Přestávky v práci na jídlo a oddech

26. února 2007, 00:00 - Richard W. Fetter
26. února 2007, 00:00

Jak je to s přestávkami na oběd podle nového zákoníku práce? Kdy se poskytují? Je možné, aby je někteří zaměstnanci, pokud sami nechtějí, nečerpali?

Simona Tůmová Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po šesti hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci (tj. ve věku do 18 let) musí být tato přestávka poskytnuta (a to vždy, za jakýchkoliv okolností) nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Výjimkou jsou práce, které nemohou být přerušeny - není zde tedy možnost zaměstnance vystřídat, jde o technologicky nepřerušitelnou práci, takzvaná jednomužná pracoviště s jedním člověkem (jako v případě hlídačů či vrátných). Může jít také o mimořádnou, výjimečnou situaci, při níž zaměstnanec čerpat přestávku nemůže, ačkoliv za normálních okolností ji čerpat může. V takových případech musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna „přiměřená doba“ na oddech a jídlo. Tato doba se započítává do pracovní doby. Pozor: U mladistvého zaměstnance nelze takový postup použít. Tomu musí být vždy poskytnuta standardní přestávka na jídlo a oddech, tedy spojená s přerušením práce. Pokud je to praktické, může být přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena do několika (logicky dvou) částí v trvání nejméně 15 minut. Délka jednotlivých částí musí být stanovena přiměřeně, tak aby nebyla příliš krátká a nebyl popřen účel přestávky - poskytnutí času na oddech a jídlo. Poskytování kratších nebo rozmělněných přestávek do kratších časových úseků by bylo v rozporu s účelem přestávky. Od shora uvedených pravidel se mohou účastníci pracovněprávního vztahu odchýlit jen tehdy, jestliže půjde o odchýlení ve prospěch zaměstnance (§ 2 odst. 1 ve spojení s § 363 odst. 1 zákoníku práce). Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby. Zaměstnanci se proto nemohou sami rozhodnout, že čerpat přestávku nebudou a budou odcházet z pracoviště o třicet minut dříve než zaměstnanci, kteří přestávku čerpat budou. Tento postup není možný, neboť by se jím fakticky čerpání přestávky posouvalo na konec pracovní doby, což zákoník práce zakazuje. Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby, a jsou tudíž neplacené! Pracovní směna se o dobu přestávky v práci prodlužuje. Od tohoto pravidla se však mohou účastníci pracovněprávního vztahu odchýlit, tedy dohodnout se na řešení, které pro zaměstnance bude výhodnější: Proplácení přestávek a jejich započítávání do pracovní doby. Přestávka může být poskytnuta i dříve, než je předepsáno. Po šesti hodinách však musí být poskytnuta vždy, a to tak, aby s případnou předchozí přestávkou činila nejméně (dohromady) 30 minut. Přestože se přestávka nezapočítává do pracovní doby, zaměstnanci ji čerpat musí, ať chtějí nebo nechtějí. Je jedno, zda se během ní zaměstnanec skutečně stravuje.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít