Přestaňte platit daně!

20. srpna 2007, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
20. srpna 2007, 00:00

VÝZVA OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ: K neplacení daní a jiným formám občanské neposlušnosti vyzývá občanské sdružení Oběti konkurzních podvodů. Údajně bezprecedentní zásahy představitelů státní moci do vyšetřování možného trestného činu místopředsedy vlády Jiřího Čunka - právě tím došla trpělivost členům občanského sdružení Oběti konkurzních podvodů.

K neplacení daní a jiným formám občanské neposlušnosti vyzývá občanské sdružení Oběti konkurzních podvodů. VÝZVA OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ:

Údajně bezprecedentní zásahy představitelů státní moci do vyšetřování možného trestného činu místopředsedy vlády Jiřího Čunka - právě tím došla trpělivost členům občanského sdružení Oběti konkurzních podvodů.

„Nejde nám o posuzování viny či neviny místopředsedy vlády, o zkoumání věrohodnosti klíčové svědkyně a podobně. Pobouřily nás ale státní zásahy. Přitom my jsme v případech konkurzních podvodů žádali o aktivitu státních představitelů častokrát a marně - bez ohledu na jejich politickou příslušnost,“ rozčiluje se mluvčí sdružení Oběti konkurzních podvodů Aleš Vébr. Marně například chtěl, aby se případy podvodů převedly do působnosti jiného státního zastupitelství, protože u původně určených vyšetřovatelů existovalo podezření z vazeb na místní „konkurzní mafie“.

„Když jsme žádali stát o pomoc, bylo nám opakováno, jak vlastně nic nejde.

Státní moc projevila opakovaně neschopnost vypořádat se s mimořádnými kauzami, které způsobily fatální poškození občanů - například právě případy zmanipulovaných konkurzů, organizovaného zločinu a podobně.

A přitom v konkrétní a triviální Čunkově kauze - podezření z úplatkářství -použil stát mimořádné prostředky.

Viděli jsme případ »privilegované spravedlnosti«, kdy jsou při šetření případu vládního činitele zajištěny exkluzivní podmínky,“ domnívá se Vébr.

Občanské sdružení proto žádá odstoupení nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké i celé vlády. Dále požaduje, aby přímo Nejvyšší státní zastupitelství důkladně prošetřilo podezřelé případy zmanipulovaných konkurzů. Sdružení chce po státu také přijetí takových opatření, která vyloučí podjatost regionálních státních činitelů v konkrétních kauzách.

Sám Vébr je jednatelem a spolumajitelem společnosti Golf Ještěd, která byla podle něj ukradena takzvanou severočeskou konkurzní mafií. Spolupracoval také s televizí při odhalení gangu „šibalů“ z Vysočiny (kauza Budišov). Druhým mluvčím sdružení je Ferdinand Němec, bývalý majitel firmy Tempo Slaný, údajně vytunelované správcem konkurzní podstaty.

STÁT PRÝ NEPLNÍ SVÉ POVINNOSTI

Podle členů sdružení stát dlouhodobě neplní své základní povinnosti a není prý schopen zajistit vynutitelnost práva.

„Vyzýváme fyzické i právnické osoby, aby jako výraz nesouhlasu s morálním, právním a politickým klimatem v České republice demonstrovaly svůj nesouhlas formou občanské neposlušnosti. Způsob provedení ponecháváme na individuálním uvážení každého občana či firmy,“ píše se v prohlášení občanského sdružení.

Podle Vébra je jako vhodný nástroj možno využít například neplacení daní. „Nepovažujeme totiž za správné a možné, aby poctiví občané a bezúhonné firmy nadále přispívali ze svých prostředků na zkorumpovanou státní moc, neschopnou justici, státní zastupitelství fungující na principu »spravedlnost jen pro někoho«, na nenasytné poslance a senátory, kteří nejsou ochotni či schopni s tímto alarmujícím stavem cokoli činit,“ vysvětluje výzvu Vébr. Lidem, kteří se k protestu připojí a byli by pak perzekuováni státem, slibuje sdružení právní i jinou pomoc.

PODNIKATELÉ: SITUACE NENÍ TAK VÁŽNÁ Jak se na nezvykle radikální výzvu dívají podnikatelské svazy? „Jistě lze s mnohým souhlasit, ale já osobně nebudu dávat do souvislosti kauzu Čunek a zobecňovat ji s vytunelovanými konkurzy,“ říká předseda Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda. „Sám jsem přišel o velké peníze v Podnikatelské bance, kterou jsem v roce 1992 založil. Proto souhlasím s názory, že vymahatelnost práva je v České republice špatná. Nemohu ale vyzývat naše členy, aby přestali kvůli tomu platit daně,“ vysvětluje Danda.

Stejně rezervovaný postoj k iniciativě má i prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. „Průchodnost práva v České republice a zajištění spravedlivého procesu pro každého je problém, na nějž narážíme průběžně. Jednání se státními orgány kvůli tomu vedeme neustále. Přesto si nemyslím, že situace je natolik závažná, aby mohla vést k podobným aktům občanské neposlušnosti,“ domnívá se Drábek. Komora proto dává přednost jednáním s vládou a parlamentem. „Konkrétně v případě zmanipulovaných konkurzů vidíme výrazné zlepšení díky novému insolvenčnímu zákonu,“ dodává.

Podle očekávání nenašla iniciativa pochopení ani u ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. „Iniciativě dobře nerozumím, protože zatím nikdo nepoukázal na to, že by v postupu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké byly shledány jakékoli nezákonnosti. Nelze proto přijmout závěr, že by v případě pana Čunka šlo o nějaké nestandardní postupy,“ říká Pospíšil. „Je plně v kompetenci nejvyšší státní zástupkyně, aby na základě znalosti konkrétních případů a příslušných okolností rozhodla o převedení případu do působnosti jiného státního zastupitelství,“ dodává k vyšetřování konkurzních podvodů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít