Přinese reforma konec leasingu?

17. září 2007, 00:00 - Petr Bým
17. září 2007, 00:00

Leasingové společnosti letos nedostávají příliš mnoho dobrých zpráv. Nejprve statistiky potvrdily, že zájem o jejich služby loni nadále klesal. A teď přišla reforma, která podmínky leasingu citelně ztěžuje.

Pronájem nemovitostí Leasingové společnosti letos nedostávají příliš mnoho dobrých zpráv. Nejprve statistiky potvrdily, že zájem o jejich služby loni nadále klesal. A teď přišla reforma, která podmínky leasingu citelně ztěžuje.

Prosazení vládou navržené reformy přináší řadu novinek i v pasážích věnovaných daňovým otázkám tuzemskému leasingu. Některé z nich jsou pro leasingový sektor vysloveně negativní, což platí především o konci specifického způ-

sobu odpisování hodnoty majetku pronajímaného formou leasingu.

To byla jedna z daňových výhod leasingu, díky kterému podniky pořizovací náklady uplatnily v odpočtech daní podstatně rychleji než při nákupu standardními způsoby, například za hotovost, na úvěr a podobně. „Sjednocení doby finančního leasingu a délky odpisování se zcela jednoznačně nejvíce dotkne leasingu nemovitostí,“ říká Jaroslav Jaroměřský, ředitel společnosti CAC Leasing.

Podle některých odborníků dokonce tento typ leasingu ztratí smysl, což ovšem představitelé samotného sektoru odmítají. „Leasing je podnikateli vyhledáván nejen kvůli daňovým výhodám. Mnohem významnější je pro klienty jeho pružnost, rychlost a jednoduchost. Třeba v porovnání s bankovním úvěrem odpadá problém jakýchkoli záruk. A ve hře jsou i další obvyklé služby leasingových společností, jako například pojištění,“ tvrdí tajemník České leasingové a finanční asociace (ČLFA) Jaroslav Pulz.

Pomalý rozjezd, rychlý konec?

Leasing nemovitostí se v Česku – na rozdíl od pronájmů movitého majetku – začal uplatňovat poměrně pozdě. K jeho většímu rozvoji došlo až počátkem této dekády. V relativně krátké době se pak ovšem stal plnoprávným segmentem leasingového trhu. Například v roce 2004 jeho podíl na něm činil 12,5 procenta.

Zásluhu na tom měly i zmíněné daňové výhody. Předpisy o odpisování hodnoty nemovitého majetku, tedy pravidla pro uplatnění pořizovacích nákladů jako daňově odečitatelné položky, veškeré stavby a budovy člení do několika odpisových skupin. Drtivá většina komerčních realit (administrativní stavby, ubytovací zařízení a větší obchody) je přitom zařazena do 6. skupiny, průmyslové stavby (včetně logistických areálů) pak do skupiny páté. V první zmíněné je odpisová doba 50 let, ve druhé třicet.

V praxi to znamená, že nový majitel si do daňově uznatelných nákladů může vždy dát průměrně jen dvě, respektive tři procenta ceny reality. Nákup nemovitosti formou pronájmu (tedy finanční leasing) toto pomalé tempo urychloval a za určitých podmínek bylo možné odpisovou dobu zkrátit až na osm let. Kalouskova reforma ovšem dobu finančního leasingu a odpisů sjednotila, takže tato výhoda se ztrácí.

Pro leasing nemovitostí přichází tato změna ve vysloveně nevhodnou dobu. Jestliže zájem o pronájem realit počátkem dekády rychle narůstal (někdy i dvouciferným tempem), po kulminování v roce 2004 přišel citelný útlum poptávky. V minulém roce „realitní“ leasingové firmy plnily nájemní kontrakty za 11,2 miliardy korun, což představovalo meziroční pokles o více než 10 procent a podíl na celém trhu jen 9,5 procenta. Přitom statistiky ukazují, že většina leasingových smluv (91 procent) byla sjednána na dobu 8 až 16 let, takřka vždy tedy zákazníci využili možnost urychlení odpisové do-

by. To od začátku příštího roku už nepůjde.

Vzhledem k této okolnosti a také podstatně vstřícnějšímu postoji bank k financování nákupů „ekonomických“ nemovitostí se zdá být takřka jisté, že příští rok přinese propad ještě hlubší. „Pokud se nic nezmění, trh jistě dozná značných změn. Bude to zejména odklon od finančního leasingu směrem k operativnímu,“ říká Rudolf Kargl ze společnosti Immorent, která je tuzemskou jedničkou realitního leasingu.

Co s tím?

Představitelé leasingových firem, orientovaných na pronájem nemovitostí, se zatím k případným dopadům reformy většinou vyjadřují obezřetně. Nyní jsou ve fázi detailnějšího zkoumání důsledků reformy pro jejich podnikání.

Nepochybně to také souvisí s chvatem a zmatkem, v jakém byla reforma formulována a nakonec i v Poslanecké sněmovně prosazena. „K tomu, aby státní správa byla schopna vytvořit podnikatelské prostředí podporující ekonomický růst, je zapotřebí diskuze,“ kritizuje vládu Rudolf Kargl a dodává: „Jsme největší společností na trhu leasingu nemovitostí a považujeme za přirozené být do takové diskuze přizváni.“

„Budeme iniciovat změny, a to směrem k návratu ke statu quo, tedy současných poměrům. A nebudeme sami, podpoří nás například Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a další profesní sdružení,“ říká Jaroslav Pulz za leasingovou asociaci.

Jisté je i to, že leasingové firmy se budou s dopady reformy vyrovnávat i v praktické rovině. „Hledáme cesty, jak leasing realit udržet v našem portfoliu skrze naši mateřskou společnost UniCredit,“ říká Jaroslav Jaroměřský z CAC Leasing. Na „opačnou“ stranu problému v těchto souvislostech upozorňuje Rudolf Kargl: „Státní správa si musí uvědomit, že dopady reformy nepostihnou jen poskytovatele, tedy leasingové firmy, ale i jejich klienty.“ Podle statistik společnosti Leaseurope se v Česku leasing na investicích podílí velmi výrazně. Prostřednictvím pronájmů české podniky v roce 2004 realizovaly 16 procent investic.

Investiční tipy

• Bývalý pivovar v Pacově je na prodej za 4,9 milionu korun. Objekt je situován přímo na náměstí v historickém centru města. Umožňuje skladové, výrobní či jiné využití. Tel.: 381 210 606.

• Hotel-Restaurant Skalní mlýn v Adršpašsko-Teplických skálách si lze koupit za 15,5 milionu korun. Nachází se v údolí řeky Metuje a je přestavěný z původního objektu mlýna, v roce 2000 prošel objekt kompletní rekonstrukcí. Budova má tři nadzemní podlaží s kapacitou 23 lůžek nadstandardního ubytování. Tel.: 776 275 959.

• Palác na rohu Malostranského náměstí a Karmelitské ulice je na prodej za 145 milionů korun. Skládá se ze dvou budov, tvořících funkčně propojený komplex, rekonstruovaný pro účely bankovního ústavu. Tel. 602 261 150.

• Penzion v Janově nad Nisou v Jizerských horách čeká na nového majitele. Nabízí 50 lůžek ve 14 pokojích, součástí je i pizzerie. Cena činí 7,5 milionu korun. Tel.: 326 737 297.

• Na hlavní třídě v centru Harrachova se nachází komerční nemovitost, pro niž se hledá vhodný přímý zájemce. Součástí je velkým stavební pozemek. Tel.: 737 737 737.

• Budova hotelu Luxor v centru Mariánkých Lázní je na prodej za 69 milionů korun. Nyní se v objektu nacházejí kancelářské prostory a ordinace. Tel: 721 955 975.

• Penzion v Albrechticích v Jizerských horách s kapacitou 28 lůžek lze koupit za 6,25 milionu korun. Zhruba 100 metrů od něj jsou sjezdovky na Špičáku. Tel.: 800 400 555.

• Hotel Veselí v Oseku u Teplic je k dispozici za 22,5 milionu korun. Zámeček z 12. století, byl v roce 1999 zrekonstruován do současné luxusní podoby. Tel.: 800 100 233.  

(red)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít