Přemysl Sobotka na Hrad

12. května 2010, 19:00 - Martin Shabu
12. května 2010, 19:00

V případě velké koalice by nám lidé přestali věřit, říká první místopředseda ODS

EURO: Volební předpovědi v Praze jsou pro ODS nelichotivé. Určitě se nebude opakovat úspěch z roku 2006, kdy jste v ní získali čtrnáct poslanců. Co by bylo letos pro pražskou ODS úspěchem? VODRÁŽKA: Z dnešního pohledu by to bylo devět poslanců. Už před čtyřmi lety jsme říkali, že čtrnáct poslanců je fenomenálním úspěchem – pravděpodobně neopakovatelným. Nahrála mu společenská nálada a hospodářský růst. Nebyly ani konkurenční politické subjekty.

EURO: Které strany jsou nepříjemnou konkurenci? VODRÁŽKA: Největším soupeřem je sociální demokracie. Neumím však rozlišit mezi TOP 09 a Věcmi veřejnými (VV). Připadají mi stejné. Mají pouze jinou rétoriku. Za VV hovoří mediálně známý Radek John. Do lídra „topky“, knížete Karla Schwarzenberga, se strefuje obtížně, protože veřejnost ho vnímá jako státotvorného a hodného. Mě však vždy zajímali lidé za stranou a její historie. U Miroslava Kalouska příliš pravicovou politiku nevidím. Byl jsem u dohod mezi ním a Topolánkem. Vzpomínám si, že Topolánek tehdy zamýšlel prolnutí obou stran – provázání kandidátek. Byl jsem však zásadně proti tomu, aby se před volbami vytvářely podobné koalice.

EURO: Tušil Topolánek špatný výsledek „modrých“? VODRÁŽKA: Jednání se odehrálo loni před neuskutečněnými podzimními volbami a dohody neprošly grémiem ODS. Myslím, že Topolánek netušil takový nízký výsledek. Nálada ve společnosti mu naznačovala, že jedna pravicová strana nebude mít šanci uspět. Věděl, že bude třeba konkurence a snažil se být u jejího vzniku.

EURO: Domníváte se, že staří kmotři, jako je Roman Janoušek, zůstávají, jen mění své politické „koně“? VODRÁŽKA: To je teorie. Janoušek v mém případě nehraje žádnou roli. S Tomášem Hrdličkou se znám, a nikdy jsem to nepopíral. Je členem regionální rady ODS. Má vyjednávací potenciál a přesvědčuje lidi o svých názorech. Nenazýval bych to však kmotrovstvím. Pro mne je kmotrem ten, kdo je podnikatelem, a nikoli politikem, a současně se snaží získávat prospěch pro své komerční subjekty. Tvrzení, že se politici a podnikatelé spolu nebaví, by však bylo pokrytecké.

EURO: Jde mi o ovlivňování politických rozhodnutí. Závisejí politici v Praze na takových lidech? Závisí například pražský primátor Pavel Bém na názorech Romana Janouška? VODRÁŽKA: To byste se měl zeptat Pavla Béma. Co se týká ODS, v ní vliv neměl. Co se týká Bémova rozhodování, to nedokážu posoudit. Popírá to však. Nikdy jsem u ničeho nebyl. Nemám proto důvod mu nevěřit.

EURO: Vylučujete, že by Tomáš Hrdlička vaším prostřednictvím obdobně lobboval? VODRÁŽKA: Mě může ovlivnit při naší diskusi o politických otázkách. Považují ho za chytrého člověka. Bavili jsme se spolu před kongresem, na němž jsem se stal prvním místopředsedou. Následně mu bylo podsouváno, že způsobil moje zvolení. Tak tomu ale nebylo. Podobně se bavím s mnoha lidmi. Slovo „kmotr“ vnesl do ODS Topolánek a ujalo se to. Mě to netěší.

EURO: Z vašeho veřejného vystupování není jasné, o co usilujete. Jakou funkci byste požadoval v případné vládě ODS? VODRÁŽKA: Bude záležet na výsledku voleb, a zda mě lídr ODS vezme do týmu. Usilovat o to budu. Určitě se chci zajímat o ochranu životního prostředí. Nejde jen o to, zda někde bude hezký les. Jde o kvalitu života v městech. S tím souvisí doprava, energetika a místní rozvoj.

EURO: Chcete být příštím ministrem životního prostředí? VODRÁŽKA: Chci.

EURO: V našem rozhovoru před půl rokem jste prohlásil, že byste ministerstva životního prostředí, zemědělství a místního rozvoje zrušil. Rozmyslel jste si to? VODRÁŽKA: To bude předmětem jednání v případné koaliční vládě. Ministerstvo pro lidská práva nemá valnou životnost. Ministerstvo místního rozvoje by se mohlo sloučit s jiným resortem. Sloučení ministerstva životního prostředí (MŽP) a průmyslu je značně legislativně náročné. To musí udělat někdo z pozice ministra a opravdu za tím jít. Téměř ve všech západoevropských státech však MŽP existuje.

EURO: ODS tedy nemá jasno? VODRÁŽKA: Chceme zrušit tři ministerstva. Není však zatím konsensus, která by to měla být. Hrají v tom roli osobní ambice lidí včetně těch mých.

EURO: Jaké by ODS měla podmínky pro vstup do velké koalice? VODRÁŽKA: To je absurdní možnost. Lidé by nám přestali věřit. Vzpomeňte si na opoziční smlouvu před dvanácti lety. Dodnes existuje stigma, že dvě veliké strany se vždy domluví. Když to řeknu natvrdo, ČSSD by musela změnit celý program. A musela by se uskutečnit i personální změna. Jiří Paroubek je pro většinu lidí v ODS nepřijatelný. Myslím si, že spíš může nastat menšinová vláda ČSSD s tichou podporou komunistů. Paroubek a předseda KSČM Vojtěch Filip to sice v současné chvíli vylučují, ale je před volbami, a proto se musejí od sebe distancovat. Bohumínské usnesení (zákaz spolupráce ČSSD s komunisty – pozn. red.) nebude hrát po volbách roli. Nepůjde totiž o přiznanou vládu komunistů, ale o jejich tichou podporu.

EURO: Je ODS připravena na život v opozici? VODRÁŽKA: Určitě by to byla katarze. Očistná kůra. V opozici není příjemně, ale ODS to přežije. Co by to však znamenalo pro tuto zemi? Další čtyři roky rozhazování.

EURO: Přežilo by to vedení strany? VODRÁŽKA: Nepřežilo. Musel by se rychle uskutečnit kongres, který by řekl kam dál. Mimochodem – o mně se ví, že jsem měl napsaný rezignační projev, pokud by Topolánek z vedení neodešel.

EURO: Z voleb vzešlá sněmovna bude volit příštího prezidenta republiky. Kdo je vaším kandidátem? VODRÁŽKA: ODS svého kandidáta dosud nepředstavila. A na toto téma se ani neodehrála žádná hlubší diskuse. Bude záležet i na složení Senátu a Poslanecké sněmovny. Určitě budeme mít vlastního kandidáta. Ač jsem to s nikým nekonzultoval, říkám, že vhodným kandidátem by byl Přemysl Sobotka. Prokázal, že umí říci svůj názor. Je důvěryhodný. Obstál jako předseda Senátu. Byl by to člověk, který by Česko vhodně zastupoval. Srovnám-li ho s Jiřím Paroubkem, který má podobnou ambici, je to nebe a dudy.

EURO: Byl jste u vzestupu i pádu Mirka Topolánka. Vytáhl vás nahoru a nakonec jste ho musel přemlouvat, aby odstoupil z vedení strany. Ze které politické lekce jste se nejvíc poučil? VODRÁŽKA: Přiznám se, že lidsky to pro mne bylo těžké. Lekcí pro mne bylo dvanáctihodinové jednání grémia, na němž jsme přesvědčovali Topolánka, aby odešel. Když jsem se bavil s pamětníky, nikdo podobně dlouhé jednání nezažil. Uvědomil jsem si, že někdy musí člověk říct dost. Někde končí loajalita. Pak jde o farizejství. To pro mne nastalo po jednání grémia. Všichni šli na tiskovou konferenci, na níž Topolánek oznámil, že zůstává v čele ODS. Řekl jsem, že na ni nepůjdu, protože bych si to sám před sebou neobhájil. To byl pro mne zlom.

Box (CV)
David Vodrážka (49)
Vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové a Vysokou školu finanční a správní v Praze. Do ODS vstoupil v roce 1998 a o čtyři roky později se stal starostou Prahy 13. V prosinci 2008 ho kongres ODS zvolil prvním místopředsedou strany. Letos v březnu se stal předsedou představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít