Přiškrcený veksl. ČNB i Praha bojují proti nepoctivým směnárnám - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přiškrcený veksl. ČNB i Praha bojují proti nepoctivým směnárnám

,
Přiškrcený veksl. ČNB i Praha bojují proti nepoctivým směnárnám
Zdroj: čtk

Centrální banka i radnice začaly tvrdě postihovat neférové praktiky směnáren.

Takhle mě ještě nikdo neokradl. Je to tři roky, co se takto rozčilovala turistka v pražské Kaprově ulici před směnárnou Chequepoint, která při směně eurových bankovek klientce vyplatila koruny v mimořádně nevýhodném kurzu, pouhých patnáct korun za jedno euro.

O pár kroků dále u konkurence mohla dotyčná dostat slušných 24,90 koruny. I Chequepoint tehdy nabízel podobný kurz, jenže až pro směny přesahující sto eur. A to cizinka, která potřebovala vyměnit jen patnáct eur, přehlédla.

Směnárně Chequepoint sebrala Česká národní banka (ČNB) v roce 2018 po sérii obřích pokut licenci. Dvojí kurzovní lístek, který počítal nepozorným turistům ten méně výhodný, patří k oblíbeným fintám nepoctivých směnárníků. Loni začal platit nový zákon o směnárenské činnosti a legislativa tento trik zakázala.

Jenže u některých směnáren lze ne zcela přehledný ceník stále najít. Třeba na pražském hlavním nádraží. Při směně 15 eur vám místní směnárna vyplatí dvacet korun a deset haléřů za jedno euro. Zatímco když si vyměníte stoeurovou bankovku, kurz poskočí ke čtyřiadvaceti korunám za euro.

Nekompromisní ČNB

Okamžitě poté, co začal platit nový zákon, začala centrální banka obchodníky kontrolovat. Neváhala použít velmi tvrdé tresty. Společnostem Chivas Invest, Pemex Change a Exclusive Change minulý týden a udělila jim tučné pokuty. Chivas Invest, která provozuje směnárny například v pražských ulicích Dlouhá nebo 28. října, dostala pokutu 2,5 milionu korun, Pemex si vysloužil třímilionovou sankci a Exclusive Change musí zaplatit dva miliony korun.

Rozhodnutí centrální banky je první podle nového zákona o směnárenské činnosti. „Kurzovní…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?