Přichází rok Visty

22. ledna 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
22. ledna 2007, 00:00

NOVÝ OPERAČNÍ SYSTÉMNa následovníka nejrozšířenějšího počítačového operačního systému Windows XP čekali uživatelé dlouhých pět let. Anglická verze Windows Vista se objevila v listopadu loňského roku. Nyní se Microsoft chystá vzít útokem také český trh.

NOVÝ OPERAČNÍ SYSTÉM Na následovníka nejrozšířenějšího počítačového operačního systému Windows XP čekali uživatelé dlouhých pět let. Anglická verze Windows Vista se objevila v listopadu loňského roku. Nyní se Microsoft chystá vzít útokem také český trh.

Na nové verzi svého vlajkového softwaru začala společnost Microsoft pracovat hned po vydání Windows XP na podzim roku 2001. Průběžně dávkovala informace, co nového příští verze operačního systému přinese, a doplňovala je odhadovanými termíny vydání. Konečná verze nových Windows Vista nakonec spatřila světlo světa až na konci loňského listopadu, kdy si je v anglické verzi mohly pořídit velké firmy.

V letošním roce se konečně Windows Vista dočkají také domácí uživatelé a malé podniky. Anglickou verzi pro koncové spotřebitele se Microsoft chystá slavnostně „vrhnout“ na trh už za týden, konkrétně 29. ledna na newyorském Times Square. Od 5. února bude nový operační systém dostupný v angličtině i tuzemským zájemcům. Česká verze je podle tiskového mluvčího tuzemské pobočky Microsoftu Jiřího Grunda již rovněž hotova a 19. ledna byla odeslána do výroby. Na její uvedení do obchodů si ale zájemci musejí počkat do 1. března.

PRO KAŽDÉHO NA MÍRU

Ve snaze uspokojit potřeby všech typů zákazníků od domácích uživatelů až po velké organizace připravil Microsoft hned pět různých edicí nového operačního systému (informace o nich najdete v rámečku).

Ceny Windows Vista se budou lišit podle jednotlivých edicí. Různě jsou stanoveny také pro „krabicové“ (samostatně prodávané) a OEM licence (předinstalované přímo v počítačích). Nebudou ale totožné u všech prodejců. „Microsoft prodejcům koncovou cenu neurčuje. Záleží na tom, jakou marži si přidají,“ vysvětluje manager české pobočky Microsoftu Tomáš Koška. „Je pravda, že ceny Windows Vista Home Basic a Business kopírují ceny Windows XP Home, respektive Professional. Pro koncové uživatele by se měly pohybovat v tomto rozpětí,“ dodává.

Někteří tuzemští distributoři už cenu zveřejnili, například společnost LGP Computer. Podle ní by krabicové verze českých Windows Vista měly včetně DPH stát 6318 korun (edice Home Basic), 9394 korun (edice Business) a 12 593 korun (edice Ultimate). Předinstalované OEM verze Windows Vista budou výrazně, o více než polovinu levnější.

ZVLÁDNE TO VÁŠ POČÍTAČ?

Vzhledem k mnoha novým funkcím jsou Windows Vista náročnější na hardwarové vybavení počítače než Windows XP. Pokud tedy uvažujete o pořízení nového operačního systému, měli byste se nejdříve přesvědčit, zda na vašem počítači vůbec poběží.

Minimální požadavky nejsou nikterak přehnané a měl by je splňovat i počítač ne starší než dva roky. Základem je dvaatřicetinebo 64bitový procesor s taktovací frekvencí 800 megaherzů a s operační pamětí nejméně 512 megabajtů. Dále grafická karta podporující normu DirectX 9, minimálně dvacetigigabajtový harddisk s 15 gigabajty volného prostoru a jednotka DVD-ROM.

Pokud však chcete využít opravdu všechny novinky a „vychytávky“ Visty včetně nového grafického rozhraní, musí váš počítač splňovat náročnější požadavky. Konkrétně je nutný procesor s frekvencí 1 GHz a operační paměť 1 GB. V neposlední řadě potřebujete grafickou kartu podporující DiretX 9 se 128 MB grafické paměti, 40 GB harddisk s 15 GB volného místa, jednotku DVD-ROM, zvukový výstup a připojení k internetu.

Pro méně technicky zdatné uživatele připravil Microsoft nástroj Windows Vista Upgrade Advisor, který sám rozpozná konfiguraci a hardware počítače, označí případné nedostatky a doporučí, jak je vyřešit. Tento pomocník je k dispozici ke stažení přímo na webových stránkách Microsoftu (více na www.microsoft. com/windowsvista/upgradeadvisor/). SVĚŽÍ VÁNEK WINDOWS AERO Jaké novinky uživatelům Windows Vista nabízí? Tou nejzřetelnější inovací, která zaujme hned po instalaci a spuštění systému, je zcela nové grafické rozhraní s názvem Aero. Díky němu dostala obrazovka při práci s Windows přitažlivější vizuální podobu. Otevřená okna jsou „lesklá“ a „průhledná“, mohou se řadit za sebe v trojrozměrném zobrazení a prostorově lze mezi nimi i přepínat pomocí kolečka myši (funkce Flip3D).

Příjemná je také funkce takzvaných živých náhledů. Při podržení kurzoru myši na některé z položek na hlavní dolní liště zobrazí Vista miniaturu tohoto okna i obsahem, ať se jedná o okno Internet Exploreru, fotografii, dokument nebo běžící video.

Grafické rozhraní Aero poběží bez problémů pouze na výkonnějších počítačích, existuje nicméně i možnost přepnout systém do klasického rozhraní známého zWindows XP.

BEZPEČNOST NADE VŠE

Nejčastěji vytýkanou vadou na kráse Windows byla vždy jejich bezpečnost a nutnost takzvaného záplatování. Právě proto si dal Microsoft na zabezpečení Windows Vista záležet a označuje je za dosud nejbezpečnější verzi.

Kromě obvyklých automatických aktualizací systému obsahují Windows Vista integrovaný firewall chránící před útoky z internetu. Oproti Windows XP je firewall propracovanější a uživatel má možnost jej sám nakonfigurovat podle vlastních potřeb. Součástí Visty je i program Windows Defender, který má chránit před další škodlivou havětí, tedy spywarem a adwarem.

Odpovědí na častou kritiku je nová funkce Správa uživatelského účtu, která má zabránit nechtěným zásahům do systému samotným uživatelem. Windows Vista proto i uživatele přihlášeného s administrátorskými právy před provedením například instalace nového software požádají o potvrzení dané akce a zadání administrátorského hesla.

SURFOVÁNÍ S EXPLOREREM 7 Pevnou součástí Windows Vista je nová verze internetového prohlížeče - Internet Explorer 7 (IE 7). Ta reaguje na nástup konkurenčních prohlížečů a zavádí funkce, jež mají zvýšit pohodlí i bezpečnost při surfování.

Stejně jako konkurence, rovněž IE 7 přichází s populárními záložkami, podporou RSS kanálů, kterými proudí k uživateli informace z webových stránek bez nutnosti je navštívit. Varuje také před stránkami s nebezpečným obsahem nebo umožňuje vyhledávání oblíbeným vyhledávačem přímo z integrovaného okna prohlížeče.

OPERAČNÍ SYSTÉM I DO TERÉNU

Windows Vista disponují řadou dalších funkcí, které mají především zjednodušit práci s počítačem. Vylepšení zaznamenalo například prohledávání složek a souborů na harddisku přímo z pozměněné nabídky Start. Jako šikovný nástroj se jeví i nový postranní panel. Do toho je možné vybrat přednastavené nebo vlastní miniaplikace, zajišťující rychlý přístup k často používaným funkcím, jako jsou kalendář, přehled počasí nebo kalkulačka.

Vista vychází vstříc také potřebám firem a jejich zaměstnanců připojovat se rychle a hlavně bezpečně k firemní síti z domova, z obchodního jednání u zákazníka nebo třeba veřejného WiFi hotspotu. Nové funkce připojení mobilních zařízení k síti zrychlují, zjednodušují synchronizaci dat a umožňují třeba i naplánování práce na notebooku podle aktuálního stavu nabití baterie.

„Home edice“ Windows Vista kromě toho nabízejí široké možnosti pro práci s multimédii, ať se jedná o Windows Media Player 11, program pro práci s fotografiemi (Windows Photo Gallery) nebo software na upravování videa (Windows Movie Maker).

PŘIPRAVTE SI KANCELÁŘ

Společně s novou verzí operačního systému pracoval Microsoft také na kancelářském balíku Office. Nová verze nese označení Office 2007, vychází také v několika edicích podle nároků uživatelů a k dispozici bude ve stejných termínech jako Vista.

Office 2007 obsahuje samozřejmě známé programy jako Word, Excel nebo Outlook v „novém kabátě“, vyšší verze pro podniky ale přicházejí s novinkami jako Office OneNote nebo Office Groove, určenými pro koordinovanou práci na složitých týmových projektech. Zásadních změn doznalo i ovládání programů Word nebo Excel. Podle Microsoftu má nyní být více intuitivní a jednodušší i pro začínající uživatele.

OVLÁDNE VISTA TRH?

Microsoft věnoval přípravě Windows Vista a Office 2007 velmi dlouhou dobu, investoval do vývoje nemalou sumu peněz a připravil nový, moderní operační systém. Tomu odpovídají i vysoké cíle firmy.

Již nyní používají Windows Vista a novou „kancelář“ po celém světě stovky firem, které se podílely na testování. Podle generálního ředitele české pobočky Microsoftu Michala Čupy bude nástup nových Windows na trh velmi razantní a už do dvou let by systém mohl běžet až na polovině všech počítačů v Česku. Podobně optimistická je i analytická firma Gartner, která předpovídá 28% podíl na trhu na konci tohoto roku a více než poloviční na konci roku 2008.

PĚT VERZÍ VISTYSpolečnost Microsoft nabídne Windows Vista v pěti základních verzích. Domácím uživatelům, kteří počítač používají hlavně pro zábavu, jsou určeny edice Windows Vista Home, rozdělené podle nároků uživatelů na varianty Basic a Premium. Pro velké firmy s mnoha zaměstnanci a komplikovanější strukturou firemní sítě je k dispozici verze Windows Enterprise. Dostupná bude ale pouze smluvním firemním zákazníkům Microsoftu. Potřebám středních a malých firem je pak přizpůsobeno vydání Windows Vista Business. Nejkomplexnější edicí je Windows Vista Ultimate, která kombinuje Home Premium a Enterprise, a zahrnuje v sobě funkce jak pro pracovní, tak pro domácí uživatele.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít