Princezny v klášteře

15. prosince 2008, 19:14 - Martin Rychlík
15. prosince 2008, 19:14

Krátké zprávy

Výstava
Princezny v klášteře
Záběry z filmů, fotografie z natáčení, které nebyly nikdy zveřejněny, dekorace, rekvizity, ale především kostýmy z českých filmových pohádek soustřeďuje výstava v románských sálech Strahovského kláštera u Pražského hradu. Pod názvem Jak se oblékají pohádky představuje sbírku kostýmů z patnácti nejznámějších pohádkových filmů, například ze snímků Tři oříšky pro Popelku, Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, Byl jednou jeden král, Obušku z pytle ven, Šíleně smutná princezna, Hrátky s čertem nebo Princ a Večernice „Naším záměrem bylo zpříjemnit divákům všech generací sváteční čas a alespoň na pár chvil jim otevřít dveře do kouzelné říše pohádek. Věřím, že si najdou cestu ke klidnému zastavení a zavzpomínání na hezké zážitky z dětství (bez ohledu na věk), kdy nás, zejména v době Vánoc, tyto pohádky vždy pohladily po duši,“ říká autorka a kurátorka výstavy Jana Sommerová. Mezi vystavenými kostýmy hrají prim šaty princezen. Nabídce vyzkoušet tyto kostýmy z pohádek, které byly natočeny i před více než půlstoletím, neodolaly současné hvězdy českého filmu. Zleva se představují Aňa Geislerová jako princezna Dišperanda z Hrátek s čertem (1956), Linda Rybová v kostýmu princezny Slavěny z pohádky Princ Bajaja (1971) a Martha Issová coby princezna Zpěvanka z Werichova slavného snímku Byl jednou jeden král (1954). Vybaví se vám ještě, které herečky tyto kostýmy oblékly kdysi před filmovými kamerami? Kdo si vzpomněl na jména Alena Vránová, Magda Vášáryová a Stella Májová, zaslouží uznání.
Ve všední dny je výstava otevřená od devíti do sedmnácti hodin, stejně jako o druhém svátku vánočním na Štěpána. Na Silvestra je přístupná od devíti do dvanácti a na Nový rok naopak od dvanácti do šestnácti hodin. Zavřeno je 24. a 25. prosince. Martin Mašek

Prstýnky v růžovém
Ženevská společnost Piaget již zdaleka není známá jen díky své produkci hodinek, prosazuje se také unikátními šperky. Nyní přichází s novou kolekcí svatebních prstenů s názvem Possession wedding. Po kolekcích z bílého a žlutého zlata je vyvedena z osmnáctikarátového zlata růžového. Kolekce zahrnuje jednoduchý prsten (20 500 Kč), prsten s jedním diamantem (23 000 Kč), se sedmi diamanty (34 750 Kč) a nejexkluzivnější prsten s řadou diamantů po celém obvodu (na snímku) za 83 000 korun.

Ďábel ve vzácných kovech
Podobizna satana z 290. listu věhlasné Ďáblovy bible, která vznikla kolem roku 1230 v benediktinském klášteře v Podlažicích, se nyní objevuje i na medailích. Společnost Zlaté Mince – Numismatika vydala dvě sady medailí Codexu Gigas, a to ve zlatém a stříbrném provedení. Tři zlaté pamětní medaile s rozdílnými líci i ruby přijdou (v dárkové etuji) na 39 500 korun. Průměr každé z nich je 28 milimetrů, hmotnost 15,56 gramu. Vydáno bylo jen 750 sad. Shodná vyobrazení jsou také na stříbrných medailích, které mají průměr 37 milimetrů a váží 31,1 gramu. Za etuji (je jich připraveno 3500 kusů) s nimi zájemce zaplatí 3495 korun.

S notebookem za sluncem
Nepotřebujete tašku na svůj přenosný počítač? A dali byste za ni 500 dolarů? Ťukáte-li si nad tím nápadem na hlavu, posečkejte… Krok k ekologickému programování v přírodě učinila firma Voltaic Systems, když vyvinula a prodává kufřík, na jehož horní straně je umístěn solární panel. Pokud firma dostojí svým slibům, vyrobený proud by měl vystačit na celodenní provoz v terénu! Zabudovaná baterie se má plně dobít během pěti hodin díky patnáctiwattovým panelům. Zbývá počkat na slunce, anebo se přestěhovat na španělské pláže.

Temná zima
Tmavé barvy s akcenty fialové, růžové a rudé, které doplňuje kostka esterházy a tvídy, charakterizují kolekci módní návrhářky Taťány Kováříkové pro podzim-zimu 2008/2009. Od toho se také odvíjí název kolekce Black Diamond. Autorka si zakládá na jednoduchých čistých tvarech, které nechávají vyniknout ženskost. Black Diamond obsahuje pouzdrové šaty, kostýmy, úpletové šaty, sukně s pásky, volné i přiléhavé topy a také venkovní svrchní oblečení. U Taťány Kováříkové, která je například autorkou firemních oděvů pro Pražskou Plynárenskou, Radisson SAS, vídeňský hotel Im Palais Schwarzenberg či uniforem pro Letiště Praha, se oblékají mimo jiných Gabriela Demeterová, Barbora Nesvadbová, Vendula Svobodová či Helena Vondráčková. Pro tu, stejně jako pro Leonu Machálkovou a Hanu Zagorovou, připravila Kováříková i koncertní kostýmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít