Přijede více lidí z východu

14. února 2005, 00:00 - admin
14. února 2005, 00:00

ZAHRANIČNÍ TURISTÉ V ČESKUPočet takzvaných organizovaných turistů v příštích letech poklesne. Podle odborníků budou návštěvníci Česka více než dosud přijíždět sami než s cestovkou. Stále více lidí by k nám mělo mířit z Ruska, Japonska a Číny. Turistickou sezonu 2002 v Česku předčasně ukončily povodně.

Praha láká i mnoho turistů z exotických zemí.  foto: Profit - Jiří Příhonský

ZAHRANIČNÍ TURISTÉ V ČESKU Počet takzvaných organizovaných turistů v příštích letech poklesne. Podle odborníků budou návštěvníci Česka více než dosud přijíždět sami než s cestovkou. Stále více lidí by k nám mělo mířit z Ruska, Japonska a Číny.

Turistickou sezonu 2002 v Česku předčasně ukončily povodně. Devizové příjmy od zahraničních turistů tehdy klesly na 96 miliard korun. Od té doby však příjmy opět rostou. O rok později totiž částka mírně překročila stomiliardovou hranici a za loňský rok by měla dosáhnout 105 až 110 miliard korun. Vyplývá to z oborové studie, prezentované na letošní konferenci o rozvoji cestovního ruchu na veletrhu Go v Brně.

Česko vloni navštívilo kolem pěti milionů zájemců ze zahraničí, nejvíce z Nizozemí a Dánska, ale i z Velké Británie, Španělska a Itálie. Američanům dovolenou prodražuje slabý dolar a pokles příjmů vNěmecku způsobil stagnaci turistických návštěv z této země. Zpráva však zároveň dodává, že levné letenky nízkonákladových společností zase přilákaly více lidí z britských ostrovů.

Podle odborných odhadů pravděpodobně v dalších letech klesne takzvaná organizovaná turistika. Kvůli daňovým úpravám totiž od května 2004 zájezdy podražily a zřejmě ubude turistů, kteří si zájezd koupí od cestovní kanceláře. Otevřené hranice naopak umožní lidem více individuálních cest. Velkou budoucnost předpovídají odhady příjezdům z Ruska, Japonska a Číny. Prognóza Světové organizace turistiky uvádí, že v roce 2020 bude do světa vyrážet ročně až 100 milionů čínských turistů. Tato země by se tedy v turistice po světě ocitla na čtvrtém místě za Německem, Japonskem a USA.

Některé expertní zprávy konstatují, že Česko využívá svůj turistický potenciál jen z poloviny. Kritika zmiňuje stále se opakující problémy například s doprovodnými službami, taxíky, ale i klamavou reklamou směnáren. Problémy působí i vysoké daně, malá podpora projektů rozvoje, nepoměr služeb k ceně a špatná kvalita tuzemských komunikací.

Příjmy z cestovního ruchu tvoří asi pět až šest procent hrubého domácího produktu a po automobilovém průmyslu je to druhý největší segment tuzemského hospodářství. Obor zaměstnává asi 2,5 procenta práceschopného obyvatelstva a nepřímo dalších více než deset procent. Na podporu lázeňství, sportovněrekreačních aktivit a prezentace České republiky vyčlenil stát jen loni 150 milionů korun.

SEX A ALKOHOL

Do Prahy přijelo v loňském roce asi tři sta tisíc zahraničních turistů, které láká levný alkohol, erotické služby a podobná zábava. Oznámila to vládní agentura na podporu cestovního ruchu CzechTourism. Celkový počet zahraničních turistů v České republice během roku odhaduje agentura na sedm milionů. Sexturismus a opilství tedy představuje přibližně pět procent lákadel Česka pro zahraničí. PŘÍJEZDOVÝ CESTOVNÍ RUCH V ČESKU | |2004 |změna  |2005 (odhad) |změna|
|Počet turistů |7,7 milionu|+ 15 %| 8,47 milionu|+ 10 %|
|Příjmy |108,3 -110,3 miliardy korun| + 8-10 %|116 -118 miliardy korun|+ 7 %|
Pramen: Ministerstvo pro místní rozvoj

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít