Přetahování klientů začíná

18. září 2008, 16:07 - Anna Klepalová
18. září 2008, 16:07

V Česku brzy vzniknou tři zdravotní pojišťovny a další budou následovat

V České republice už nezbývá mnoho oblastí, kam investovat opravdu ve velkém. Jednou z posledních je zdravotnictví. Není proto náhodou, že největší finanční skupiny tomuto odvětví začínají věnovat zvýšenou pozornost. Možností je celá řada, od soukromých ordinací přes nemocnice až po pojišťovny. Největší boom zakládání pojišťoven se datuje do počátku devadesátých let, kdy zde v jednu chvíli působilo současně 29 ústavů. Do konce minulého desetiletí jich přežilo pouze devět a tento stav vydržel až do jara letošního roku. Tehdy společnost Agel Tomáše Chrenka získala licenci na provoz vlastní zdravotní pojišťovny. Nyní to vypadá, že brzy budou následovat další. Ministerstvo zdravotnictví v současné době eviduje už tři žádosti. Kromě České pojišťovny se o licenci ucházejí také společnosti Appian Group a Czech Media Corporation.

KRKONOŠSKÁ POJIŠŤOVNA

Záměrem založit vlastní zdravotní pojišťovnu překvapil rovněž Vladimír Dryml, ředitel Česko-německé horské nemocnice ve Vrchlabí a kandidát podzimních voleb do Senátu za ČSSD v obvodě Hradec Králové. Do projektu půjde společně se spolumajitelem nemocnice Alexandrem Seidlem. „Je to reakce na velmi nestandardní chování Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a především ministerstva zdravotnictví, které neplní jednu ze svých základních povinností - řádnou kontrolu VZP,“ vysvětlil týdeníku EURO Dryml, který se netají svým ne zrovna přátelským vztahem k největší tuzemské pojišťovně. Několikrát dokonce své pacienty vyzval, aby od ní odešli. Vrchlabská nemocnice totiž odmítla vybírat regulační poplatky za děti do osmnácti let a VZP s ní vedla správní řízení. “Dáme proto možnost občanům demokraticky si zvolit VZP nebo třeba jinou, pro ně lepší, zdravotní pojišťovnu. O tom, že budeme lepší než VZP, vůbec nepochybuji,“ věří si Dryml.

JEDNA NEBO STO?

V otázce, jaké je ideální množství pojišťoven, se odborníci ani politici neshodnou. Ministerstvo zdravotnictví z principu větší počet ústavů vítá. Pomůže to k vzájemné konkurenci, z níž budou mít prospěch pacienti. Druhým názorovým protipólem je David Rath, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD, jenž dlouhodobě hovoří o tom, že by „Česku slušela jediná pojišťovna“. Více pojišťoven připouští jedině za předpokladu, že budou veřejnoprávní.
Ředitel vrchlabské nemocnice se ale nedomnívá, že by svým záměrem šel proti zdravotní politice ČSSD. „O mně je známo, že jsem a vždy jsem byl zastáncem více finančně silných zdravotních pojišťoven. Problém monopolu jedné jediné znám totiž velmi dobře z praxe,“ říká Dryml. Je proto zároveň i pro přísnou kontrolu ústavů ze strany státu. „Musí zde být jasně nastavena pravidla, protože hospodaří s povinnou zdravotní daní a příspěvkem státu za důchodce a děti,“ dodává.

PADESÁT TISÍC NESTAČÍ

Největší zkouškou nových pojišťoven bude pravděpodobně jejich první rok. Během této doby musí získat povinných 50 tisíc klientů. A jelikož jsou v Česku všichni občané povinně už u některého ústavu pojištěni, začne zřejmě velké přetahování. Vrchlabská pojišťovna to nebude mít jednoduché. Kromě největší VZP je velkým konkurentem Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, která má v regionu silnou pozici. „Zaměříme se na celou Českou republiku včetně severní Moravy a v budoucnu určitě i na Evropskou unii,“ vyvrací pochyby Dryml. Podle informací zástupců pojišťoven však povinný limit nestačí. Aby ústav vydělával, potřebuje minimálně 250 až 300 tisíc pojištěnců. Proto se také objevují hlasy, zda záměr s (vrchlabskou) pojišťovnou není pouze dobrým předvolebním tahem.
Společnost Appian Group, jež rovněž žádá o licenci, nevidí v získání nových klientů problém. „Naše poliklinika Medicon na Budějovické (v Praze) je největší poliklinika ve střední Evropě s 300 tisíci klienty. Začínáme výrazně investovat do kvality a vysokého standardu zdravotních služeb pod jednou střechou, takže nemám obavy, že bychom neměli co nabídnout různým skupinám našich případných pojištěnců,“ prozrazuje mluvčí firmy Miroslav Novák, odkud bude Appian Group budoucí klienty brát. Své zkušenosti s náborem nováčků má i společnost Agel. Přestože impérium Tomáše Chrenka zaměstnává několik tisíc lidí, není úkol získat do roka 50 tisíc klientů úplně samozřejmý. Několik měsíců se počet klientů Agelu pohyboval v řádech tisíců, až během prázdnin jejich počet prudce vzrostl a do konce lhůty Agel podmínku pravděpodobně splní. V této souvislosti se však objevily informace, že ne všechny přesvědčovací praktiky Agelu byly úplně „košer“. Právě to je háček vzniku nových pojišťoven.

ZÁKON CHYBÍ

Neexistuje zatím žádná legislativa, která by jim umožnila plně si konkurovat a výrazněji se od sebe odlišit. Nábor nových klientů se tak může stát soubojem, do něhož budou zapojeni i lékaři, a pacienti na něj spíše doplatí.
Ministerstvo proto musí rychle připravit zákony, které by fungování nových pojišťoven upravily. Do připomínkového řízení je hodlá poslat do konce letošního roku. „Pro potvrzení našich záměrů jsou legislativní podmínky nejdůležitější. Situace je bohužel nejasná a to nám výrazně ztěžuje naši analýzu a rozhodování,“ potvrzuje Novák. Současné podmínky plně nevyhovují ani stávajícím pojišťovnám. „Dnes jsme v několika různých kategoriích možností konkurence. VZP je zřízena podle jiného zákona než zaměstnanecké pojišťovny a je v mnoha věcech velmi zvýhodňována,“ říká ředitel Pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.
Zákon také zpřísní podmínky vzniku pojišťoven. V současnosti žadatel o licenci nemusí například prokázat, odkud vzal kauci 50 milionů, čímž je paradoxně v jednodušší situaci než uchazeč o bankovní licenci.
„Volného kapitálu je v České republice dost. Alexandr Seidl i holding také disponují odpovídajícími možnostmi, potřebnými pro založení nové zdravotní pojišťovny,“ odpověděl ředitel vrchlabské nemocnice na otázku, kdo bude jeho pojišťovnu alespoň zpočátku financovat. Zavedené ústavy se zatím nové konkurence nebojí. „Fakt, že ministerstvo zdravotnictví registruje žádosti na vznik nových pojišťoven, jen dokladuje, že současná politika uvolnila jisté sevření kleští, které jsme zažívali v posledních šesti až osmi letech, a to je jen dobře,“ dodává Gajdáček.

TABULKA Pojišťovna* Počet pojištěnců
Česká národní zdravotní pojišťovna, 315 000 Hutnická zaměstnanecká pojišťovna, 354 000 Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank a pojišťoven,
665 000 Revírní bratrská pokladna, 367 000 Vojenská zdravotní pojišťovna, 558 000 Všeobecná zdravotní pojišťovna, 6 530 000 Zaměstnanecká pojišťovna Škoda, 132 000 Zdravotní pojišťovna Agel, kolem 18 000* Zdravotní pojišťovna Metal-Aliance, 358 000 Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR, 1 075 000
* vznikla 1. dubna a počet pojištěnců se průběžně mění
Pramen: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít