Přes střechy jsou špičkou Švýcaři a Češi

19. listopadu 2008, 00:00 - Tomáš Stingl
19. listopadu 2008, 00:00

Mistrovství světa mladých pokrývačů, klempířů a izolatérů se letos poprvé konalo v Česku.

Tuzemští řemeslníci si na domácí půdě ostudu neudělali. Spolu se Švýcary byli nejúspěšnějšími soutěžícími. Švýcaři vyhráli dvě ze tří disciplín. Čeští řemeslníci brali dvakrát stříbro.

Komu zatéká do střechy a zašel by před několika dny na výstaviště v pražských Letňanech, měl by unikátní šanci domluvit si opravu se skutečnými špičkami oboru. V jediné hale se sešli zkušení klempířští matadoři stejně jako nadějní mladí řemeslníci do 26 let. Česko se totiž na počátku listopadu stalo poprvé v historii hostitelskou zemí mistrovství světa mladých pokrývačů a klempířů. Souběžně s jedenadvacátým ročníkem této soutěže proběhl také kongres organizace IFD, která sdružuje pokrývače na světové úrovni. Na kongres dorazilo na 150 hostů z bezmála dvou desítek zemí.

Česká republika nabídla jako hostitelská země dobrou vizitku. Jednak Cech klempířů, pokrývačů a tesařů ČR, který akci organizoval, dokázal zajistit hladký průběh kongresu i soutěže. Mladí řemeslníci z Česka se zase blýskli při samotném mistrovství kvalitou své práce. V silné konkurenci získali ve dvou ze tří vypsaných disciplín stříbrné medaile. Klempíři bodovali v montáži plechových krytin. Tato soutěž se letos konala vůbec poprvé a českou reprezentaci dokázali předstihnout jen Francouzi. Druhé místo si odnesli čeští reprezentanti také v soutěži izolatérů za pokrývání rovných střech.

Úspěšnější tak byli už pouze reprezentanti Švýcarska, kteří svou filigránsky přesnou prací nadchnuli porotu a vyhráli nejen právě soutěž izolatérů, ale triumfovali i ve třetí disciplíně, v pokrývání šikmých střech klasickými taškami.

Postav střechu za dva dny

Soutěž „střechařů“ měla strhující atmosféru. V jedné velké výstavní hale v Letňanech probíhaly souběžně všechny tři disciplíny. A to s přestávkami dva dny. Ze všech stran se permanentně ozývalo bouchání kladiv, cvakání kleští nebo broušení tašek. Během tohoto řemeslnického maratonu zde vyrostlo vedle sebe několik věrohodných maket střech, které reprezentanti jednotlivých zemí pokrývali pálenými taškami, plechem nebo izolací. „Bylo to celkem 16 hodin usilovné práce,“ říká Vladimír Dostál, který byl členem českého týmu, jenž vybojoval stříbrné medaile mezi klempíři.

Týmy jednotlivých zemí tvořili vždy dva mladí řemeslníci a jejich mentor. Nakolik soutěžící naplnili původní plány a v jaké kvalitě, to bodovala pětičlenná mezinárodní komise.

Stavbu střechy si mohli soutěžící předem promyslet a natrénovat. „Plány a konkrétní rozměry jsme se dozvěděli už tři týdny před mistrovstvím. Pak jsme začali s klukama trénovat. A to hlavně ty postupy, ve kterých jsme cítili svou případnou slabinu,“ vysvětluje Josef Gabrhel. Ten byl mentorem týmu, který získal stříbro za pokrývání rovné střechy.

Podle účastníků byla při soutěžích cítit velká rivalita jednotlivých národních reprezentací a běžná byla i určitá „špionáž“. „Některé týmy si vyfotily náš postup a pak pracovali podle něj,“ uvádí Vladimír Dostál.

Josef Gabrhel se podle toho zařídil. „Z těchto důvodů jsme s klíčovými pracemi začali raději skoro až hodinu po startu, aby od nás konkurence neokopírovala náš postup. Ten byl totiž v mnoha směrech originální,“ říká Gabrhel. Časová ztráta ale později mohla tým připravit o úspěch. „Přišel jeden vyloženě krizový moment. A to když kluci nestíhali usadit závětrnou lištu. V tu chvíli to vypadalo, že práci v časovém limitu nestihneme. Tak jsem je začal burcovat, že jsme přece na domácí půdě, že přece musíme bodovat. Kluci se hecli a stihli to,“ popisuje Gabrhel.

Pro pokrývače a klempíře vznikne systém certifikace

Cechmistr českého cechu klempířů, pokrývačů a tesařů Zdeněk Švarc doufá, že uspořádání mezinárodního kongresu v Praze i úspěch mladých českých řemeslníků pomůže zvednout společenskou prestiž těchto oborů v Česku. „Zatím bohužel nejsou společensky ani finančně dobře hodnoceny. Je čas, aby se úsloví o zlatých českých ručičkách znovu dostalo do povědomí naší veřejnosti,“ říká Švarc. Právě řemeslníků v oblasti střech a izolací je podle něj nyní v Česku katastrofální nedostatek.

Podle jednoho z účastníků kongresu tak musí tyto práce vykonávat nekvalifikovaní gastarbeiteři z východu. „Pak to podle toho vypadá. Každou druhou střechu dnes musíte po pár měsících předělávat. Materiály jsou obvykle sice dobré, ale práce je zfušovaná,“ konstatuje odborník, který si nepřál být jmenován.

Problém nekvalitní práce by mohl pomoci alespoň částečně řešit chystaný systém certifikace, jenž na kongresu připomněl viceprezident Hospodářské komory František Holec. „Od příštího roku bude možné skládat zkoušky na kvalifikace právě v oboru pokrývačství a klempířství. Očekáváme zkvalitnění prací a také dostatečné prokázání kvalifikace řemeslníků i firem. Budeme rádi, když také zákazníci a investoři budou následně taková potvrzení kvality práce vyžadovat,“ říká Holec.

Minimálně šest tuzemských řemeslníků si ale již nyní vydobylo vynikající doklad své zručnosti právě v podobě stříbrných medailí z mistrovství světa. Česká reprezentace už zároveň zvažuje, jak svůj úspěch zopakovat i za rok. V příští sezoně se bude šampionát šikovných rukou konat v Petrohradě v Rusku, který má stejně jako Praha v mistrovsky provedených střechách již několikasetletou tradici.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít