Přežijí malé značky? Obchodníci v nákupních centrech vyzývají vládu a pronajímatele k dialogu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přežijí malé značky? Obchodníci v nákupních centrech vyzývají vládu a pronajímatele k dialogu

,
Přežijí malé značky? Obchodníci v nákupních centrech vyzývají vládu a pronajímatele k dialogu
Zdroj: čtk

Obchodníci působící v nákupních centrech se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru snaží nalézt společné kompromisní řešení s vládou a pronajímateli. Pomoci tomu má nově vzniklá iniciativa nájemců v obchodních centrech a retail parcích. Obchodníci se obávají likvidace zejména malých či slabších značek. Uskupení tvoří stovky obchodů, kaváren, bister i cestovních kanceláří.

Iniciativa apeluje na vzájemný dialog s pronajímateli, s Mezinárodní asociací pronajímatelů obchodních center a s vládou, a to tak, aby se všechny strany podílely na nákladech a zároveň podpořily zaměstnanost v Česku a udržely kvalitu služeb.

Měl by stát více podpořit obchodníky v nákupních centrech?

Obchodníci tvrdí, že vládou navrhovaná opatření nejsou vyvážená a brání se tomu, aby veškeré náklady vyplývající ze závazků z nájemních smluv nesli pouze nájemci. Ti nyní řeší existenční problémy spojené s cash flow, protože z uzavřených obchodů nemají žádné příjmy. Obávají se také dalšího zadlužování. Nájemci se proto snaží s pronajímateli nalézt kompromis v nové výši nájemného, smluvních sankcích či poplatcích za služby, ale také ve zmírnění podmínek pro možnost ukončení nájmu.


Ilona Švihlíková: Do zbraně!


„Usnesení vlády, které umožňuje odklad nájemného o několik měsíců, bohužel neřeší absolutní výpadek tržeb a nemůže vyřešit ekonomické ztráty retailů, jejichž provozy jsou kalkulované na hraně rentability,“ uvádí iniciativa s tím, že každé procento nákladů nebo ztrát rozhoduje o jejich existenci. Iniciativa proto vládu žádá, aby poskytla adekvátní podporu jak pro zaměstnance, tak pro firmy.

O úpravu nájemních smluv žádá mimo jiné i řetězec Electro World. Vládou navrhované řešení odložení plateb spojených s nájmem až do 24 měsíců tj. nejpozději do 31.3.2022 podle jednatele firmy Romana Kocourka problém neřeší, ale pouze odkládá. Obchodníci totiž mají i nadále nemalé výdaje a je možné, že v době splatnosti odložených nájmů nemusí část nájemců existovat, protože mohou skončit v konkurzu nebo likvidaci.

„Jsme přesvědčeni, že důsledky aktuální situace, kterou došlo k neúměrnému snížení hodnoty práva užívání nájemních prostor, by měly nést všechny strany, tedy nájemce, pronajímatel a stát, neboť ani jedna ze stran tuto situaci nijak nezapříčinila a nemůže jí ovlivnit,“ uvedl Roman Kocourek.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) již dříve vyzval majitele obchodních center, aby zohlednili případné pozdější platby svých nájemců. Na stát apeluje také výbor asociace nákupních center, který se snaží přimět vládu k podpoře schopnosti všech nájemců dostát svým závazkům, a to nejen k zaměstnancům, ale také k pronajímatelům.

Přežijí malé značky? Obchodníci v nákupních centrech vyzývají vládu a pronajímatele k dialogu
4.6 (92%) 5 hlasování
Diskuze