Případ tříhlavého klokana

18. června 2010, 17:14 - Ondřej Hergesell
18. června 2010, 17:14

Situace kolem Bohemians se dál zamotává, kauza míří k civilnímu soudu

Tři Bohemky, dvě odvolací a revizní komise a jeden fotbalový svaz. To jsou „účastníci“ pravděpodobně největší kauzy v historii samostatného českého fotbalu. A brzy k nim zřejmě přibude další aktér – Městský soud v Praze. Z informací týdeníku EURO totiž vyplývá, že Karel Kapr, majitel „střížkovských Bohemians“, které Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) minulý týden poslal až do třetí ligy, hodlá využít všech prostředků k záchraně klubu a připravuje žalobu k civilnímu soudu. Tím se celý případ, již nyní značně komplikovaný, ještě více zneprůhlední.

Pět let handrkování Jádrem celého problému je spor o právoplatnost členství klubu Bohemians 1905 ve strukturách ČMFS. Tento tým hrající první ligu a doposud sídlící ve vršovickém „Ďolíčku“ neuznává ani jedna ze dvou „konkurenčních“ Bohemek – tedy jak Kaprův střížkovský klub FK Bohemians Praha, tak i majitel původních (a následně zkrachovalých) FC Bohemians Praha Michal Vejsada. Ten si před časem dokonce založil zbrusu nový fotbalový tým, znovu vystupující pod názvem FC Bohemians Praha, jenž momentálně hraje nejnižší soutěž v Praze – třetí třídu. Bohemians 1905 naopak podporuje ČMFS.
Spor se rozhořel na konci roku 2004, kdy původní Bohemka, tedy FC Bohemians Praha, majoritně vlastněná Michalem Vejsadou s dluhy odhadovanými na 40 milionů korun upadla do konkurzu. Následovalo založení nového klubu Bohemians 1905, částečně za finanční podpory fanoušků, který z konkurzní podstaty odkoupil část aktiv zkrachovalé firmy a zároveň ho ČMFS uznal jako právoplatného nástupce zkrachovalé Bohemky. V roce 2005 se tak majitel „původních“ (zkrachovalých) Bohemians Michal Vejsada začal dohadovat s vedením ČMFS o právoplatnosti převedení fotbalové licence z FC Bohemians na Bohemians 1905. „Existuje několik právních analýz, jež hovoří o tom, že naše členství v ČMFS nikdy nezaniklo, tudíž nemůže být Bohemians 1905 naším nástupcem ve strukturách ČMFS, navíc se stejným registračním číslem, které dříve patřilo nám,“ řekl Vejsada týdeníku EURO.

Souboj na trávníku i u soudu V témže roce 2005 vstoupil na scénu i Kaprův klub FC Střížkov Praha. Od tělovýchovné jednoty TJ Bohemians (hlavního vlastníka ochranné známky) si pronajal název a logo s klokanem a vzápětí se přejmenoval na FK Bohemians Praha. To se nelíbilo vršovické Bohemce (Bohemians 1905). Stěžovala si u vedení fotbalového svazu, který zakázal název používat. Kapr to nerespektoval, takže ČMFS naplnil hrozbu a vyloučil FK Bohemians Praha z třetí ligy, kterou klub v té době hrál.
Střížkovští se ale obrátili na Obvodní soud pro Prahu 1 a domáhali se předběžného opatření, že fotbalový svaz musí umožnit FK Bohemians Praha hrát soutěže ČMFS. Klub se navíc dokázal vyhoupnout z třetí ligy až do první, takže se neutkávají jen právníci Vršovických a Střížkovských, ale několikrát došlo i k přímému souboji na zeleném pažitu. Aby sporů nebylo málo, vložil se do kauzy i Úřad průmyslového vlastnictví, když vloni na jaře vydal rozhodnutí, že Bohemians 1905 má jako jediný fotbalový klub v Česku právo užívat znak s klokanem a název Bohemians. I toto rozhodnutí FK Bohemians napadli u soudu, jenž dal stěžovatelům za pravdu a uznal, že jediným nositelem historické tradice je TJ Bohemians, která Střížkovským logo pronajala. Začínáte se v kauze ztrácet? To hlavní však ještě přijde.

Partyzánština K vyhrocení situace došlo letos na jaře, kdy Kaprův klub FK Bohemians Praha odmítl nastoupit k prvoligovému zápasu s Bohemians 1905 s odůvodněním, že soupeř není členem ČMFS. Za to byli Střížkovští potrestáni disciplinární komisí ČMFS šestimilionovou pokutou a odpočtem 20 bodů v tabulce. Klub se proti tomu odvolal ke svazové Odvolací a revizní komisi (ORK), což je jakýsi ombudsman ČMFS. A zde nastává další rozvětvení již tak komplikovaného sporu. Mimořádná valná hromada fotbalového svazu, která proběhla 3. června, totiž zvolila novou ORK, neboť ta původní údajně nebyla schopna řešit svěřené úkoly. Jenže ještě před touto valnou hromadou – 1. června – se sešla původní ORK v okleštěné sestavě (z pěti členů byli přítomni dva a jeden náhradník) a rozhodla o odvolání FK Bohemians: trest zrušila. Vedení ČMFS však toto rozhodnutí z několika důvodů nepovažuje za právně platné. „Jednání nebylo svoláno způsobem, který určují předpisy svazu. Zasedání se zúčastnil pan Volný, který k předmětnému dni vůbec nebyl členem ORK, a jednání komise nesplňovalo elementární náležitosti přezkumného řízení. Kromě jiného nebyli včas obesláni účastníci řízení,“ vysvětluje Jindřich Rajchl, místopředseda ČMFS. „My jsme o tomto jednání nebyli vůbec obeznámeni, dozvěděli jsme se o tom náhodou, díky našim vlastním informačním zdrojům. Byla to taková partyzánština,“ řekl Rajchl týdeníku EURO. Ve stejném duchu jednala na svém prvním zasedání minulý týden i nová ORK, když prohlásila všechna rozhodnutí předchozí ORK z 1. června za neplatná. Z toho vyplývá, že tresty a pokuty pro Střížkov platí.

Kapr versus ČMFS Zůstává však otázkou, zda je vůbec v gesci ORK či jakéhokoli jiného orgánu v rámci ČMFS takové rozhodnutí zrušit. „Současné vedení fotbalového svazu v čele s Ivanem Haškem pracuje s názorem, že bývalá odvolací a revizní komise nejednala správně, a její rozhodnutí tedy neakceptují. Jenže ve stanovách ČMFS je jasně uvedeno, že proti usnesení ORK neexistuje žádný opravný prostředek v rámci fotbalových norem, jen možnost domáhat se ,pravdy‘ u civilního soudu,“ řekl týdeníku EURO zdroj obeznámený se situací.
A právě do soudních síní spor spěje. „Argumenty, jimiž se ČMFS zaštiťuje, považujeme za účelové a v rozporu se stanovami a i dalšími předpisy fotbalového svazu. Pokud nedojde k nějaké změně, jsme připraveni se proti tomuto bránit soudně,“ prohlásil minulý týden Kapr. Aby problémů „nebylo málo“, rozhodlo minulý čtvrtek ligové shromáždění ČMFS o odejmutí licence Střížkovským, neboť FK Bohemians nezaplatili šestimilionovou pokutu udělenou svazem za nenastoupení k jarnímu zápasu s konkurenčními Bohemians 1905. To pro Kaprův klub znamená přeřazení do třetí ligy. „ORK 1. června zrušila veškeré sankce proti našemu klubu. Trváme na tom, že rozhodnutí jsou pro nás závazná a relevantní, proto jsme pokutu nehradili. A aniž bychom měli možnost vyjádřit se k této záležitosti na ligovém shromáždění, byla nám odňata licence. To jen potvrzuje, že od počátku této kauzy je postup ČMFS vůči nám likvidační,“ řekl Kapr týdeníku EURO.

Změny v lize? Nezapomínejme však ani na „Vejsadovu Bohemku“, tedy původní FC Bohemians Praha. I tato kauza měla být projednávána na prvním zasedání „nové“ ORK, která se uskutečnila minulou středu v Kroměříži, ale komise prozatím k žádnému rozhodnutí nedospěla. Dle Vejsadova vyjádření by se měla ORK případem právoplatnosti Bohemians 1905 zabývat v nejbližších dnech, aby byla záležitost uzavřena do poloviny července, kdy startuje nová ligová sezona. „Byl bych rád, kdyby se tato patová situace, respektive alespoň její jedna část, uzavřela a dořešila,“ říká Vejsada.
Ačkoli to sám příliš neočekává, naznačuje, že by v případě zásadního rozhodnutí mohlo dojít ke změnám ve složení týmů v nejvyšší fotbalové soutěži. „Pro mě existuje jediná varianta – potvrzení, že původním FC Bohemians Praha nikdy členství v ČMFS nezaniklo, a tedy že Bohemians 1905 nejsou řádným členem svazu, a tudíž nemohou hrát prvoligovou soutěž,“ uvedl Vejsada pro týdeník EURO. V takovém případě by se vršovická Bohemka (která má od příští sezony hrát ve slávistickém Edenu) rozloučila s nejvyšší soutěží a její místo by mohlo zaujmout Kladno, jež letos sestoupilo, nebo by místo v první lize bylo nabídnuto druholigovému Zlínu. „Nelze očekávat podobné zásadní rozhodnutí, neboť by to strhlo další vlnu odvolání a žalob u soudů. Je ale pravda, že fakticky by nemělo být možné uzavřít letošní prvoligový ročník, dokud nebude známa definitiva od ORK,“ míní jeden ze zdrojů obeznámený se situací. V „extrémní variantě“ by prý dokonce mohlo dojít ke změnám v prvoligové tabulce a nasazení mužstev do evropských pohárů, pokud by došlo k přepočtu bodů na základě anulace výsledků Bohemians 1905.

* BOXY Bohemians 1905 – „Fanouškovská Bohemka“ Klub reprezentovaný ředitelem Lukášem Přibylem po krachu původních FC Bohemians Praha koupil z konkurzu práva k hráčům a ČMFS ho uznal jako nástupce původní Bohemky. Kvůli tomu se s ČMFS soudí oba bývalé kluby s klokanem ve znaku. Vedení Bohemians 1905 se rozhodlo kvůli normám nevyhovujícímu stadionu přestěhovat od nové sezony do slávistického Edenu. Fanoušci, kteří před pěti lety vybrali 2,75 milionu korun, a částečně se tak podíleli na znovuobnovení klubu, se kvůli tomu vzbouřili a fyzicky zaútočili na radnici Prahy 10, na jejímž území tým sídlí. FK Bohemians Praha – „Kaprova Bohemka“ Klub hrající pod původním názvem FC Střížkov Praha si od majitele ochranné známky, TJ Bohemians, před pěti lety pronajal název a logo s klokanem. Letos odmítl tým Karla Kapra nastoupit do derby s Bohemians 1905, za což dostali pokutu šest milionů korun a dvacetibodový odpočet v tabulce. Bez ohledu na trest by tým sestoupil z první ligy. Kapr má kontroverzní pověst nejen kvůli svému působení ve fotbale. V mediích je často zmiňován jeho neprůhledný obchod s příbramskými teplárnami. FC Bohemians Praha – „Vejsadova Bohemka“ Bývalý český reprezentant v řeckořímském zápase získal „původní“ Bohemku jako kompenzaci za nesplacené půjčky od někdejšího majitele Pavla Švarce. Několik měsíců poté spadl dlouhodobě finančně špatně vedený klub do konkurzu. Následný prodej práv na Bohemians 1905 rozporuje a hodlá si nárokovat peníze z transakcí hráčů, které Bohemians 1905 poté prodali. Odvolací a revizní komise (ORK)**
Jakýsi nezávislý ombudsman ve strukturách ČMFS. Předchozí ORK zvolená vloni v červnu prý nebyla schopna řešit svěřené úkoly, proto byla na 3. červen svolána mimořádná valná hromada ČMFS s jediným cílem: zvolit nové složení ORK. Dva dny předtím původní ORK, navíc v okleštěném složení, všechny tresty pro FK Bohemians Praha za nenastoupení k zápasu zrušila. Minulý týden však nová ORK rozhodla, že rozhodnutí předchozí komise z 1. června nemají právní validitu. Otázkou zůstává, zda to stanovy ČMFS umožňují.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít