Přístup k úvěrům by se měl zjednodušit

21. března 2005, 00:00 - (jn)
21. března 2005, 00:00

VEDOUCÍ MARKETINGU A OBCHODU ŠKOFIN MICHAL BÍLEK: Většina leasingových firem hýří optimismem, pokud se mluví o budoucnosti. "Nabídka se bude stále více přibližovat potřebám klientů," říká vedoucí marketingu a obchodu ŠkoFIN Michal Bílek. Zároveň tvrdí, že zvýšení DPH u finančního leasingu klienti prakticky nepocítili.

VEDOUCÍ MARKETINGU A OBCHODU ŠKOFIN MICHAL BÍLEK:

Většina leasingových firem hýří optimismem, pokud se mluví o budoucnosti. „Nabídka se bude stále více přibližovat potřebám klientů,“ říká vedoucí marketingu a obchodu ŠkoFIN Michal Bílek. Zároveň tvrdí, že zvýšení DPH u finančního leasingu klienti prakticky nepocítili.

* Leasingový trh loni zaznamenal propad. Co všechno ho způsobilo? Zřejmě šlo zejména o zvýšení DPH.

Loňský propad leasingového trhu nebyl poznamenán pouze změnou legislativy v souvislosti se vstupem do Evropské unie. Vzhledem k tomu, že leasingové společnosti samy absorbovaly zvýšení DPH z finančních služeb do svých marží, klientů se změny téměř nedotkly. Osobně se domnívám, že za 2,5procentním poklesem leasingu movitých věcí stojí především fakt, že výrazně poklesl prodej nových osobních vozidel.

* Jaký je výhled leasingu?

Pokles trhu je ale podle mne dočasný, i když nelze samozřejmě do budoucna očekávat takové nárůsty jako v minulém desetiletí. Leasing podle mého názoru z důvodu dostupnosti, rychlosti uzavření smlouvy a některých daňových výhod zůstane i nadále populární formou financování. Prodej na splátky či úvěr zůstane doplňkovou formou financování, i když s rostoucí tendencí. V dlouhodobém horizontu lze očekávat, že především u spotřebitelů bude zejména úvěr stále častějším instrumentem financování jejich potřeb, a to hlavně v segmentu ojetých vozidel.

* V oblasti „značkového“ leasingu, jehož je ŠkoFIN „průkopníkem“, se objevují další hráči na trhu. Jaké jsou hlavní výhody „značkového“ leasingu?

Značkový leasing, tedy propojení financování s danou značkou vozidel má mnoho synergických efektů a v oblasti financování nových vozidel, bude i nadále hrát prim. Lze očekávat, že i dovozci, kteří dnes značkový leasing nenabízejí, k tomuto kroku přistoupí. A to buď založením vlastní leasingové společnosti, či spoluprací s již existující. Výhodou „značkového“ leasingu je zejména příprava produktů, které jsou „střiženy“ dané značce či modelu přesně na míru a které v konečném důsledku znamenají kvalitní produkt pro klienta, mnohdy i za nižší cenu.

* Čím se dá oživit leasingový trh? Budou se leasingové firmy předhánět v nabídkách cen nebo budou hrát roli nadstavbové služby?

V oblasti finančního leasingu vozidel bych neočekával výrazné snižování cen, nýbrž orientaci na rychlé schvalování smluv, minimalizaci předkládaných podkladů a podobně. Lze očekávat i další rozvoj „akčního“ leasingu, kdy zákazník obdrží i jinébenefity - například tankovací kartu, výbavu vozidla či některé další služby zdarma. V oblasti operativního leasingu bude vývoj nadále směřovat k využívání celé škály služeb, které již dnes leasingové společnosti nabízejí a které budou stále populárnější. *

Foto popis| Pavel Holík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě…
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Technologie
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít