Předvečer důchodové reformy

13. listopadu 2006, 00:00 - PETR BÝM
13. listopadu 2006, 00:00

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDYUž dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ A PENZIJNÍ FONDY

Česká populace stárne. Pokud se demografický vývoj nepodaří zvrátit, ekonomicky produktivní část obyvatelstva nedokáže „uživit“ rostoucí počet důchodců.

Už dnes nejsou výjimkou lidé, kteří si užívají penze i třicet let. Jejich počet naroste geometrickou řadou, pokud se podaří objevit antibiotika druhé generace. K těm se moderní medicína údajně blíží mílovými kroky a jejich objev by skokově zvýšil průměrný věk.

Důchodová reforma - ať už bude vypadat jakkoli - je tak nutností. Nikdy a nikde není ovšem inovace penzijního systému snadná. V Česku - při současném rozložení politických sil - to platí dvojnásobně. Vítězství ODS v parlamentních a komunálních volbách může vytvořit prostor hlavně pro návrhy změn. Ovšem ty se svou podstatou blíží důchodovému systému anglosaských zemí (minimální „státní“ penze a důraz na soukromé úspory), který by v Česku mimo ODS pravděpodobně jen těžko našel výraznější podporu.

To, že se „něco musí udělat“, slýcháme od politiků už drahnou dobu. Je ale zřejmé, že nejistota nad budoucími penzemi bude panovat ještě nějakou (a spíše delší) dobu. Jak se má v takové situaci chovat ten, komu není lhostejná otázka vlastního materiálního zajištění v důchodovém věku? Nejhorší by určitě byla nečinnost. Bez velkých odborných znalostí a schopností prognózovat politický vývoj jsou už nyní téměř jisté dvě věci: Budeme platit asi o trochu více a také se více budeme muset spoléhat sami na sebe. Už dnes je tedy užitečné mapovat a vážit možnosti, které pro dlouhodobé investice nabízí finanční trh. Není jich málo -a životní pojištění a penzijní připojištění se zdají být dobrým řešením. Mají řadu výhod, v závislosti na představách konkrétních osob, ale i slabiny nebo dokonce i zápory.

Záleží na tom, jaké investiční zdroje má ten či onen z nás k dispozici i na představách o životě v důchodu. Volba tak není úplně snadná, ale především lidé ve středním věku by se takovým úvahám a následně i konkrétním krokům neměli vyhýbat. Proč čekat na rozhodnutí politiků? Myslet na „zadní kolečka“ je ostatně vždy a všude zdravou životní zásadou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít