Přibývá příležitostí pro drobné investory

16. července 2007, 00:00 - PETR BÝM
16. července 2007, 00:00

REALITNÍ FONDY ČSOB uvedla nedávno na trh nový realitní fond. Pro české drobné investory, kteří by se rádi podíleli na realitním boomu doma i ve světě, ale ČSOB Property Fund žádnou šanci nepředstavuje - jde o uzavřený fond pro institucionální investory. Příležitosti lze však najít jinde.

REALITNÍ FONDY ČSOB uvedla nedávno na trh nový realitní fond. Pro české drobné investory, kteří by se rádi podíleli na realitním boomu doma i ve světě, ale ČSOB Property Fund žádnou šanci nepředstavuje - jde o uzavřený fond pro institucionální investory. Příležitosti lze však najít jinde. Když loni parlament schválil novelu zákona o kolektivním investování, mnozí odborníci očekávali, že na trhu se brzy objeví řada retailových realitních fondů. Jejich vznik byl totiž před zmíněnou novelou víceméně vyloučen. Aktuální vývoj ovšem naznačuje, že pravdu měly střízlivější prognózy. Realitní fond dostupný drobným investorům zatím v Česku vznikl pouze jeden, a to Reico, patřící do skupiny České spořitelny.

„Od února tohoto roku jsme prodali podílové listy za zhruba půl miliardy korun,“ komentuje zájem trhu Tomáš Trčka, ředitel fondu. Mezi zákazníky podle něj převažují právě fyzické osoby (kurz jednoho podílového listu činí zhruba jednu korunu, minimální investice je pět tisíc korun), ale fond má i korporátní klienty s menším objemem investic. Vzhledem k době vzniku zatím nelze výkonnost fondu měřit, první akvizice mají proběhnout právě nyní. V tomto ohledu jsou ve výhodě jiné v Česku nabízené fondy, které samy reality nenakupují, ale s trhem nemovitostí úzce souvisejí.

CESTA OKLIKOU

Obzvláště aktivní ve sféře fondů, opírajících se o nepřímé investice do realit, je skupina ČSOB. Už od loňského roku nabízí například fond ČSOB Realitní mix, v jehož portfoliu jsou akcie realitních a developerských firem. „Výkonnost fondu od doby jeho vzniku je 20 procent, roční výkon k červnu tohoto roku činí takřka 17 procent,“ říká Tomáš Kopecký z ČSOB. Hlavně malí investoři už nakoupili podílové listy tohoto fondu za miliardu korun.

Podobný fond nabízí také Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS). Ta využívá produkce mateřské společnosti KBC (sem spadá celá skupina ČSOB), jež má v portfoliu přes tisícovku podílových fondů. ČMSS před časem rozšířila svou „vedlejší“ nabídku o fond nemovitostního růstu. „Ten je vhodný spíše pro konzervativní investory, kteří se chtějí podílet na výnosech z evropského realitního trhu a zároveň preferují větší jistotu,“ vysvětluje Rostislav Trávníček z ČMSS.

Letos na jaře začala podobně koncipovaný podílový fond nabízet i Komerční banka. „Podílových listů fondu realitních společností se zatím prodalo za 330 milionů korun,“ konstatuje Zuzana Čepelková z Komerční banky.

Nabídka fondů, spjatých s realitním trhem, ale nezůstává omezena jen na velké banky. Investovat do nemovitostí mohou například i zákazníci pojišťovny Aviva. Ta jim nabízí v rámci investičního životního pojištění vložení peněz do dvou realitních fondů. „Vzhledem k nedávnému propadu akcií na mezinárodních trzích došlo k otřesení důvěry lidí v akciový trh. Nemovitosti jsou jasnou a jistější alternativou pro investování. O naše nové fondy je veliký zájem, i když jsou zatím v nabídce jen krátkou dobu,“ říká Pavel Matoušek, ředitel pojišťovny Aviva.

PŘÍLIŠ NEBEZPEČNÁ REFORMA?

Už delší dobu se diskutuje o negativních dopadech připravované reformy veřejných financí na realitní trh. Jde hlavně o zpřísnění pravidel pro uznávání plateb úroků jako daňově odečitatelných položek. Vzhledem k tomu, že na úvěrování je založen celý chod nemovitostního trhu, ceny a výnosy některých typů realit by mohly poměrně výrazně klesnout.

Finanční sektor tyto obavy příliš nesdílí. „Realitní trh v České republice vykazuje vysokou míru aktivity s pozitivními prognózami do budoucna, k propadu trhu proto nejsou důvody,“ říká Tomáš Trčka a dodává, že Reico i jiné fondy investují také v zahraničí. Podobně vidí budoucnost i Zuzana Čepelková z Komerční banky: „Na trhu působí mnoho faktorů, jako například nálada investorů, hospodářský růst či historicky dosažené výnosy fondů. Proto vliv případných reformních kroků nepovažujeme za významný.“ Tomáš Kopecký z ČSOB je v tomto ohledu opatrnější s tím, že veškeré odhady jsou v současnosti pouhými spekulacemi, nicméně ani v ČSOB nějaké významnější posuny v investování do realit neočekávají.

Atraktivitu realitních fondů nejspíš nijak neohrozí ani jiný problém. Vývoj světového investičního trhu právě nyní trochu koliduje s všeobecnou oblibou nemovitostí. Kurzy podílových listů realitních fondů totiž oslabují. „Evropským realitám příliš nenahrává Evropská centrální banka, která zvýšila úrokové sazby. Navíc ani po posledním takovém kroku banka nezměnila rétoriku, a tak je možné očekávat jejich další růst,“ tvrdí Robert Šíbl z investiční společnosti Atlantik AM.

Skutečností ovšem je, že zatímco západ Evropy a jiné vyspělé trhy prožívají jistý útlum realitního trhu, na východě je tomu naopak - východoevropský realitní index GPR od počátku roku vzrostl o dvě procenta. I proto lze čekat, že nabídka realitních fondů pro české investory se bude rozšiřovat. Na lukrativní trh budou vstupovat především další banky. „V nejbližší době chystáme spuštění nemovitostního fondu,“ potvrzuje tento předpoklad Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

**KAM INVESTUJÍ BOHATÍ

Akcie 31 %

Obligace 21 %

Reality 1 24 %

Hotovost a vklady 14 %

Jiné investice 2 10 %

1 komerční nemovitosti a jiné reality, realitní fondy

2 strukturované a zajištěné fondy, deriváty, devizy, komodity apod.

Poznámka: investiční portfolio soukromých osob s investičním majetkem nad 1 milion USD, rok 2006

Pramen: Capgemini/Merrill Lunch - World Wealth Report

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít