Přežijí české kampeličky Evropskou unii?

14. července 2003, 00:00 - Andrea Arnoulová
14. července 2003, 00:00

V některých zemích EU družstevní záložny zdomácnělyDružstevní záložny budou muset, v souladu s normami EU, v budoucnosti zvýšit kapitál ze současných půl milionu korun na 32 miliony. Názory na to, zda to české kampeličky přežijí, se různí.Novelu zákona harmonizující české družstevní peněžnictví s právem EU již schválila vláda.

V některých zemích EU družstevní záložny zdomácněly

Družstevní záložny budou muset, v souladu s normami EU, v budoucnosti zvýšit kapitál ze současných půl milionu korun na 32 miliony. Názory na to, zda to české kampeličky přežijí, se různí.

Novelu zákona harmonizující české družstevní peněžnictví s právem EU již schválila vláda. Člen bankovní rady ČNB Pavel Racocha má v této souvislosti strach o české kampeličky, jejichž vlna pádů začala v roce 1999. V poslední době se sektor poměrně stabilizoval a výše vkladů dokonce mírně roste. „Pokud bude schválena legislativa kompatibilní s EU, nebude v České republice pro stávající kampeličky místo,“ upozorňuje. Také Úřad pro dohled nad družstevními záložnami připouští, že některé kampeličky tlak nového zákona nevydrží. Přesto novelu vítá - přinese další stabilizaci záložen a jistotu vkladatelům.

Kampeličky mají své místo i u sousedů

Obavy ze zániku kampeliček nesdílí ekonomický expert KSČM, poslanec Jiří Dolejš: „Družstevní záložny a obdobné peněžní podniky jsou velice rozvinuté i ve státech EU, jako v Německu nebo Rakousku,“ říká. Vnímá, že EU samozřejmě legislativu v této otázce sjednocuje a české kampeličky budou muset reagovat. „Vědí to s předstihem a neměl by to být zásadní problém. Naopak - pokud se s tím dobře vypořádají, jejich perspektiva může být daleko dlouhodobější než doposud. Věřím, že zkušenost zemí EU nám umožní navázání na přerušenou historii družstevních záložen bez chyb, které se staly počátkem devadesátých let,“ doplňuje.

Hůř už být nemůže

Obdobný názor zastává také poslanec Michal Kraus (ČSSD): „Myslím si, že české kampeličky nejsou institucemi takového významu, aby nějakým způsobem ohrožovaly finanční trh EU. Pokud budou hodně solventní a seriozně hospodařící, nehrozí jim v rámci EU horší podmínky, než mají teď.“ Optimistou za všech okolností zůstává poslanec Vladimír Doležal (ODS): „Hůř než v minulých letech snad už s kampeličkami být nemůže. Pokud se ukáže, že jsou životaschopné, buď je někdo pohltí, nebo přežijí.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít