Přesné hranice neexistují

18. srpna 2008, 08:00 - Renata Lichtenegerová
18. srpna 2008, 08:00

Kategorie kanceláří

Na tuzemském trhu dominují moderní a technologiemi nabyté kanceláře kategorie A. Své nájemníky ale spolehlivě najdou i „béčkové“ budovy.

Letos ke konci druhého čtvrtletí přesáhla celková výměra kancelářských ploch v Praze 2,3 milionu metrů čtverečních. Až 70 procent z nich tvoří kanceláře nejvyšší kategorie A. Ty nabízejí vysoce reprezentativní a moderními technologiemi nabité prostory. Samozřejmostí jsou systémy topení a chlazení s dostatečnou kapacitou i odpovídající výměnou vzduchu, technologie umožňující obsazenost kanceláře v poměru jedna osoba na osm metrů čtverečních či rychlovýtahy. Kanceláře v této skupině jsou zpravidla velkoplošné. Samozřejmostí je 24hodinový přístup. V podzemí mají parkoviště s dostatečnou kapacitou.

Především v české metropoli zájem o „áčkové“ prostory jednoznačně vede. Tvrdí to alespoň Pavel Skřivánek z poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Poptávka po nich se prý ale zvyšuje také v regionálních centrech – například v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci a Ústí nad Labem.

Starší může být atraktivnější

Kanceláře, které patří do kategorie B, se zpravidla nacházejí ve starších budovách typu A, které již neodpovídají aktuálním technickým trendům. Může jít také o starší rekonstruované kancelářské budovy, které kvůli svým technickým parametrům nemohou nabízet veškeré moderní technologie. Podle Judity Middletonové z poradenské společnosti King Sturge však mohou být v některých případech atraktivnější než nejmodernější kanceláře. „Budova B+ v těsné blízkosti metra s dostatečnou kapacitou parkování se bude mnohem lépe pronajímat než budova třídy A, která je obtížně dostupná MHD,“ říká Middletonová.

Právníci preferují menší kanceláře

Mezi rysy „béčkových“ kanceláří patří také to, že nabízejí menší prostory. Vybírají si je zpravidla nájemci, kteří neočekávají, že se v nich budou setkávat se svými klienty.

Některé společnosti však i v tom vidí výhodu a menší kanceláře preferují. „Můžou to být například právnické firmy, které pro své prostory vyhledávají oddělené kanceláře, nabízející dostatek soukromí pro jednání s klienty,“ konstatuje Ondřej Vlk z poradenské firmy Jones Lang LaSalle.

Nájemné v centru hlavního města se u nejkvalitnějších kanceláří třídy A pohybuje v rozmezí 19 až 21 eur (přibližně 450 až 500 korun) za metr čtvereční a měsíc. U kanceláří typu B je to 13 až 16 eur (zhruba 310 až 380 korun).

Kanceláře bez klimatizace

Na tuzemském trhu existuje ještě kategorie C. „Jedná se především o kanceláře v průmyslových částech Prahy. O prostory, které byly součástí továren nebo výrobních podniků,“ vysvětluje Middletonová. „Céčkové“ budovy často postrádají například i klimatizaci. Jejich typickým nájemcem je podle Pavla Skřivánka většinou menší lokální firma.

Při rozlišování mezi jednotlivými typy kanceláří však realitní odborníci doporučují obezřetnost. „Vždy to závisí na individuálním komplexním posouzení. Neexistují přesné hranice mezi jednotlivými typy,“ upozorňuje Skřivánek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít