivního rozvoje společnosti. V britském případě je veřejnost ochotná spolknout hořkou pilulku rozpočtových škrtů jen proto, že je oslazená širokým programem podpory dobrovolnických činností, posílením místních samospráv a rozšířením sítě charitativních škol a dobročinných spolků. Cameron argumentuje tím, že základním problémem „velké vlády“, všestranně pečovatelské a všudypřítomné, není pouze její nákladnost. Škodí především tím, že „z bystrých a schopných lidí dělá pasivní odběratele státní pomoci“. Je proto třeba se mnohem více zamyslet, jak nově formulovat úlohu a velikost státu. Vůdce britských konzervativců vychází z nutnosti důsledně posilovat společenské postavení místních samospráv a jednotlivců. V jeho vizi velké společnosti není vláda hlavním hybatelem, nýbrž spíše katalyzátorem změn pomáhajících místní samosprávě prostředky a autoritou. Kritici z opoziční Labour Party viní Camerona z „cynické snahy učinit své škrty stravitelnějšími pro veřejnost“. Cameron však tvrdí, že na snaze o vybudování velké společnosti, kterou prováděl dlouho před vypuknutím finanční krize, není nic cynického. Prezident Obama má tedy pádné důvody k obavám, že se britská nákaza rozšíří mezi americkými republikány. Jejich případný úspěch – stejně jako konečný úspěch české středo-pravicové koalice – však bude do značné míry záviset na schopnosti vytvořit širší ideologickou koalici a nabídnout atraktivnější domácí agendu než pouze odpovědnou fiskální politiku.


Čtěte také

 Rumunský větrný park ČEZ Fantanele - Cogealac

Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti

Státem kontrolovaná společnost Hidroelectrica, která je největším výrobcem elektřiny v…

před 3 hodinami

 Předčasné volby ve Velké Británii - ilustrační foto

Průvodce britskými volebními sliby. Labouristé chtějí radikální změny, konzervativci rychlý brexit

Co se dá komu slíbit aneb Brouzdání britskými volebními sliby.

před 3 hodinami

Praha  Pražský primátor Zdeněk Hřib

Města proti populistům. Praha uzavře pakt s Budapeští, Bratislavou a Varšavou

Praha uzavře Pakt svobodných měst s metropolemi zemí visegrádské skupiny, Budapeští,…

před 4 hodinami

Události  Novorozenec - ilustrační foto

Počet obyvatel Česka za devět měsíců stoupl na 10,68 milionu. Rodí se však méně dětí

Počet obyvatel České republiky se za letošních devět měsíců zvýšil o 31 400 na 10,68…

před 4 hodinami

Události Japonské sportovní centrum J-Village v prefektuře Fukušima, ilustrační foto

Štafeta zamořeným územím: radioaktivita v okolí Fukušimy je 1775krát vyšší než před havárií

Sportovní areál, který je umístěný 20 kilometrů od elektrárny Fukušima, je stále…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Kdy musíte platit zdravotní pojištění i při nulových příjmech?
Jak žádat o doplatky za léky? Jaké jsou roční limity?
3 tipy, jak si snížit daňovou povinnost ještě do konce roku
Auta
Test Kawasaki W800 Street: Síla starých vín
Videodojmy: Hyundai Tucson N Line ukazuje sportovní stránku nošovického SUV
Porsche má na Taycan už 30 tisíc objednávek. To téměř odpovídá roční produkci 911
Mercedes-Benz představuje druhou generaci modelu GLA. K dispozici bude i jako elektromobil
EAV uvádí na trh první modulární vozidlo eCargo
Hry pro příležitostné hráče