Předválečná nejistota - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Předválečná nejistota

, Blanka Růžičková Euronews a.s.,
Předválečná nejistota
Zdroj: Euro.cz

Česko má osmdesátidenní rezervy, menší zásoby mají i rafinerie

Cena ropy šplhá vzhůru už čtvrtý měsíc. Koncem února se nakrátko dokonce přiblížila „válečné“ hranici čtyřiceti dolarů za barel. Na odhad, zda a o kolik ještě poroste, si dnes netroufají ani makléři z Londýna či New Yorku. České motoristy však spíše zajímá, kolik budou platit u čerpacích stanic. A ekonomy, zda státní pokladna nevykrvácí na nákupu ropy pro státní hmotné rezervy.

S předstihem.

Týdeník Euro zjistil, že Česko má nyní dostatečné rezervy ropy a že by ji v případě dramatického růstu cen mohlo na čas přestat nakupovat. Jana Hejsková ze Správy státních hmotných rezerv uvedla, že Česká republika plní dohodu o nezbytných zásobách ropy a ropných produktů s předstihem. Nemá sice dosud rezervy, které požaduje Evropská unie, v rámci předvstupních rozhovorů si však stejně jako ostatní kandidátské země dohodla odklad. Povinnou devadesátidenní rezervu ropy a ropných produktů musí vytvořit do konce roku 2005. Hejsková říká, že se státní zásoby těchto komodit již dostaly na osmdesátidenní rezervu, kterou nám harmonogram postupného plnění předpisů EU nařizuje až na konci tohoto roku.
Menší zásoby ropy a motorových paliv jsou i v rafineriích a u obchodníků. I když rafinerie většinu ropy nakupují s tříměsíčním předstihem, zásoby mají běžně tak na jeden až dva týdny. Mluvčí České rafinérské Jaroslav Růžek pro týdeník EURO uvedl, že předzásobení je pro výrobce benzinů příliš riskantní, protože cena může jít naopak proti očekávání dolů. Velké zásoby jsou navíc příliš drahé. „Rafinerie se obecně snaží, aby se v nich neutápělo příliš mnoho peněz,“ říká.
Akciová společnost Čepro, která se zabývá přepravou a skladováním ropných produktů a je největším odběratelem motorových paliv, odhaduje své zásoby na necelý měsíc. „Máme tak třítýdenní obrátku zboží,“ upřesňuje obchodní ředitel Alojz Uherec.

Svět v očekávání.

Ceny ropy rostly dramatickým způsobem hlavně v Americe. Na newyorské burze NYSE se na konci minulého měsíce přehouply přes dvanáctileté maximum a nakrátko se přiblížily magické hranici čtyřiceti dolarů za barel. Pro srovnání: před konfliktem v Perském zálivu vyšplhaly v říjnu 1990 na více než 41 dolarů, což je ovšem ve dnešních cenách téměř 56 dolarů za barel. Pak šly opět dolů a po zahájení bojových operací v lednu 1991 klesly během jediného dne ze 32 na necelých 22 dolarů za barel.
Důvodem růstu jsou kromě hrozby války nízké zásoby ropy a ropných produktů v Americe. Kvůli sněhovým bouřím a mrazivé zimě klesly ve Spojených státech zásoby topných olejů a jsou o třetinu nižší, než je v tomto ročním období běžné.
Hnacím motorem pohybu cen je ovšem vývoj v Iráku. Saddámova země je osmým největším exportérem ropy na světě a vojenský zásah by mohl přerušit i dodávky od dalších arabských producentů. Ropu se před týdnem podařilo udržet pod čtyřicetidolarovou hranicí díky rychlému prohlášení sdružení OPEC. Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu Alvaro Silva na narychlo svolané tiskové konferenci ve Vídni prohlásil, že ostatní země OPEC mohou zvýšit těžbu, a nahradit tak případný výpadek iráckých a arabských dodávek. Růst cen zabrzdilo rovněž prohlášení amerického ministra energetiky Spencera Abrahama, který řekl, že USA uvolní v případě výpadků dodávek z Blízkého východu své strategické zásoby.
Analytik Zdeněk Šafka, který sleduje pohyby cen ropy již několik let, se domnívá, že katastrofální nedostatek této suroviny nehrozí. „Nemyslím, že by se mohlo stát to co po arabsko-izraelské válce v roce 1971, kdy některé země musely přistoupit k direktivnímu omezení provozu osobních automobilů,“ soudí. Proti růstu může v příštích týdnech působit také roční období. Druhé čtvrtletí se totiž vyznačuje vůbec nejnižší spotřebou ropných produktů v roce.

Český benzin.

I když se zdá, že pumpaři stále zdražují, narostly zatím v Česku ceny motorových paliv jen o několik procent. Z údajů ČSÚ o průměrných cenách vyplývá, že se od léta minulého roku zvedly o necelou korunu. Analytici však upozorňují, že ještě loni rostoucí cenu ropy částečně vyrovnával příznivý kurs koruny.
Pumpaři přesto reagují na růst ceny ropy okamžitě. Je však pravdou, že když se jejich očekávání nepotvrdí a rafinerie své ceny nezvýší, obvykle jdou s cenou opět dolů.
Jediný tuzemský výrobce benzinů – Česká rafinérská – mění ceny každý týden. S ohledem na konkurenci se přitom řídí hlavně vývojem cen benzinu na světových burzách. Růžek uvádí, že ceny benzinu v Rotterdamu zpravidla reagují na cenový pohyb ropy se zpožděním jednoho až dvou týdnů.
Časový posun nemusí být vždy tak velký. Šafka upozorňuje, že v poslední době naopak ceny benzinů na světových burzách reagovaly na pohyb ropy téměř okamžitě. „Z porovnání obou cen za poslední půlrok vyplývá, že je ta závislost velmi úzká.“

Graf: ceny ropy na světových trzích a průměrné ceny naturalu a motorové nafty v Česku