Přestaňte ignorovat přístupný cestovní ruch!

16. listopadu 2010, 12:02 - Hamřík Miloslav, TZ
16. listopadu 2010, 12:02

Účastníci mezinárodní konference o přístupném cestovním ruchu "Cestovní ruch pro všechny - dobré příklady z domova i ze zahraničí" vyzývají politiky, aby začali nahlížet na bezbariérové cestování jako na neoddělitelnou součást cestovního ruchu.

Foto: archív Profit

Konference, kterou pořádá projekt „ATHENA na cestách“ financovaný Evropskou unií ve spolupráci s Evropskou sítí pro přístupné cestování (ENAT- European network for accessible tourism), ukázala nutnost zlepšení poskytovaných služeb tak, aby byly české turistické destinace přístupné bez bariér a pro všechny.

Ačkoli se v Česku, především na Šumavě a v Moravskoslezském kraji, vyskytuje několik iniciativ, které se o zpřístupnění cestovního ruchu pokoušejí, narážejí na neexistující zázemí. „Česká legislativa prozatím bezbariérový cestovní ruch zcela ignoruje. Jsme však rozhodnutí zasadit se o to, aby byl rozvoj bezbariérového cestování důležitou součástí připravovaného nového zákona o cestovním ruchu. Jsme přesvědčeni, že by tak došlo k výraznému navýšení konkurenceschopnosti České republiky v oblasti cestovního ruchu,“ zdůraznila manažerka projektu ATHENA na cestách Ing. Jarmila Šagátová. Turistů, kteří by tyto služby mohli využívat, je totiž jen v Evropě až dvě stě milionů. Patří mezi ně nejen zdravotně postižení, ale také rodiny s dětmi nebo senioři. Téměř 40 procent z těchto lidí však odmítá cestovat kvůli nedostatku přístupných destinací a služeb.

Propagace bezbariérového cestování tak není jen snaha o zavedení rovných příležitostí pro všechny skupiny lidí využívající cestovní ruch, ale také možnost, jak přispět k rozvoji jednotlivých českých regionů zvýšením turistického ruchu. Je proto zcela nezbytné, aby si představitelé regionů uvědomili důležitost přístupnosti jako nedílné součásti zvyšování kvality služeb a udržitelného rozvoje a začali vytvářet podpůrné programy pro provozovatele zařízení cestovního ruchu k odstraňování fyzických a stavebních bariér a podporovali vzdělávání v této oblasti.

Přístupný cestovní ruch je však v České republice opomíjen nejen mezi politiky a ve veřejné správě, ale také mezi provozovateli služeb. Podle účastníků konference je nezbytné, aby také oni v rámci profesionality a kvality nabízených služeb odstraňovali bariéry a rozvíjeli empatický přístup ke klientům.

Přitom se na mnohých dobrých příkladech ze zahraničí ukazuje, že je přístupný cestovní ruch velice perspektivní způsob podnikání. K jeho rozvoji je ovšem nutné, aby poskytovatelé služeb vytvářeli snadno přístupné a pro všechny srozumitelné informační materiály a začali spolupracovat s ostatními aktéry cestovního ruchu, aby se tak vytvořila síť přístupných destinací,“ podotkla Ing. Šagátová. Proto byla na konferenci také představena Příručka o bezbariérovém cestování, která je prvním českým uceleným informačním materiálem o přístupném cestovním ruchu. Užitečné informace o v ní najdou nejen poskytovatelé služeb v cestovním ruchu, vzdělávací zařízení, ale i orgány státní a veřejné správy a neziskové organizace, které se chtějí bezbariérovým cestováním zabývat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít