Přežije eurozóna? Ekonomové odpovídají podle toho, pro koho pracují

03. července 2013, 17:10 - reuters, bru
03. července 2013, 17:10

Krize eurozóny trvá už tři roky a její definitivní konec je stále v nedohlednu. Pokud položíte ekonomům otázku, zda měnová unie přežije, pravděpodobně se nedohodnou. Jejich názory totiž silně ovlivňuje to, zda působí uvnitř nebo vně eurozóny, zjistila agentura Reuters po analýze svých anket.

Na otázku, zda se náklady na správu dluhu zemí jako Španělsko či Itálie brzy opět vyšplhají nebezpečně vysoko, odpověděly dvě třetiny ekonomů z institucí sídlících v eurozóně záporně. Ekonomové působící vně měnového bloku mají opačný názor. Více než polovina z nich soudí, že úroky státních dluhopisů na jihu eurozóny brzy opět dosáhnou nebezpečných výšin.

Rozuzlení otázky, kteří experti mají lepší odhad, může přijít už záhy. Portugalské náklady na správu dluhu vylétly tento týden prudce vzhůru v reakci na rezignaci ministra financí Vitora Gaspara, strůjce místního úsporného programu. Portugalské politické zemětřesení zamávalo i s výnosy italských a španělských dluhopisů. Situace se vymyká kontrole i v Řecku, Atény musí do pátku přesvědčit mezinárodní věřitele, že dokáží splnit podmínky spojené s čerpáním záchranné půjčky.

Ekonomové často podléhají tlakům svých zaměstnavatelů. Experti investičních bank obvykle předpovídají silný ekonomický růst. Nezávislé analytické společnosti se zase snaží získat pozornost neotřelými předpověďmi.

Podle agentury totiž obdobně dopadla i anketa z června loňského roku s otázkou, že eurozóna ve své současné podobě vydrží dalších 12 měsíců. 79 procent ekonomů z eurozóny odpovědělo kladně, mimo ni měla stejný názor necelá polovina dotázaných.

Stejná otázka padla už v lednu 2011. Žádný z 30 oslovených ekonomů pracujících pro německé a francouzské instituce tehdy nepředpověděl katastrofický scénář. Z deseti ekonomů, kteří věřili v rozpad eurozóny, jich sedm pracovalo mimo ni.

Podobný přístup se netýká jen eurozóny. Když se Reuters v roce 2010 dotázala ekonomů, jakou sumu podle nich americká centrální banka Fed ve výsledku utratí během druhého kola nakupování dluhopisů, nejvyšší částky předpovídali odborníci z firem, které se na dluhopisových transakcích Fed přímo podílely. Žádný z britských ekonomů oslovených reuters také nepředpověděl, že Velkou Británii čeká nejhorší recese od konce Druhé světové války, dokud tato recese nepropukla.


Čtěte také:

Dluhová krize snížila zájem o euro. Je nejslabší od roku 2000

Jsou mladí a bez práce. Evropa řeší, co nabídnout ztracené generaci

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít