Příjmy z aukcí jdou do investic a tarifů

07. února 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
07. února 2005, 00:00

PŘENOSOVÁ SOUSTAVASpolečnost ČEPS má v posledních dvou letech obrovské zisky. Firma, která získala na českém trhu přirozený monopol, ale tvrdí, že si výdělky nezvyšuje na úkor domácích spotřebitelů - odběratelů elektřiny. Majitel vysokonapěťové přenosové soustavy, společnost ČEPS, byl původně součástí elektrárenské firmy ČEZ.

Centrální dispečink společnosti ČEPS nepřetržitě monitoruje rozvodnou síť. jdou do investic a tarifů foto: Martin Pinkas/Euro

PŘENOSOVÁ SOUSTAVA Společnost ČEPS má v posledních dvou letech obrovské zisky. Firma, která získala na českém trhu přirozený monopol, ale tvrdí, že si výdělky nezvyšuje na úkor domácích spotřebitelů - odběratelů elektřiny. Majitel vysokonapěťové přenosové soustavy, společnost ČEPS, byl původně součástí elektrárenské firmy ČEZ. Od loňského roku je společnost znovu stoprocentně v rukou státu. Od ČEZ se oddělila na základě požadavků Evropské unie, která se snažila omezit diktát ze strany monopolních dodavatelů elektřiny. Směrnice Unie konkrétně požadovala oddělení přenosu od výroby a obchodu. Akciová společnost ČEPS se stará o páteřní síť vysokého napětí a je dispečerem, který řídí její provoz. Zajišťuje, aby v každém okamžiku byl v síti dostatečný výkon, čili aby pro požadovaný odběr bylo připraveno dostatečné množství zdrojů. Tento řídící proces ovládá pomocí podpůrných služeb, tedy elektráren, které dokáží na pokyn ČEPS zahájit nebo zvýšit výrobu. Mezi hlavní úkoly firmy ČEPS patří také propojení se soustavami sousedních zemí za podmínek, které odpovídají mezinárodním standardům evropského sdružení pro koordinaci přenosových sítí UCTE. VÝNOSNÉ AUKCE Firma ČEPS hospodaří s majetkem, jehož hodnota se blíží patnácti miliardám korun. Její výsledky nebyly v minulosti nijak závratné, ale v posledních dvou letech nabraly raketový start. Dlouho vykazovala ztráty a například v roce 2000 ukončila hospodaření propadem ve výši přes 700 milionů korun. O dva roky později byla poprvé v zisku, jehož čistá výše těsně přesáhla 350 milionů korun. V následujícím roce zisk vyšplhal nad 1,6 miliardy korun. Trend pokračuje a loňský profit bude zase o něco vyšší. Vloni za první tři čtvrtletí vykázal ČEPS hrubý zisk 2,44 miliardy korun. Za celý rok by to mělo být 2,6 miliardy, což by podle předběžných odhadů vyneslo zhruba 1,908 miliardy korun čistého zisku. ČEPS uvádí, že za růst zisku vděčí hlavně aukcím volné kapacity přeshraničních propojení pro vývoz a dovoz elektřiny. Firma s nimi začala v létě 2002 a v následujícím roce se už příjmy z aukcí podílely na tržbách téměř pěti procenty. Vloni to byl dvojnásobek - tržby z aukcí volných přenosových kapacit na přeshraničních profilech činily za leden až září 696,2 milionu korun. Aukce vznikly na základě poptávky, která převyšuje kapacitní možnosti současné sítě. „Volné obchodovatelné kapacity přeshraničních propojení představují takzvaná úzká místa v přenosové soustavě. Objem mezinárodního obchodu s elektřinou, zejména vývoz a tranzit, neustále roste a požadavky obchodníků na mezinárodní přenosy elektřiny mezi Českou republikou a sousedními zeměmi překračují kapacitní možnosti těchto vedení,“ vysvětluje ČEPS ve své tiskové zprávě. Firma připouští, že tyto aukce jsou pro ni významným zdrojem zisku, ale připomíná, že si tento zisk nesmí rozdělit v odměnách nebo dividendách. ZPĚT DO INVESTIC

Podle nařízení Evropské unie lze zisk z aukcí použít jen třemi možnými způsoby: První možností je postavit zařízení, které zvýší kapacitu přenosu anebo odstraní alespoň částečně úzké místo v soustavě. Pokud se tak nestane, lze peníze z aukcí použít druhým způsobem, což znamená, že je firma musí vrátit spotřebitelům. V praxi se to provádí snížením tarifu za přenos ve vysokonapěťové síti. Tarif neurčuje ČEPS, ze zákona ho pro každý rok stanoví nezávislý regulátor, což je v Česku Energetický regulační úřad (ERÚ). Třetí možností je takzvaný redispatch, který zvyšuje kapacity pomocí lepšího řízení sítě.

„Vloni byly na základě jednání s ERÚ peníze z aukcí rozděleny do dvou částí. První dostanou spotřebitelé v České republice, což se promítlo do cenového rozhodnutí úřadu na letošní rok o poplatcích za služby operátora přenosové soustavy. Druhá část je určena na investiční výstavbu,“ uvádí ČEPS.

Plánované investice se týkají zvýšení kapacity přeshraničního propojení 400 kV s Rakouskem mezi Slavěticemi a městem Dürnrohr. Na už existující stožáry se natáhne další pár vysokonapěťových lan a vedení tak bude mít dvojnásobnou kapacitu. V plánu je rovněž výstavba nového vedení 400 kV v úseku Krasíkov-Horní Životice na severní Moravě. Toto vedení posílí kapacity na trase z Polska do Rakouska a také na přenosové trase Polsko-Česko-Německo. ČEPS zdůrazňuje, že obě citované investice přijdou na téměř 1,5 miliardy korun.

HOSPODAŘENÍ SPOLEČNOSTI ČEPS

Rok2002 20032004 (odhad)
 Výnosy (mld. Kč)2550 1569311448*
 Čistý zisk (mld. Kč)0,354  1,623  1,908  
 Počet zaměstnanců 442 425  431  

*) tržby za prvních devět měsíců roku

Pramen: www.ceps.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít