Připojištění na dovolenou: nutnost, nebo zbytečnost? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Připojištění na dovolenou: nutnost, nebo zbytečnost?

, Martin Ježek, Finance.cz,
Připojištění na dovolenou: nutnost, nebo zbytečnost?
Zdroj: čtk/AP

Pokud jedete na dovolenou do cizí země, vyplatí se zdravotně připojistit. České zdravotní pojištění totiž nekryje zdaleka vše, navíc připojištění není drahé.

Proč bych se měl pojistit na dovolenou v Evropské unii, když je v EU mé zdravotní pojištění platné, zeptáte se možná. Hlavně proto, že naše pojištění, které si platíte, nebo je vám strháváno z platu, sice uplatníte i v soukromých lékařských ordinacích, ale jen do výše cen, které se platí u českých lékařů. Může se vám pak třeba stát, že budete muset zaplatit příjezd doktora, nebo odvoz do nemocnice. Naše „běžné“ pojištění se také nevztahuje na případný převoz nemocného z cizí země domů, nebudou vám ani uhrazeny ztracené osobní věci.

Havárie s půjčeným dopravním prostředkem

Půjčovny různých dopravních prostředků jsou v oblíbených letoviscích docela běžné. Ale co když se s půjčeným autem nabouráme? Pokud předem víme, že si vůz (ale třeba i loď) půjčíme, musíme si najít u některé z našich pojišťoven produkt, který by případnou škodu kryl. Na podobnou nehodu se totiž velmi pravděpodobně nevztahuje naše cestovní pojištění, pro půjčené nebo pronajaté věci tam bývají výjimky.


Čtěte:

First, nebo last: jaká dovolená je výhodnější?

 Dovolená, ilustrační foto

Cestovní pojištění k platební kartě: jaké jsou výhody a nevýhody?


Alternativou bývá pojištění u společnosti, která auto, loď nebo cokoli jiného, čím lze způsobit škoda, půjčuje. Zpravidla firma láká rekreanty právě tím, že má pojištění. Pokuste se dozvědět podmínky tohoto pojištění. To může být obtížné, protože pronajímatel vám kvůli vidině zisku slíbí cokoli, ale když k havárii dojde, skutečnost může být jiná. Pokud tedy nabízeným dokumentům o pojištění nerozumíte, svěřte se do rukou osudu, nebo si věc prostě nepůjčujte.

Rozbil jsem zařízení hotelu

Po nočním návratu z povedené party se vám zatočila hlava, upadli jste a rukou strhli ubrus ze stolu a s ním vše, co na něm bylo. Včetně barevné televize. Pokud máte pojištění občanské odpovědnosti, které se vztahuje na věci umístěné v pronajatých ubytovacích zařízeních, ale hlavně je platné na území státu, kde jste se party účastnil, pak můžete být v klidu. Škodu by toto pojištění mělo pokrýt.

Další možností je sjednat si pojištění odpovědnosti v rámci cestovního pojištění. Pokud chodíte na party často, myslete na vyšší limit pojistky.

Celý článek si přečtěte na webu Finance.cz


Na kolik dní dovolené máte letos nárok?

Spočítejte díky online kalkulačce nároku na dovolenou