Přejděte do ofenzivy a užijte si zimu

17. února 2003, 00:00 - Karolina Kamberská, profit@profit.cz
17. února 2003, 00:00

V boji proti únavě pomáhá čerstvý vzduch, pohyb, kvalitní spánek a lehká strava Na začátku zimy jsme ještě plní energie ze světlejšího a teplejšího období roku. V únoru už nám ale nezbývá skoro žádná. Potácíme se po místnosti a přemýšlíme, z čeho jsme tolik unavení, když se vlastně celkem nic neděje.

V boji proti únavě pomáhá čerstvý vzduch, pohyb, kvalitní spánek a lehká strava

Na začátku zimy jsme ještě plní energie ze světlejšího a teplejšího období roku. V únoru už nám ale nezbývá skoro žádná. Potácíme se po místnosti a přemýšlíme, z čeho jsme tolik unavení, když se vlastně celkem nic neděje. Možná pramení naše únava právě z toho.

Také máte sklony ve druhé části zimy už jen „norovat“? Já ano. Mou norou je vyhřátý pokojík, pohodlné křesílko, ve kterém se ještě pro jistotu zachumlám do deky, a na stolek si připravím půllitrový hrnek bylinkového čaje s medem. Nora je hotová, a já můžu strávit další zimní odpoledne čtením oblíbené knížky. Krása. Když je ale takových odpolední příliš mnoho za sebou, začínám přemýšlet, jestli mi něco nechybí.

Jezte jako v létě

Leckdo už v půlce února prohlašuje, že jaro je za dveřmi, a pak se diví, když v dubnu ještě sněží. Ano, zima je vždycky delší, než čekáme. Pokud na vás útočí zimní únava a špatná nálada, je potřeba přejít do ofenzivy. Začněte zdánlivými drobnostmi, jako je jídlo a spánek. Většina z nás se celé léto láduje čerstvými saláty a voňavým ovocem, ale v zimě natáhne ruku po pomeranči jen výjimečně. Není divu, že se organizmus tváří unaveně - chybí mu vitaminy. Ale než se rozhodnete pro užívání multivitaminových dražé, zkuste nakoupit plný koš ovoce a zeleniny. V zimě máme všichni chuť na něco teplého do žaludku, a často nás nejvíc potěší hutná jídla typu zelňačka s klobásou. Klidně si ji dejte. Ale hodinu poté si jako občerstvení připravte talíř nakrájené zeleniny nebo ovocný salát, přelijte oblíbenou zálivkou a uzobávejte. Právě bezmyšlenkovité „uzobávání“ je zárukou toho, že nakrájenou zeleninku dostanete i do členů rodiny, kteří normálně považují salát za jídlo pro dobytek. Do pozdního večera se zásoby vitaminů přesunou do útrob vaší rodiny, ani si nevšimnete jak. Velká chyba, kterou v zimním období děláme, se týká spánku: spíme v přetopených bytech. Pravda, někdo dokáže spát celou zimu u pootevřeného okna (problém nastává až ráno, kdy musíte zpod teplé deky vykročit do 12° studeného vzduchu). Pokud si na to netroufáte, alespoň každý večer pokoj důkladně vyvětrejte - alespoň čtvrt hodiny. Jestli vám však celou noc poběží topení na maximum, po půlnoci už vám večerní vyvětrání nebude moc platné. Teplota, při které by měli dobře spát i zimomřiví jedinci, je kolem 18 °C. Otužilejší mohou klidně pár stupňů ubrat. Ale spát v přetopené místnosti je velká chyba - možná, že rychle upadnete do spánku, malátní z vysoké teploty. Spánek ale nebude tak vydatný a neprobudíte se odpočatí. Pamatujte, čerstvý vzduch je vaším přítelem číslo 1. V práci i doma trávíte dny v suchém a teplém vzduchu a pod umělým osvětlením, což je jeden z hlavních důvodů, proč se necítíte ve své kůži. Hledejte proto ve svém denním programu skuliny, kam můžete vpašovat trochu toho nebe nad hlavou.

Venku se osvěžíte

Může to být například polední přestávka. Máte-li na výběr, možná by stálo za to najít vhodnou jídelnu či restauraci kousek cesty od vašeho pracoviště. Sejít na gulášek o patro níž je sice pohodlné, ale příliš vás to neosvěží. Pokud naopak místo lodiček nazujete sportovní boty a svižným krokem vyrazíte do vegetariánské jídelny o tři bloky dál, nemusí vám to udělat čáru přes časový rozpočet, ale odpoledne se budete cítit svěžejší, odpočatější, a zlepší se vám nálada i výkonnost. Jen si to spočítejte: Cesta tam a zpátky - čtvrt hodiny pohybu na čerstvém vzduchu. Lehké zdravé jídlo místo těžkého nezdravého. Změna prostředí, lidí, nálady. Ideální příprava na pracovní odpoledne. Podobných skulin už asi ve všedních dnech mnoho nenajdete. Pokud vás doma nečeká péče o několikačlennou rodinu, možná po práci vyšetříte čas svůj oblíbený sport nebo na delší procházku se psem. Jestliže však své děti vidíte jen od šesti večer a ony nechtějí jít ven s vámi, zůstanete možná raději v rodinném kruhu.

Víkend je šance

Říká se tomu „outdoor activities“, a méně vznešeně to znamená, že je dobré občas vytáhnout paty z baráku. V zimě máte mnoho možností, jak protáhnout své tělo a pročistit mysl pod širým nebem. Záleží jen na vás, jak vážně budete své outdoorové akce brát. Pokud potřebujete trochu nadchnout a povzbudit, sežeňte si některý z outdoorových časopisů, nebo zabrouzdejte na tematické webové stránky. Zjistíte, že o vytahování pat z baráku existuje celá věda a možná si budete chtít přečíst ty správné knihy a nakoupit to správné vybavení: potřebujete ultralehký ultrapevný batůžek, ultrasavé a ultrateplé triko, ultrapevné a ultraprodyšné boty a mnoho dalšího. Každý sport má své vlastní pomůcky a speciálně vyvinuté materiály. Klidně se ale rozhodněte, že místo trekingových bot vyrazíte na trek ve svých starých dobrých pohorkách. Dokonce si troufám navrhnout, abyste místo treku vyrazili na obyčejný výlet - vlastně se tak moc nezmění. Pokud je sníh, máte nesčetné možnosti jak ho využít. Běžky jsou klasika. O jejich výběru, stejně jako o výběru ostatního sportovního vybavení se vždy poraďte s odborníkem, protože dnes už se vyrábí mnoho různých variant a byla by škoda koupit si nevhodné běžky, když vedle nich v obchodě stály zrovna „ty pravé“ pro vás. Záleží na vaší zdatnosti, na terénu, ve kterém se budete pohybovat, na cíli, který si kladete. Jiné běžky potřebuje romantik, který se chce jen procházet zimní krajinou, a jiné sportovec, který si chce především pořádně protáhnout tělo. Nebo si zvolíte raději sjezdové lyžování, snowboarding, výlety na sněžnicích, bruslení na zamrzlých jezerech či mnoho dalších zimních sportů? Co třeba jezdit na koni zasněženou krajinou? Nebo si zaplavat v Labi (to už ovšem znamená odložit zimní pohodlíčko hodně daleko). Existuje nepřeberné množství outdoorových aktivit, který mi můžete udělat ze svých víkendů důležité opěrné sloupy svého života. Koneckonců ne nadarmo mnohé firmy pořádají outdoorové aktivity pro své zaměstnance se zkušenými lektory. Nejen prací živ je člověk, a při nečekaně silných zážitcích z výstupu na zasněženou horu se lidé otevírají a odhazují masky. Jejich skutečná tvář se může uvolněně nadechnout - a možná už masku po příchodu v pondělí do práce ani nenasadí. Rozhodně se vyplatí - i v tom nejšedivějším měsíci v roce - sebrat odhodlání, termosku s horkým čajem a vyrazit ven. Ať už tomu říkáme outdoor, nebo „jen“ vytáhnout paty.

Procházka zimním lesem posílí tělo a pohladí duši.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít