Prezident bez základky

28. května 2009, 12:00 - Lukáš Novotný
28. května 2009, 12:00

Nový jihoafrický lídr vzbuzuje doma naděje a na Západě zděšení

Bývalý pasák koz, mistr bojového umění kmene Zulu, hrdina odporu, bravurní tanečník a otec přibližně dvaceti dětí. Byl souzen za znásilnění a obviněn z korupce, vydírání a zpronevěry. Jedni o něm hovoří jako o budoucím Nelsonu Mandelovi, jiní jako o dalším Robertu Mugabovi. Jedni ho vzývají jako černého Ježíše, druzí odsuzují jako hloupého burana. Nový prezident největší ekonomiky černého kontinentu Jacob Zuma, lidově řečený J.Z., vzbuzuje vášně, očekávání, ale i obavy. Jaký je ve skutečnosti tento zavalitý muž s vyholenou hlavou, za jehož vlády se bude muset Jižní Afrika popasovat s největší hospodářskou recesí za dobu své existence, se vzrůstajícím etnickým napětím či s epidemií AIDS a do toho před zraky celého světa uspořádat příští rok světový šampionát ve fotbale?

Univerzita Robben Island Černí Jihoafričané ho považují za svého, naopak vzdělanější vrstvy, ženy a bílí jím opovrhují. „Je to člověk, který naslouchá; nestaví se do role krále intelektuálů,“ charakterizuje jeden z příznivců nového prezidenta. Tím, co Zumu odlišuje od jeho předchůdců v úřadu, opravdu není jen příslušnost ke kmeni Zulu (Nelson Mandela i Thabo Mbeki jsou Xhosové) či neskrývaný sexuální apetit („Ostatní političtí vůdci se snaží milenky tajit, ale já jsem Afričan a jsem hrdý na svou kulturu.“) Zuma nemá žádné formální vzdělání, zatímco první prezident po pádu apartheidu Mandela je právník a jeho následovník Mbeki absolvoval britskou University of Sussex, své projevy okořeňoval citáty ze Shakespeara a byl miláčkem Světového ekonomického fóra v Davosu.
Zuma se narodil 12. dubna 1942 v natalské vesnici Nkandla a vychovávala jej ovdovělá matka – pokojská. Vzdělání čerpal z jejího vyprávění nebo z lekcí od sousedů, kteří si mohli dovolit chodit školy. V sedmnácti letech vstoupil do odbojového hnutí Africký národní kongres (ANC), ale již v roce 1963 byl zatčen při pokusu o nezákonné opuštění země kvůli vojenskému výcviku. Na nechvalně proslulém Robben Islandu poblíž Kapského Města se stal spoluvězněm Mandely. „Když dorazil na ostrov, neuměl číst ani psát. Překonal to, a když ostrov opouštěl, četl dokonce Tolstého,“ vzpomíná Ebrahim Ebrahim, člen ANC, jenž se Zumou sdílel celu: „Byl velice horlivý student, velmi chytrý.“ Ve vězení, nazývaném s nadsázkou Robben Island University, strávil Zuma deset let. Kromě Mandely jej zde učil i Govan Mbeki, stoupenec marxismu a otec budoucího prezidenta. Někteří však nadšení Zumovou inteligencí nesdílejí. „Když odpovídal na dotazy v parlamentu, vždy udělal pauzu, zasmál se a rychle přešel na téma, které nemělo nic společného s původní otázkou,“ vzpomíná Gavin Woods, člen opozičního Národního demokratického konventu. Ostatně Zumovo prostřední jméno, Gedleyihlekisa, znamená v jazyce Zulu „ten, který se usmívá, a přitom vás vystavuje nebezpečí“.

Peníze na stromech Po propuštění v roce 1979 odjel Zuma do exilu a jeho konexe z vězení mu pomohly posunout se v hierarchii ANC do vyšších pater. Zpět do vlasti jej začátkem devadesátých let tajně povolala vláda. Měl pomoci koordinovat rozhovory, jež vyvrcholily demokratickými volbami v roce 1994. Tři roky nato Zumu zvolili místopředsedou ANC a o další dva roky později se stal po boku Mbekiho viceprezidentem JAR. Přestože ti dva spolu šest let řídili zemi, nepadli si příliš do oka. Prezident považoval svého zástupce stále více za konkurenta, a v roce 2005 jej na základě obvinění z korupce zbavil úřadu. Hlavní postavou případu byl Zumův finanční poradce a podnikatel Schabir Shaik, jehož odsoudili za uplácení a zpronevěru k patnácti letům vězení. Šlo zejména o kontroverzní armádní zakázky za pět miliard dolarů. Zumovy nároky prý bývaly velké a jeden jeho „obchodní partner“ se kdysi Shaika ptal, zda si Zuma náhodou nemyslí, že „peníze rostou na stromech“. Po prvním soudu přišel další, jenž už vinil ze zpronevěry a korupce přímo Zumu. Pokud by jej soud shledal vinným a vyměřil mu víc než rok vězení, připravil by ho automaticky o možnost kandidovat do parlamentu, a tedy i na úřad prezidenta. Odstoupit z funkce však nakonec musel i Mbeki.

Sprchou proti HIV Aby nebylo problémů málo, musel se Zuma potýkat s obviněním ze znásilnění. Podle obžaloby přinutil 31letou dceru bývalého přítele k pohlavním styku. Soud ale dospěl k závěru, že se s ním žena nakažená virem HIV vyspala dobrovolně. V soudní síni zaznělo několik památných výroků, včetně toho, že Zuma nepoužil kondom, protože neměl zrovna žádný po ruce, a riziko nákazy minimalizoval tím, že se po aktu osprchoval. „V zulské kultuře nemůžete ženu nechat být, pokud je připravena. Odmítnutí sexu by se rovnalo znásilnění,“ prohlásil na svou obhajobu Zuma, svého času šéf jihoafrického programu proti šíření AIDS. Jeho svérázná prevence se ihned stala terčem vtipů. V jednom z nich s titulkem 101 způsobů, jak použít kondom podle Jacoba Zumy se doporučuje například ukrýt do prezervativu úplatky, uschovat v něm brýle, které umožňují lépe vidět délku sukně, nebo navléknout si jej jako koupací čepici do sprchy proti AIDS.
Pro zahraniční investory a další směřování JAR jsou však důležitější Zumovy postoje k soukromému majetku a volnému trhu. Jeho předvolební prohlášení o tom, že sám sebe považuje za socialistu, a o chystaném přerozdělení bohatství vyvolala na Západě zděšení. „Sny a naděje všech lidí této země je třeba naplnit,“ hřímal Zuma v květnovém inauguračním projevu. Tváří v tvář podnikatelům a investičním bankéřům je však smířlivější a ujišťuje, že JAR bude pokračovat v konzervativní fiskální politice. Když loni v říjnu navštívil Zuma jako horký kandidát na prezidenta USA, měl za sebou jihoafrický rand prudký pokles a burza se propadala. Vlivní investoři chtěli vědět, co mohou od nového lídra očekávat. Frank Wisner, tehdejší viceprezident pojišťovacího gigantu AIG, přešel rovnou k věci: Když už levice podpořila Zumovu kandidaturu na prezidenta, jak bude on sám „reagovat na tlak na změnu hospodářské politiky“? Načež J.Z. odvětil, že změna není na programu a že cílem ANC je vytvořit rozvíjející se, a nikoli sociální stát. Pokud by však politická liberalizace, k níž se země dopracovala po roce 1990, nebyla následována „materiální svobodou“, pokračoval Zuma, mohlo by napětí eskalovat. A dodal, že přetrvávající obrovská nerovnost je pro Jižní Afriku „časovanou bombou“.

BOX
Missis Zuma Jihoafrický tisk uvádí, že Zuma má čtyři manželky a v životě se oženil pětkrát. Jeho první ženou se stala v roce 1973 Sizakele Khumalo, zatím poslední pak loni Nompumelelo Ntuli. Další choť, Kate Mantsho Zuma, spáchala v roce 2000 sebevraždu a s exministryní zahraničí Nkosazanou Dlamini-Zumou se v roce 1998 rozvedl. Pátou známou manželkou je Thobeka Mabhija. Kromě toho žije Zuma se dvěma milenkami. Prezidentova polygamie se státu prodraží – každá choť má nárok na luxusní vůz, ochranku a další vymoženosti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít