Příběh se stodolarovkou

28. května 2009, 11:54 - (red)
28. května 2009, 11:54

Kapitola 179

Poplatky jsou opravdu nesmyslné! * Popletený Netanjahu * Rus na Riviéře

Poplatky jsou opravdu nesmyslné!

Budou-li poplatky zrušené, mohou si za to navrhovatelé sami. Co prý chtěli? Snížit nadbytečné návštěvy u lékaře. A co udělali? Podívejme se třeba na poplatky u zubního lékaře. K němu se vždy doporučovalo chodit dvakrát ročně na preventivní kontrolu. Plošné dodržování této zvyklosti se nesporně projevilo na zlepšeném zdravotním stavu obyvatel. Dobrý chrup a dobré žvýkací návyky jsou prvními podmínkami dobrého trávení. To se opět pozitivně projevuje na celkovém zdravotním stavu obyvatel.
Jeden by proto myslel, že systém bude podporovat prevenci. Opak je pravdou! Za preventivní se nepovažuje první prohlídka v roce, ale až druhá. První je tedy zpoplatněná – a poplatky se údajně vybírají, aby lidé tolik doktory neotravovali. Občan se proto ptá, co se po něm vlastně chce. Jaké vzorce chování vláda vlastně podporuje? Nastalý zmatek pak občané logicky řeší u uren. Naznačili to již u těch krajských.

Popletený Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je umanutý myšlenkou zaútočit na Írán. Je poměrně smutný pohled na izraelské politiky, když se „chytají na první našlápnutí“, baští jednu protivníkovu provokaci za druhou a tancují přesně dle jeho not. Kromě toho jsou někdy i věcně docela mimo. Jeden z premiérových poradců například charakterizoval Netanjahuovy pocity vůči Íránu biblickým odkazem: „Pamatuj na Amaleka.“
Amalek byl vnuk Ezaua, syna Izáka a Rebeky, staršího bratra biblického patriarchy Jákoba. Čili žádný cizák, pouze odrozenec. Co však má společného s Peršany? V knize Ester se traduje, že Haman, ministr perské říše, tolik usiloval o vyhubení perských Židů, až sám skončil na šibenici. Haman však byl původu amalechitského, tedy nikoli Peršan. Jeho úklady byly odhaleny a potrestány společným úsilím perského krále Achašvéroše a Esteřina židovského strýce Mordechaje. Ostatně v židovské tradici je zmiňován s velkým respektem ještě jeden perský král. Kýros II. Veliký totiž ukončil babylonské zajetí Židů.
Na Amalekovi je však k ponaučení mnoho jiného. To však asi Netanjahu neměl na mysli! Například to, že napadl židovský národ bezprostředně poté, co přestal spoléhat na Hospodina (namísto toho začal spoléhat na svou bezmeznou chytrost – a to jsme zase u Netanjahua). Amalek tento útok provedl ze zálohy, zezadu, nikoli tváří v tvář. To ani trochu Ahmadínežáda nepřipomíná. Nadává totiž sionistům „na férovku“, aniž by se skrýval. Při vzpomínce na Amaleka by se tedy měl Netanjahu spíše rychle ohlédnout za sebe!
Bible však obsahuje ještě jednu velmi poučnou zmínku o Amalechitských. Když je totiž Izrael napadl „přes výslovný zákaz Hospodinův“, byl těžce poražen a zahnán. Z Bible se tedy dá vyčíst mnoho poučného a jen umanutec v ní hledá pouze podporu svých záměrů. Jistě, je čas míru i čas války – nejtěžší však je to rozeznat. Rozhodně však lze v Bibli jen obtížně najít podporu něčí chamtivosti po energetických zdrojích jako legitimního důvodu války. Rozhodně by však vzpomínka na Amaleka měla vést k zamyšlení, zda paradoxně nenastává čas opět zkusit ve spolupráci s Peršany uniknout ze svírající se smyčky.

Rus na Riviéře

Politici a ekonomové hledají cesty, jak se dostat z krize. Možná že se vyřeší sama. Jak? Přečtěte si, co na toto téma koluje na internetu.
Píše se srpen 2009, jedno městečko na Riviéře, hlavní sezona. Prší a prší, a proto je městečko prázdné. Všichni se zadlužují a žijí na úvěr. Najednou přijede k jednomu hotýlku bohatý Rus. Požádá recepčního o pokoj, položí na pult stodolarovou bankovku a jde si jej prohlédnout.
Hoteliér vezme bankovku a pospíchá k dodavateli masa zredukovat dluh. Dodavatel masa vezme bankovku a běží k chovateli prasat umazat dluh. Nyní stovku vezme chovatel prasat, navštíví výrobce krmiv a zaplatí mu. Ten peníze přijme s velkou radostí. Vezme je a pospíchá k prostitutce, kterou nedávno navštívil, a přitom její služby užil „na sekeru“. (Je přece krize!) Slečna bere s radostí peníze a jde do hotelu srazit dluhy, které tam nadělala. Ve stejnou chvíli přichází Rus nazpět z pokoje a říká, že pro něho není dost dobrý. Vezme svou stodolarovku a opouští město.
Nikdo sice nevydělal, ale městečko už je bez dluhů. Vzhlížejte s optimismem k budoucnosti!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít