Přežíváme díky dobré poloze

13. června 2005, 00:00 - BOHUMIL MAŇAS
13. června 2005, 00:00

MAJITEL SAMOOBSLUHY V CENTRU PLZNĚ: Bohumil Maňas je majitelem obchodu na hlavním plzeňském náměstí. V centru krajského města jde prakticky o jedinou dosud fungující „klasickou“ samoobsluhu. O svých zkušenostech napsal Maňas čtenářům Profitu.

Malá prodejna se snaží zaujmout příjemným prostředím a ochotnou obsluhou.

MAJITEL SAMOOBSLUHY V CENTRU PLZNĚ: Bohumil Maňas je majitelem obchodu na hlavním plzeňském náměstí. V centru krajského města jde prakticky o jedinou dosud fungující „klasickou“ samoobsluhu. O svých zkušenostech napsal Maňas čtenářům Profitu. Do začátku 90. let jsem pracoval jako výzkumný pracovník ve Škodě Plzeň. Podnikat jsem začal v dubnu 1991 -impulsem byl návrat domu na náměstí Republiky mé manželce. Jeho součástí byla i prosperující samoobsluha. Oboru jsem nerozuměl, ale podařilo se mi získat dva mladé zkušené vedoucí. V počátku se do provozu zapojila celá má rodina. Protože nikdo nebyl z oboru, věnovali jsme se hlavně finančním, technickým a administrativním záležitostem. Prodejna sice byla prosperující, ale se zastaralým zařízením. Také celý navrácený dům byl po desetiletích socialismu v dezolátním stavu. ZLOMEM BYLO OTEVŘENÍ KAUFLANDU

Prodej se zvyšoval až asi do roku 1996. Potom se začalo projevovat otevírání super- a hypemarketů v Plzni. Od roku 1998 začaly tržby trvale klesat, do letošního roku se snížily o přibližně 30 procent, zatímco všechny složky nákladů stouply. Nejvýraznější vliv na tržby mělo otevření Kauflandu, který je na kraji městského centra a z náměstí tam lze dojít pěšky za necelých 10 minut.

Kaufland podle mého názoru konkuruje malým obchodům dosti podivným způsobem. Například rohlík prodávají za 70 haléřů - zatímco my od stejné pekárny odebíráme rohlíky (a ne zrovna málo) přes 14 let a kupujeme je za zhruba 1,14 koruny. Takových neuvěřitelných cenových podivností je celá řada.

NAHODILÉ NÁKUPY, PEČIVO A SVAČINY

Běžní zákazníci již u nás nedělají velké nákupy, tak jako v první polovině devadesátých let. Teď jde většinou jenom o drobné nahodilé nákupy a dále o pečivo a svačiny. Průměrná cena za jednu položku nákupu je nyní asi 11 korun, zákazník má v průměru 14 položek, takže průměrná cena jednoho nákupu je 154 korun.

V první polovině 90. let bývaly prodejní špičky v pátek odpoledne, před svátky a někdy i v sobotu. Nyní jsou páteční odpoledne dosti prázdná, lidé u nás nakupují hlavně ve všední dny během pracovní doby. Jsou to většinou zaměstnanci firem a úřadů z okolí nebo turisté. Chodí k nám i někteří lidé, co bydlí v blízkém okolí a nechtějí pro rohlíky, mléko a dvě lahve cestovat do obřího obchodu, kde musí dlouho chodit mezi mnoha regály a pak stát 10 minut u pokladny.

Čím si udržujeme zákazníky? Asi hlavně naší příznivou polohou na náměstí, rychlostí nákupu, velkým výběrem různého pečiva a specialit racionální výživy. Důležitá je také možnost si v malém prostoru rychle vybrat mezi velkým sortimentem, stejně jako příjemné prostředí a ochotná obsluha. Významně nám pomáhá skutečnost, že jsme součástí českého maloobchodního řetězce SVOP.

MĚSTO NÁS NEPODPOŘILO

V našich nákladech jsou největší položkou mzdy. Máme pracovníky na trvalý pracovní poměr s pěti týdny dovolené. Druhou položku stále tvoří investice do zařízení obchodu a oprav, další výdaje jdou na energie a jiné režijní náklady. Díky tomu, že sídlíme ve vlastním domě, nelze mluvit přímo o nájemném, ale dům byl vrácen v žalostném stavu, takže většinu zisku používáme na jeho opravy. Město nás nikdy v ničem nepodpořilo, mimo dopravního značení před obchodem, které nám - byť s omezením - umožňuje skládání zboží. A i toto značení jsem původně musel na úřadech doslova vyběhat, na vlastní náklady instalovat a potom předat správci komunikace.

PROBLÉMŮ STÁLE PŘIBÝVÁ V současné situaci mohou malí obchodníci přežít, jen když mají nějakým způsobem výhodnou polohu, malý nájem nebo vlastní dům. Další podmínkou jsou zkušenosti, velké úsilí a finanční rezervy. Začínající obchodník, byť mladý a pracovitý, nemá podle mne žádnou šanci - nedostane provozní úvěr na nákup zboží a už vůbec ne investiční úvěr. V roce 1991 byl začátek podnikání relativně lehký - na všech úřadech tehdy byli úředníci velmi vstřícní, předpisy jednoduché a získat úvěr bylo možné. Nyní se v chodbách úřadů tísní před dveřmi řady trpělivých žadatelů, aby byli po vstupu do kanceláře úředníkem většinou posláni na jiný úřad a nebo opravovali chybně vyplněný tiskopis. Administrativní nároky na malého obchodníka se třemi zaměstnanci jsou stejné jako u velkého řetězce se stovkami pracovníků. Přitom malý prodejce si nemůže dovolit platit vlastního daňového poradce, právníka, mzdovou účetní, požárního technika a řadu jiných potřebných profesí - musí všechny tyto záležitosti zvládat sám. Stát má na kontrolu každé takové záležitosti specializovaného úředníka, který malého obchodníka dokáže nachytat na mnoho fajnovostí v nekonečném množství našich neustále se měnících zákonů. Změna zákona v Česku vyjde často jen dva dny před začátkem platnosti, příkladem může být zákon o DPH. V NĚMECKU TO FUNGUJE LÉPE

Řešením je přitom určitá regulace. Příkladem může být Německo. Právě teď chce německý obchodník postavit v Česku obří obchodní centrum Arena park na ploše 18 814 metrů čtverečních. V Německu by mu povolili jen plochu 2500 metrů, aby neohrozil maloprodejce, a zakázali by mu nedělní prodej. Měl by také nařízený minimální rabat, aby nemohl prodávat pod cenou. Proto se rozhodl stavět těsně za hranicemi - u Folmavy na naší straně. České úřady mu daly zelenou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít