Příjemně si zastříhejte

08. května 2008, 14:22 - Karel Zaoral
08. května 2008, 14:22

Opensourcová alternativa ušetří spoustu peněz

V nepravidelném příležitostném seriálu o vybavení počítače softwarem zdarma se dostáváme pomalu, ale jistě ke konci. Už máme k dispozici kompletní kancelářský balík, plánovací kalendář, software pro úpravu a kategorizaci fotografií, hudební knihovnu a přehrávač, internetový prohlížeč, multimediální software pro vytvoření domácího kina, program pro vzdálený přístup k (nejen)multimediálním souborům, systém pro sdílenou tvorbu dokumentů online i vypalovací software. K úplnosti základního vybavení schází jen nějaký program pro úpravu videa a hudby. Dnes je na řadě video.
Dobrá střižna stojí opravdu hodně peněz. Etalon třídy, který se jmenuje Adobe Premiere Pro v aktuální verzi ještě obohacený o přídomek CS3, přijde na jeden tisíc eur. Faktem je, že s tímto velmi povedeným dílkem lze v oblasti amatérského videa udělat prakticky cokoliv. Jenže požadovaná částka je na české poměry opravdu vysoká, a činí tak z Premiery typický cíl krádeže. Ostatně, přestože prý míra pirátství v Česku utěšeně klesá, najít tento software v pirátské verzi zcela zdarma je otázkou zhruba pětatřiceti vteřin práce s Googlem. Kdo ale nechce časem dopadnout podobně jako uživatelé nelegálních Windows, kterým Microsoft už brzy, a chtělo by se říci konečně, natrvalo vypne počítače, měl by se poohlédnout po nějaké alternativě v opensourcovém světě. Možností je několik, ostatně kdo rád zkouší nové věci, měl by navštívit Mekku otevřeného kódu, web Sourceforge.net, kde najde stovky projektů všech kategorií vcelku přehledně seřazených dle zaměření – od oblíbených vývojových prostředí typu Delphi, přes multimediální aplikace až po CRM a ERP podnikový software. Na platformě Linuxu drží pozici jedničky Cinerella, úžasný projekt, o němž soudím, že se zcela vyrovná Adobe Premiere. Bohužel není tento program portovaný na Windows, a je tedy ve zhruba pětadevadesáti počítačích ze sta k ničemu. Po Cinerelle následuje velmi dlouhé vakuum, a pak je už na řadě testovaný program Avidemux. Bezesporu nedosahuje dokonalosti a možností Cinerelly, u které její tvůrci dokonce předem říkají, že vzhledem ke složitosti a komplexnosti není vhodná pro ryze amatérské použití, ale dokáže stříhat, titulkovat, ozvučit a opatřit video efekty i ve vysokém rozlišení. To pro domácí, určitě mnohem více než základní, použití stačí.
Seskládání požadovaných scén za sebe je intuitivní, stříhání se provádí jednoduše nastavením mantinelů, označených jako A a B. Po seskládání je na řadě nasazení filtrů a efektů, dostupných v položce Video v menu. Filtrů je k dispozici dostatek, od těch určených k vyladění obrazu, až po efekty typu postupného zatmavení obrazu, vytvoření víru a podobně. Vlevo vedle náhledu editovaného videa lze ve volbách pro obraz a zvuk nastavit požadované parametry výstupní komprese, přičemž program umí dát přednost výstupní délce souboru v megabytech. To je výhodné pro jednoduché umístění filmu na zamýšlené médium, například DVD, které je logicky omezené maximální možnou kapacitou. Další velkou výhodou je přímá volba přednastavených velikostí od dříve zmíněného DVD, přes VideoCD, Playstation Portable až pro iPod. Avidemux samozřejmě umí i titulkovat, přičemž podporuje oba obvyklé formáty sub i srt.
Z hlediska dostupných filtrů jsou kromě hraček typu přechodů mezi snímky pomocí zatmavení či zesvětlení i praktické nástroje typu Delogo. Umějí - jak plyne z názvu –odstranit z obrazu logo televizní stanice nebo hlášky typu „Právě sledujete“ a podobně. Dvě desítky dostupných filtrů lze aplikovat při odstraňování prokládání obrazu, devět filtrů na výběr slouží k redukci šumu, zaostření, dále lze pomocí filtrů přidat titulky přímo do obrazu a nebo vytvořit animované menu disku.
Avidemux nedosahuje možností, které mají opravdu profesionální střižny. Pro základní editaci a snad devadesát procent všech činností, které amatér s běžným videem může provádět, ale stačí. Velkými výhodami jsou jeho nulová cena, automatické, přednastavené volby pro DVD nebo iPod a hlavně jednoduché a intuitivní ovládání.

klady:
Program není jen střihovým nástrojem, obsahuje vlastní kodeky audia i videa
Obsahuje sadu desítek filtrů VirtualDubu a podporuje jejich import
Nastavuje velikost výstupního souboru
Profily pro export

zápory:
Absence grabování videa

tabulka
Avidemux 2.4.1
cena: zdarma
adresa: avidemux.org

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít