Přistáváme - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přistáváme

, Tomáš Skřivánek,
Přistáváme
Zdroj: Euro.cz

Světová ekonomika se blíží do fáze poklesu

Většina prognóz ekonomického vývoje planety stále hýří optimismem. Za všechny náladu nejlépe vystihuje letošní podzimní předpověď Evropské komise: „Růst HDP zůstane letech 2007 a 2008 v EU na úrovni 2,4 procenta, v letech 2006 až 2008 bude vytvořeno přes sedm milionů nových pracovních míst, což sníží nezaměstnanost ze současných devíti na 7,3 procenta,“ předpovídá komise.
Z řady obdobně laděných prognóz se odchyluje nejnovější výhled sestavený největší úvěrovou pojišťovnou světa Euler Hermes ze skupiny Allianz. Podle ní bude v roce 2007 jednoznačně hůř. „Světová ekonomika měkce přistává,“ tvrdí analytici Euler Hermes. Jejich odhady je třeba brát vážně. Na rozdíl od většiny ostatních obdobných prací vycházejí z odhadů a plánů firem, nikoli jen z pohledu na makroekonomickou situaci. Podkladem pro prognózy úvěrové pojišťovny je největší databáze firem na světě se zhruba čtyřiceti miliony subjektů, kterou vlastní a spravuje právě Euler Hermes.

Růst podrží Asie.

Pro příští rok předpovídá pojišťovna růst světové ekonomiky o tři procenta. V letošním roce přitom růst dosahoval ještě 3,7 procenta. Tahounem stále ještě vysokého průměrného čísla budou asijské státy s odhadovaným růstem o 7,6 procenta (letos 8,2 procenta) a region střední a východní Evropy s pětiprocentním růstem (letos 5,3 procenta). Česko podle odhadů pojišťovny Allianz po letošním zvýšení dynamiky růstu HDP na 6,5 procenta poroste v roce 2007 o pět procent.
Tradiční ekonomiky eurozóny, Japonsko a Spojené státy na tom budou podstatně hůře. V Evropě bude růst brzdit především zvýšení daně z přidané hodnoty v Německu ze 16 na 19 procent. Analýza očekává, že slabší poptávka domácích spotřebitelů srazí německou ekonomiku z letošního růstu o 2,1 procenta na 1,2 procenta v roce 2007. Ještě slabší – o 1,1 procenta – bude růst Itálie. Spolu s Francií totiž bude doplácet především na silné euro a slabší poptávku po zboží v Německu.
Jasné náznaky oslabení jsou vidět také ve Spojených státech. V letošním a v příštím roce poklesnou firemní investice, k tomu se dále sníží spotřeba domácností. Porostou naopak vládní výdaje. Do alarmující výše 952 miliard dolarů vystoupá v roce 2007 deficit běžného účtu platební bilance Spojených států. Pro srovnání ještě v roce 2004 dosahoval deficit „jen“ 665 miliard.
V Japonsku bude důvodem snížení růstu z letošních 2,5 procenta na 1,8 procenta především pokles vládních výdajů.

Počet bankrotů vzroste.

V důsledku postupného ochlazování ekonomiky ve většině zemí se podle studie Euler Hermes bude zvyšovat počet krachů firem. Platí to i pro Českou republiku, kde by měl počet bankrotů začít znovu mírně růst, a to po sedmi letech, kdy klesal. Zatímco ještě v roce 2000 zaznamenal Český statistický úřad rekordní počet 2491 úpadků firem, v letech následujících se dostavil jejich pravidelný pokles až na 1380 případů v roce 2005. Letos analytici pojišťovny očekávají 1330 bankrotů. Ale už příští rok se trend obrátí, byť analytici očekávají jen minimální růst – 1340 případů.
Studie úvěrové pojišťovny předpokládá, že Evropská centrální banka ani americký FED nebudou v příštím roce zvyšovat úrokové sazby. V USA by měla základní úroková sazba zůstat na současných 5,25 procenta, v Evropě na 3,25 procenta. Světová míra inflace totiž poklesne z 1,6 procenta na 1,4 procenta v příštím roce. Přispět by k tomu měla také stabilizace cen surovin, především ropy, na hranici 65 dolarů za barel.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze