Přírodní zemědělství je na vzestupu

18. listopadu 2003, 00:00 - VÍT SMRČKA
18. listopadu 2003, 00:00

Biopotraviny pronikly do obchodních řetězců i malých prodejen EKONOMICKÝMI VÝSLEDKY NEMUSEJÍ BIOFARMY ZAOSTÁVAT ZA KONVENČNÍM ZEMĚDĚLSTVÍM. EU NAVÍC POČÍTÁ SE SMĚŘOVÁNÍM DOTACÍ PŘEDEVŠÍM DO EKOLOGICKÉHO HOSPODAŘENÍ S PŮDOU. Na pětině zemědělské půdy České republiky by se do deseti let mělo hospodařit ekologicky, bez použití umělých hnojiv a další chemie.

Biopotraviny pronikly do obchodních řetězců i malých prodejen

EKONOMICKÝMI VÝSLEDKY NEMUSEJÍ BIOFARMY ZAOSTÁVAT ZA KONVENČNÍM ZEMĚDĚLSTVÍM. EU NAVÍC POČÍTÁ SE SMĚŘOVÁNÍM DOTACÍ PŘEDEVŠÍM DO EKOLOGICKÉHO HOSPODAŘENÍ S PŮDOU.

Na pětině zemědělské půdy České republiky by se do deseti let mělo hospodařit ekologicky, bez použití umělých hnojiv a další chemie. V současnosti se takto hospodaří pouze asi na pěti a půl procentech zemědělské půdy, což představuje zhruba 235 tisíc hektarů. Ekologickému zemědělství se věnuje v ČR nyní 700 zemědělců. Obrovský boom takto obdělávané půdy bude založen na akčním plánu, který letos přijalo Ministerstvo zemědělství ČR. „Je to realistické a je to v zájmu českého zemědělství,“ řekl Profitu Otakar Jiránek ze společnosti Country Life, která se zabývá ekologickým zemědělstvím a také přímým prodejem a distribucí biopotravin. Jiránek byl členem týmu, který akční plán připravil. Podle jeho názoru do této zeměděské činnosti půjdou hlavní dotace Evropské unie, kdežto na konvenční hospodaření bude stále méně prostředků. Podobná situace nastává i v průmyslu, energetice a dopravě. Evropská unie bude podporovat především ekologické, k životnímu prostředí a zdraví člověka šetrné přístupy. Napříkad Country Life, který buduje nedaleko Berouna biofarmu, dostal na tuto činnost z evropských fondů deset milionů korun. Získat na totéž například úvěr od tuzemských bank je téměř nemožné.

U NÁS SE ZAČALO VČAS

Nárůst českého ekologického zemědělství nebude v Evropě neobvyklý. Například dohledné době rozvinout tento způsob hospodaření na polovině zemědělské půdy. V EU je ekologické zemědělství a následně produkce biopotravin podle Jiránka nejdynamičtějším sektorem. V posledních letech roste ročně až o 40 procent, svou dynamikou se přibližuje rozvoji telekomunikací. Česká republika není v oblasti na evropském chvostu, mezi kandidátskými zeměmi si dokonce drží prvenství. Je to dáno určitou tradicí, první tři ekologicky orientované zemědělské podniky působily v ČR již před rokem 1989. Podíl ekologicky obhospodařované zemědělské půdy činil v roce 2001 v kandidátských zemích 0,28 procenta, kdežto ČR se již pohyboval kolem pěti procent. Ekonomické výsledky biofarem nemusejí být podle odborníků horší než u konvenčních zemědělských podniků. „Co vynaloží ekologicky hospodařící zemědělci například na ruční práce pro odstranění plevele, musí konvenční firmy dát do nákupu chemických postřiků. Vyjde to téměř stejně,“ upozorňuje Karel Merhaut z agentury Biocit. „Záleží na regionu, jsou i firmy, které skončily,“ připouští Jiránek, že nový způsob hospodaření někteří zemědělci nezvládli.

POTRAVIN JE MÁLO

Problém je s nedostatkem biopotravin, produktů ekologického zemědělství. Zájem o biopotraviny stoupá, domácí spotřebitelé mají stále větší chuť je kupovat. „Loni se obrat na trhu s biopotravinami pohyboval mezi 150 až 200 miliony korun, z toho asi pětinu tvořil vývoz,“ vyjádřil se Tomáš Václavík zmarketingové firmy Green marketing. Podíl těchto potravin na celkové spotřebě zůstává ale nízký. V roce 2001 byl nižší než procento. Poptávka u řady bioproduktů převyšuje nabídku. Mnohem vyšší by mohla být produkce mléčných výrobků, chleba, pečiva, brambor, ovoce, zeleniny, vajec, drůbežího, vepřového a dalšího masa, i když na trhu se již například prodává biohovězí. Hodně se toho v nabídce zlepšilo. V roce 1991, když se začaly biopotraviny v ČR prodávat, se většina dovážela. Vloni bylo na tuzemském trhu 1000 druhů certifikovaných biopotravin, z toho 468 z dovozu. Vznikla prodejní síť. Jednu z prvních prodejen biopotravin založil Country Life v roce 1991 v Melantrichově ulici vPraze. Na sedmdesáti čtverečních metrech zde vsoučasnosti dosahuje obrat 1,5 milionu korun měsíčně. V Praze má tato společnost ještě jednu prodejnu a také restauraci v Melantrichově ulici. Vznikají další bioprodejny provozované jinými majiteli. Ve většině okresních měst jsou specializované prodejny zdravé výživy. „Začínala jsem se třemi lahvemi kozího mléka, nyní jich denně prodám dvacet,“ říká Hana Divínová, která provozuje několik týdnů prodejnu zdravé výživy v Benešově. Mezitím byla ve městě, a to hned přes ulici, otevřena další prodejna s tímto zaměřením, takže celkem jsou v Benešově již tři. „Prodejnu stále dotujeme,“ říká Divínová, která provozuje rovněž cukrárnu na náměstí. „Do roka se pozná, jestli to bude fungovat,“ dodává. Biopotraviny nezůstaly omezeny na malé specializované obchody. Prodávají se již v pěti obchodních řetězcích.

Do deseti let má ekologické hospodářství zabrat pětinu zemědělské půdy.

foto: archiv (2x)

Na desátém ročníku přehlídky biopotravin se výrobci pochlubili zvláště ekologickou zeleninou.

foto: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít