Příležitost k nalezení rovnováhy

23. září 2008, 20:14 - Michael Mandel
23. září 2008, 20:14

Zaměření na vzdělání, infrastrukturu, výzkum a vývoj by mohlo povzbudit ekonomický růst

Jsme už v bezpečí?
Krátkodobě nikoli. V USA i jinde ve světě zkrachuje ještě několik finančních institucí. Mnoho pracujících ztratí práci, spotřebitelé budou muset zmenšit své výdaje, a občas podstatně. I vláda bude muset odložit velké výdaje, aby udržela ekonomiku a finanční trhy funkční.
Ze střednědobého hlediska dvou až tří let vypadá ekonomická a finanční budoucnost mnohem lépe. Dlouhý rozvoj oblasti bydlení a spotřeby vysál zdroje z několika výrobních odvětví. Pokud se společnosti, investoři a pracovníci zcela nezaleknou, pak se tato krize může vyvinout spíše v příležitost než úplnou pohromu.
Současná krize se však zatím prohlubuje. Kam až? Základní problém jsme překonali – půjčování finančním institucím a domácnostem, které za posledních deset let zvýšilo jejich duhy (viz Kdo je ohrožen). Zmatek však neskončí, dokud tyto oblasti své dluhy nesníží.
Z hrubého propočtu vyplývá, že si domácnosti ve srovnání s minulostí vypůjčily o dva až tři biliony dolarů více, než měly. Většina z tohoto nadměrného dluhu vznikla kvůli domům, autům a jinému spotřebnímu zboží a nebude splacena, protože mnoho dlužníků nemá dostatečný příjem. Převis špatných dluhů zničil Bear Stearns, Lehman Brothers či AIG a pravděpodobně zasáhne ještě několik finančních institucí, než krize skončí.
Společně s odpisem špatných půjček finančního odvětví se snižuje břemeno dluhu domácností – dosud však nebylo zcela odstraněno. Američtí spotřebitelé si budou muset utáhnout opasky, aby zaplatili vše, co z nadměrného dluhu zbývá. To znamená pokles spotřebitelských výdajů, což povede k velkému poklesu pracovních míst.
Kde je tedy prostor k optimismu? USA mají zdeformovanou ekonomiku od roku 2000. Peníze plynuly do bydlení a spotřebního zboží a investice do podnikání a infrastruktury byly nedostatečné. Řečeno jinak, výrobní odvětví budou muset znovu získat přednost.
Dnes by se důraz mohl změnit. Firmy a státní a místní vlády dosud mají prostor k vypůjčování si, protože se nezadlužily stejně jako domácnosti a finanční instituce. Ústup od bydlení a spotřeby bude mít za následek více zdrojů k budování skutečného bohatství v budoucnosti včetně výdajů na vzdělávání, výzkum a vývoj.
Z krize se může stát příležitost k přehodnocení priorit USA. Měli bychom se zaměřit spíše na investice a inovace, které se dlouhodobě více vyplatí, než na vlastnictví domů a na spotřebu.
Tento pozitivní názor samozřejmě závisí na tom, zda se vládě podaří zajistit, aby se finanční systém úplně nezhroutil. Dobrou zprávou je, že v posledních deseti letech se federální vláda ve snaze nepodporovat inflaci výrazně nezadlužila. Proto si může půjčovat. A Fed je na tom podobně.
V mnoha ohledech se tato krize podobá lesnímu požáru. Pokud je oheň ponechán sám sobě, zničí tisíce metrů čtverečních půdy. Současně však odstraní stará křoviska a uvolní prostor pro nové porosty. Budeme-li mít štěstí, krize nastartuje náš nový růst.

Tabulka s. 50:
Kdo je ohrožen

Nárůst nesplaceného dluhu upraveného dle inflace (první čtvrtletí 1998 až první čtvrtletí 2008)

Finanční odvětví 128 %
Domácnosti 97 %
Firmy 65 %
Státní a místní vlády 61 %
Federální vláda 9 %

Pramen: Federal Reserve

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít