Přepřahání v kopci

18. října 2007, 20:13 - Čestmír Klos
18. října 2007, 20:13

Zpackaná výběrová řízení na šest a jedenáct miliard bude řešit náhradník

Před několika měsíci ze dne na den jmenovaný generální ředitel Lesů ČR Jiří Holický nyní stejně náhle skončil. Zůstala po něm odpovědnost za výběrové řízení, které nemělo žádnou pojistku proti dumpingovým cenám. Snaha vypálit rybník tradičním velkým lesnickým firmám totiž povzbudila některé hráče toužící po těžbě dřeva k nabídkám cen, které nejsou s to pokrýt ani provozní náklady. Dočasně pověřený ředitel Vladimír Dolejský informoval, že z tohoto důvodu nelze na 109 smluvních jednotkách z celkového počtu 257 stanovit vítěznou nabídku. Uchazeči předkládající mimořádně nízkou cenu byli osloveni, aby podali vysvětlení. Má se tak stát ve výjimečně krátké třídenní lhůtě. Co si však s takovým vysvětlením počne pět tříčlenných výběrových porot, zřejmě ještě nikdo netuší.

Příliš tenký nůž.

Dumpingu bylo v nabídkách požehnaně. V podmínkách soutěže však není stanoveno, kde končí nežádoucí „mimořádně nízká cena“ a kde začíná vítaná nízká cena, která přinese vyšší zisk Lesům ČR. Už od samého počátku bylo tedy do výběrového řízení, které mělo být tentokrát podle prohlašování managementu opravdu průzračné a objektivní, opět vnášen nežádoucí subjektivní prvek. Lesnickou veřejností už kolují „zaručené“ zprávy o tom, že nad odříznutými nabídkami, jejichž předkladatelé se budou muset porotám zpovídat, jsou některé prominentní, které rovněž nedosáhnou výše provozních nákladů, ale zadavateli soutěže to nevadí. Odříznuty nejsou.
Příliš nízké ceny byly označeny u 138 nabídek 30 uchazečů. Jako nejasné bylo shledáno 36 nabídek sedmnácti uchazečů a u dalších deseti nabídek musejí uchazeči rozšířit dokumenty. Ve snaze ubránit se dohadům, koho se dumping dotýká a koho už ne, byl zastupující ředitel Dolejský požádán o přehled dotčených firem. Ačkoli to slíbil, dorazil jen výše citovaný souhrnný přehled. A tak můžeme uvést jen jedinou firmu, která je v této souvislosti dokola citována – Lesní společnost Trhanov (LST), za níž překvapivě stojí „chemický Václav“ Junek. Konkurence přemítá, zda uchazeč o nového velkého hráče na poli lesnických zakázek neobjevil nějaký fígl, jak pokrýt náklady a získat profit jinak než nabídkou služeb. Nebo zda si to nováček v konkurenčním lesnickém klání jenom špatně spočítal.

Lesní rychločtenáři.

Veškerá mela se zatím odehrává jen kolem první poloviny zakázek za šest miliard, v níž lesnické firmy nabízejí Lesům ČR své služby při těžbě i zalesňování a vytěžené dřevo jim předávají na odvozním místě v požadovaném sortimentu. Obchodovat s ním budou pracovníci Lesů ČR.
Druhá polovina zakázek za jedenáct miliard se uskuteční protichůdným způsobem, takzvaným prodejem na pni. Společnosti budou od Lesů ČR kupovat dřevo, které vytěžily, v podobě surového kmene. Jak a v jakém sortimentu ho prodají zpracovatelům, bude předmětem jen jejich obchodní politiky, na niž Lesy ČR nebudou mít žádný vliv. Nabídky pro toto výběrové řízení budou posuzovány teprve po skončení prvního tendru.
Toto dvoupólové řešení vzešlo z memoranda, jež ukončilo vyhrocený stav mezi ministerstvem zemědělství, které zastupuje stát coby vlastníka Lesů ČR, a Konfederací lesnických a dřevozpracujících svazů, zastupující úplně všechny ostatní účastníky procesu pěstování lesa a těžby i zpracování dřeva. A je tedy pro Lesy ČR závazné. Přesto byly pokusy managementu memorandum obejít.
Ze druhé smluvní strany se stále ozývají kritické hlasy. Majitel velké firmy Less & Forest Jan Mičánek se nechal slyšet, že to je nejhůř připravené výběrové řízení v historii státního podniku. A prezident České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Pavel Indra se pozastavil nad přílišným zbyrokratizováním procesu. V předchozích řízeních, i v těch velice nepovedených, se mohla kterákoli firma zúčastnit prostřednictvím jediné přihlášky třeba na všech lokalitách najednou. V Holického systému bylo třeba podat přihlášku na každou lokalitu zvlášť. Jestliže každá měla kolem 150 stran a sešlo se jich dva a půl tisíce, musely by poroty číst takřka 40 000 stran. To není v lidských silách, a proto to zpochybňuje věrohodnost rozhodování. Nevychází to ani na čas. „Pokud by se posuzovala každá nabídka půl hodiny, trvalo by to 160 pracovních dní,“ poznamenal Indra.

Ať si zaplavou.

Proti vyjednávání s předkladateli dumpingových návrhů se ostře staví šéf naší největší lesnické firmy CE WOOD Ivan Doubrava. „Vítěz na každé lokalitě by měl být akceptován! Jestliže je cílem Lesů ČR maximalizovat zisk, ať toho využijí. A firmy ať dokážou, k čemu se zavázaly,“ vyzývá Doubrava. Ukáže-li se, že firmy nemají na to, co slíbily, mělo by být na ně pohlíženo jako na toho, kdo chce uplatnit neplatnou směnku. Protože nabídka ceny je závazná. A Lesy ČR by neměly připustit žádné pozdější úlevy po výmluvách typu „počítali jsme s klasickou těžbou, ale museli jsme využít harvestor (lesní kombajn), jehož provoz je výrazně dražší“.
Ukousnout si z jedenácti miliard láká kdekoho. Kdejaká firma se snaží dostat na kontrakt do lesa i za cenu dumpingu a spoléhá na to, že se to potom nějak udělá.
Proti starším tendrům, které postupně vypsali ředitelé Vyslyšel a Blahuta, by ovšem současná výběrová řízení měla být pod větší veřejnou kontrolou. Dodatečná kouzla s dumpingovými nabídkami by proto neměla projít. Celkově přišlo 2557 nabídek od 122 uchazečů. Největší zájem byl o některé smluvní jednotky s prodejem na pni. Vůbec nejvíc se na jedné jednotce sešlo patnáct nabídek, nejméně tři.

Zázrak komunikace.

Management Lesů ČR se v posledních měsících choval nedůvěřivě ke všemu z vnějšku. Představitelé lesnických společností byli vnímáni spíš jako protivníci než spolupracovníci a poté, co Lesy ČR opustily letitou praxi spoluúčasti v Hradecké lesní a dřevařské společnosti, která léta zpeněžovala vytěžené a zpět vykupované dřevo, stal se její šéf Dejnožka rázem izolovaným cizincem. Znalce místních poměrů proto překvapilo, že člen tohoto managementu Vladimír Dolejský hned druhý den po svém jmenování zastupujícím generálním ředitelem předstoupil před novináře a sdělil své pověření: dokončit výběrová řízení a dotáhnout je do podepsání smluv ještě před koncem roku. V tu dobu má být také na základě výběrového řízení definitivně jmenován nový ředitel. Ten však už bude muset pracovat s tím, co mu na tři roky dopředu připravil tým Vladimíra Dolejského, který se velice dobře vyzná v lese, ale není ani obchodník, ani podnikatel, ani diplomat. Má-li uspět, bude muset navíc zvládnout roli krizového manažera.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít