Příliš mnoho B

16. února 2011, 14:11 - Jan Hrbáček
16. února 2011, 14:11

Obviněno je už třináct lidí, státní zastupitelství prověřuje toky peněz do Rakouska

Je to spletitý případ, který zasáhl do politiky a málem v roce 2009 před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny smetl z kandidátky středočeského hejtmana Davida Ratha. Stejný muž má na březnovém sjezdu ČSSD ambici stát se jejím prvním místopředsedou. Není proto vyloučeno, že se informace o vyšetřování v politických kuloárech či na veřejnosti znovu objeví. Řeč je o kauze bývalého investičního náměstka středočeských nemocnic a člena ČSSD Filipa Bušiny. Při vyšetřování navíc vycházejí najevo nové skutečnosti. A původní informace, že Bušina měl být hlavou skupiny nezákonně optimalizující daně, bere za své.

Spojené vyšetřování

Vyšetřovatel z protikorupční policie Vladimír Suchý s médii nekomunikuje. Má důvod, kvůli takzvané kauze Bušina si na něj už několikrát došlápla policejní inspekce. Také dozorující státní zastupitelství si dosud zjištěné poznatky bedlivě chrání. „V takzvaném případu Bušina bylo dosud obviněno celkem třináct osob, jedná se o obvinění z krácení daně z příjmu. Pokud se týká výše škody, bude se tato částka ještě dále upřesňovat, neboť dosud nebyl zpracován znalecký posudek z oboru ekonomika. Již nyní však lze říci, že byla způsobena škoda v řádech milionů korun,“ říká mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.
K původní kauze Bušina se na přelomu loňského října a listopadu připojil případ, který dozorovalo pražské městské státní zastupitelství. Jde o úplatkářství na finančním úřadu Praha-západ. V téže době zároveň vrchní státní zastupitelství požádalo o právní pomoc ze zahraničí. „Na tu se stále čeká. Toto jsou objektivní důvody, proč postup v uvedené věci zpomalil a proč za těchto okolností nelze dát přesnější prognózu skončení věci,“ tvrdí Válová. Na otázku, který stát požádali vyšetřovatelé o informace, odmítla mluvčí odpovědět.
Z informací týdeníku EURO vyplývá, že tou zemí je Rakousko. Škoda, kterou měli podezřelí lidé spáchat, se pak šplhá přes původně avizovaných 300 milionů korun. Příběh se točí okolo společnosti Trelia, jejímž prostřednictvím se zadávala reklama, a to především na sportovní utkání. Jednatelem firmy je Charles Bervelle Bellegrove z Dominikánské republiky a vlastníkem společnost Global Ltd. z Londýna.
Plnění reklamy mělo podle vyšetřovatelů generovat nezákonný zisk. Tím byly údajné náklady za předraženou reklamu, které se posléze uplatňovaly při danění. Navíc se část nákladů měla vracet přes nastrčené firmy v hotovosti zadavatelům reklamy.

Přichází Budina

Odhalit totožnost všech podezřelých se zatím nepodařilo. Jisté ale je, že podle informací týdeníku EURO a ostatních médií v hledáčku policie zatím uvízli zmíněný Filip Bušina, jeho bývalý partner David Belous, dva severočeští podnikatelé Lukáš Budina a Martin Bušanský, Josef Blažek a Patrik Čapek.
Poslední dva jmenovaní měli podle informací MF Dnes vybírat peníze, které se podařilo daňovými podvody získat. „Po obdržení kódované zprávy dojeli k několika bankám a vybrali zde z účtů miliony. Obvykle to bylo zhruba 4,9 milionu korun,“ napsala v červenci roku 2009 MF Dnes. Ty pak měly být v igelitových taškách dál distribuovány ke konečným příjemcům.
Jak se týdeníku EURO podařilo zjistit, jediným člověkem, který jako obviněný spojuje obě daňové kauzy, je Lukáš Budina z Liberce. A právě do blízkosti této severočeské metropole vyšetřovatelé napřeli své úsilí.
Nebývá úplně běžné, aby se podezřelí v podobných případech odmítali vyjadřovat v médiích, ale tentokrát mlčí. „Věc jsem před pár minutami projednal s klientem a ten sdělil, že za současné situace, kdy probíhá trestní řízení samotné, se nebude ke kauze vyjadřovat,“ reagoval právník Lukáše Budiny Alexander Petričko.
„Ve chvíli, kdy se věc vyšetřuje, nebudu s tiskem mluvit,“ uvedl Martin Bušanský. Ten je finančním a obchodním ředitelem Motorlandu v Bělé pod Bezdězem a figuruje v jedné společnosti se synem bývalého náměstka finančního úřadu Praha-západ Jaromírem Svobodou.
Ostatně policie obvinila v kauze Bušina dva zaměstnance finančního úřadu Praha-západ (nikoli Svobodu). Jaromír Svoboda je zase obviněn spolu s dalšími dvěma spolupracovníky v souvisejícím vyšetřovaném případu, kde jde o podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.
Ale vraťme se zpět ke kauze Bušina. Klíčovou osobou případu už tedy není bývalý Rathův blízký spolupracovník Filip Bušina, ale Lukáš Budina z Liberce. Jelikož pro oba pracoval právník Robert Vladyka, v rozhovoru pro časopis Instinkt se Bušina o severočeském podnikateli zmínil stejně jako o společnosti Trelia. „Právník Vladyka mi řekl, že pouze tenkrát při zakládání této společnosti zastupoval pana Budinu – tedy někoho jiného, který je teď také spoluobviněný, a tím jeho práce skončila. To je úplně všechno. Jednoznačně popírám, že bych měl cokoli společného se společností Trelia,“ prohlásil Bušina.

Milenec Barkové

Zrekapitulujme si ještě v krátkosti příběh Filipa Bušiny, původně pokládaného za hlavu skupiny. Ten je obviněn z trestného činu krácení daně, poplatku a jiné povinné platby. Nabídku, aby se k případu otevřeně vyjádřil, odmítl, přestože se cítí být nevinným.
„Někteří z obviněných mají sdělené obvinění rozsáhlejší než já, nicméně zajisté chápete, že vám nemohu sdělit kdo a hlavně v jakém konkrétním paragrafu. Co se týče obviněných pracovníků finančního úřadu, mohu jednoznačně prohlásit, že ani jednoho z obviněných neznám a nikdy jsem je neviděl. K osobě Lukáše Budiny se opět odmítám jakkoli vyjadřovat. Jediné, co jsem schopný potvrdit, je fakt, že je skutečně společně se mnou v daném případu obviněn. Zcela stoprocentně mohu odpřisáhnout, že fyzická osoba Filipa Bušiny ani společnosti, kde byl statutárním orgánem, nikdy neměli účet v jiné zemi, než je Česká republika. Jediný subjekt, který v době mého vlastnictví měl účet na Ukrajině, byla společnost Stavby a v té jsem nebyl statutárním orgánem, nýbrž akcionářem,“ odpověděl na otázky týdeníku EURO Bušina.
Filip Bušina řeší kromě daňové kauzy ještě jiný problém. Necelý rok udržoval poměr s provozovatelkou nevěstince v pražských Nuslích Libuší Barkovou. Tedy se ženou, k níž měl velmi blízko například někdejší předseda ČSSD Stanislav Gross. A pražský městský soud v této souvislosti dodnes řeší spor o prodej tří domů na pražském Proseku, které byly ve vlastnictví firmy Zentra. Tato společnost odkoupila na podzim roku 2005 pozemky a nemovitosti v pražské ulici Na Vyhlídce od Barkové a expremiérovy manželky Šárky Grossové. Bušina začal vystupovat jako jediný vlastník Zentry a parcely i domy prodal a společnost zrušil. Blízký přítel Barkové Manfréd Švestka, kterému Barková údajně svůj poloviční podíl prodala, uvádí, že ho Bušina okradl o patnáct milionů korun. Soud mu dal zatím za pravdu, ale Bušina a jeho advokáti se u odvolacího soudu chystají doložit, že právo je na jejich straně.
Jak jsme v úvodu předznamenali, případ se stal na počátku vyšetřování málem osudným pro středočeského hejtmana Davida Ratha, respektive pro jeho umístění na kandidátce ve volbách do Poslanecké sněmovny. Jak známo, Rath stojí na straně místopředsedy a kandidáta na lídra sociálních demokratů Bohuslava Sobotky. „Nevím o tom, že by zde probíhaly nějaké zákulisní tlaky,“ zareagoval Sobotka na otázku týdeníku EURO, zda se proti Rathovi nechystá někdo kauzu Bušina opět vytáhnout.
„Vedu čestnou a otevřenou kampaň za zvolení do funkce předsedy ČSSD, bez postranních aktivit toho typu,“ vzkázal týdeníku EURO další z uchazečů o uvolněné křeslo po Jiřím Paroubkovi, jihomoravský hejtman Michal Hašek. Hlasy zevnitř sociální demokracie nicméně naznačují, že o překvapení tohoto typu není nikdy nouze.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít