Premiér Gross: Podivná hra na pravdu

21. února 2005, 00:00 - JIŘÍ GRUND
21. února 2005, 00:00

autor je podnikatel, spolumajitel rodinné firmy Grund Mnohé lidi už půtky politiků ani jejich hrátky moc nezajímají. Ale i člověk, který čte denní tisk tak, že rubriku domácí politiky jen zběžně prolistuje a většinu témat zde akcentovaných přejde shovívavým úsměvem, musel poslední dobou silně znejistět.

autor je podnikatel, spolumajitel rodinné firmy Grund

Mnohé lidi už půtky politiků ani jejich hrátky moc nezajímají. Ale i člověk, který čte denní tisk tak, že rubriku domácí politiky jen zběžně prolistuje a většinu témat zde akcentovaných přejde shovívavým úsměvem, musel poslední dobou silně znejistět. Běžné novinářské pošťuchování, kterému je vystavený každý premiér, přerostlo v noční můru - aféru netušených rozměrů.

Premiér Stanislav Gross v ní hraje vskutku podivnou roli. Místo chlapského postoje a rázného vysvětlení své finanční situace a okolností podnikání své manželky, vystupuje na můj vkus příliš agresivně. Věc hraje do autu vyhrožováním ve směru podávání žalob na novináře. Anebo hledá viníka někde mimo, nejlépe v opozičním táboře nebo také na Vysočině.

Zkusme jeho postoj porovnat s tím, co platí v podnikání a byznysu. Když podnikatel udělá chybu, musí za ni nést odpovědnost. Odpovídá se z ní zákazníkům, svým zaměstnancům, partnerům a nakonec třeba i berňáku. Ve slušném podnikání to tak bývá. Kdo kličkuje, daleko to nedotáhne. Ztratí důvěryhodnost, zákazníky, trh i zaměstnance.

Osobně si nedovedu představit, že bych předstoupil před své spolupracovníky a začal argumentovat stejně jako nyní pan premiér. „Zakázku jsme sice ztratili, nemáme na výplaty, ale já za to nemůžu!“ Podívali by se na mne, pomysleli by si něco o mé neschopnosti a našli by si jiného zaměstnavatele.

Jsem přesvědčený, že lidé ve firemním prostředí - ale i mimo ně - spíše snesou chlapský přístup, který se nevyhýbá označení odpovědnosti ani pravdivému popsání situace. Šéf nebo majitel firmy neztratí jejich důvěru, zejména když navíc ještě dokáže přijít s východisky a návrhy řešení dané situace. A to takovými, které nebudou zastírat podstatu problému.

Klamat a tvářit se, jako by problém vlastně neexistoval, se nevyplácí.

Toto řešení bych doporučoval i panu premiérovi. Pokud je ještě čas. I když na pravdu je čas stále. Když se ale pravda rozmělní a dá šanci se zviditelnit různým typům a týpkům, bude pozdě. Pak premiérovi nepomůže ani image-maker, ani nový účes.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít