Přesčasy „pana Čistého“

04. června 2010, 14:54 - Martin Shabu
04. června 2010, 14:54

Politika

Podtitul: Po volební „nevýhře“ čeká kandidáta na předsedu ODS Petra Nečase boj o vedení

Přeskupování sil v ODS vrcholí. Je důsledkem voleb i předchozí rozháranosti strany a jejího napojení na podnikatelské struktury, které si do poslední chvíle držely ve vedení ODS vlastní politické „koně“. „Modří“ mají za sebou kampaň, v níž ztratili předsedu, a volby, ve kterých přišli o víc než osm set tisíc voličů. Tvrdé direkty utržilo i několik místopředsedů. Vedení strany dnes svorně tvrdí, že jde o vzkaz voličů: dali jsme vám poslední možnost se změnit a tato příležitost se nebude opakovat.

Kongres se blíží Volební lídr ODS Petr Nečas určitě není charismatickou osobou, která kam vejde, hned je tam plno jejího ega, poznamenal v jednom rozhovoru manažer kampaně strany Ivan Langer. Na rozdíl od exšéfa ODS Mirka Topolánka si však vydobyl titul „pan Čistý“. To mu pomohlo zbrzdit dramatický propad stranických preferencí a volební debakl. V důsledku finišující kampaně se rovněž nakrátko utlumil neklid v členské základně. Nyní musí Nečas zabojovat a na kongresu ODS 19. a 20. června oficiálně potvrdit pozici předsedy strany. Kdo ho podporuje?
Po předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi, který v dubnu vyzval Topolánka k rezignaci, začal Nečase podporovat i senátor a bývalý vicepremiér Alexandr Vondra. Ten také sezval 36 vybraných straníků na schůzku do Klánovic. Vybíral prý pečlivě, aby to skutečně byli lidé s lokální autoritou, a nikoli političtí „psi“ s obojkem od stranických kmotrů a velrybářů, kteří se snaží ODS zprivatizovat. Vondra připravil pro Nečase kontakty do regionů, o než se kandidát na předsedu ODS může opřít. Jde o členy ODS, kteří chtějí vrátit stranu straníkům s jasnou vazbou na region. Tito lidé byli několik let odříznuti od významných funkcí ve straně, sněmovně i v exekutivě. A také od financí a rozhodování o veřejných zakázkách a grantech. Stranu a klíčové pozice mimo Prahu ovládali politici napojení na podnikatelské bosy z regionů. Těmito politiky jsou například na severu Čech Petr Gandalovič a Ivana Řápková, kteří jsou propojení s Alexandrem Novákem a Patrikem Oulickým, ve středočeském kraji Petr Bendl s vazbami na podnikatele Ivo Rittiga a Jiří Pospíšil z plzeňského regionu, jehož podporuje Roman Jurečko alias „pingl“. Na jihu Čech vládne ODS „pán z Hluboké“ Pavel Dlouhý.

Kroužkovací efekt Dalším podporovatelem Nečase se stal předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Po pádu bývalého předsedy ODS Topolánka přestoupil do nové platformy okolo Nečase. Byl však jedním z posledních. „Prokázal určitou kvalitu. Podporoval Topolánka až do poslední chvíle. Není kam vítr, tam plášť,“ naznačil politik z ODS, který nechtěl být jmenován. Tento postoj Tluchořovi přinesl vedení sněmovních poslanců ODS a účast v Nečasově týmu, jenž vyjednává o příští vládě. Není však žádným tajemstvím, že Tluchoř může Nečasovi značně pomoci. Patří totiž k lidem, kteří „umějí“ sněmovní dělbu moci a obsazování vlivných výborů sněmovny. A navíc může Nečasovi zajistit podporu nových poslanců ODS, na čemž začal pracovat už minulou sobotu. Nelze se divit, protože díky zakroužkování kandidátů se do sněmovny dostalo mnoho nových tváří z ODS.
Tito „skokani“ v několika krajích přeskákali volební lídry a stali se poslanci díky preferenčním hlasům – například Jan Florián z 36. místa na pražské kandidátce. Tím zamíchali složením poslaneckého klubu ODS. Jeho předseda Tluchoř proto musel všechny „nováčky“ obvolat a ujistit se o jejich stranickém „světonázoru“. Šlo mu také o zajištění podpory pro Nečase před kongresem ODS. Nový poslanecký klub na něm totiž bude slyšet. Tluchořova loajalita vůči Nečasovi však může ohrozit jeho spojenectví s Topolánkem. Dle některých znalců poměrů ve straně je Topolánek stále díky Tluchořovi dobře informován o dění v ODS. A Topolánek by se v budoucnu mohl snažit stranické dění prostřednictvím předsedy poslaneckého klubu a svého posledního věrného Tluchoře ovlivňovat.

**ODS bez starostů**

Zásadní Nečasovou výhodou by bylo, kdyby už mohl na kongresu ODS vystupovat jako pověřený premiér. V minulosti prezident Václav Klaus Nečase několikrát pochválil. Pokud by mu chtěl zlepšit „rating“ u straníků v ODS, formální nominace k vyjednávání o příští vládě by mu zajistila cestu do čela partaje. Nyní se však nehraje o nic jiného než o další existenci ODS.
Na podzim stranu čekají komunální volby. Občanští demokraté vždy záviseli na úspěchu lidí „zdola“ – starostů a politiků na obecních zastupitelstvech. Pokud by neuspěli, strana by se mohla rozštěpit. Nečas a jeho spojenci to dobře vědí, a snaží se vytvořit koalici, která stranické špičky lépe propojí s regiony. Nikdo z nich by se nechtěl dožít přejmenování strany. Dle vzoru „TOP 09 s podporou starostů“ by občanští demokraté v případě neúspěchu mohli skončit jako „ODS bez starostů“.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít