Předčasná obava

16. dubna 2009, 17:22 - Ondřej Jonáš
16. dubna 2009, 17:22

Rychlost oběhu peněz je neobvykle nízká, poptávka nepřevyšuje nabídku

Problém likvidity a solventnosti společností patří k nejzajímavějším a současně velmi obtížně uchopitelným otázkám hospodářské recese. Každá vláda nutně reaguje odlišně, zažitá historická zkušenost velké krize z 30. let je všude jiná. Německý kolektivní strach z hyperinflace (konec Výmarské republiky, nástup nacismu) je hluboce zakódovaný. Soudě dle summitu G20 v Londýně, zůstává kancléřka Angela Merkelová věrná historické lekci a zatím imunní vůči svůdnému anglo-americkému nátlaku.
Pro USA nepředstavovala hlavní zlo velké krize hyperinflace, ale paralyzující hospodářská deprese. Guvernér Fedu Ben Bernanke, jeden z nejlepších znalců velké krize, jako by agresivní stimulační politikou zápasil se známými démony. Po dramatickém snížení úrokových sazeb pokračoval Fed nákupem finančních aktiv, což mělo trhu poskytnout další okamžitou likviditu. Fiskální politika více než drží krok stimulačními balíčky s odhadovaným kumulativním dopadem ve výši zhruba dvanácti procent hrubého domácího produktu.
Investory postupně nahlodává obava, zda se taková záplava likvidity a stimulace poptávky neprojeví nepříjemně rychle v růstu inflace. Více peněz v oběhu, ať už nově vytištěných nebo centrální bankou uvolněných, samo o sobě k takovému tlaku přirozeně přispívá. Jenže šok z finanční krize a strach ze stále nejasně zmapovaných dopadů znamená, že rychlost oběhu peněz je v současné době neobvykle nízká. Nepozorujeme zatím převis poptávky, která by se hnala za nedostatkem zboží. Čtyři hlavní měny posilují na úkor ostatních při každém otřesu důvěry a poklesu trhů. Strach plus averze vůči riziku udržují dolar na překvapivě silné úrovni.
Inflace se zatím neprojevuje v cenách ropy, kovů ani ostatních komodit, které se drží výrazně pod úrovní rekordu dosaženého zhruba před rokem. Komoditní index AIG je plných padesát procent pod maximem. Ostatně všechny tyto tradiční investice zklamaly v porovnání s vládními obligacemi, zlatem nebo hotovostí, jež jako jediné zatím krizi přežívají bez dvouciferného poklesu. Poučení z velké krize platné na obou stranách Atlantiku v období deflace zůstává platné dodnes: cash is king.
Přes solidní krátkodobé odůvodnění ale masivní stimulace ekonomiky představuje potenciálně značné dlouhodobé riziko. Politicky i administrativně je vždy jednodušší likviditu uvolňovat a poskytovat než ji redukovat, případně zvyšovat daně, což navíc vyžaduje souhlas legislativy. Velká zkouška Bena Bernankeho teprve čeká, projeví-li schopnost odnést pomyslnou mísu s punčem ihned, jakmile se hospodářský happening opět vrátí k hýření a všeobecnému jásotu.
Ztráty na trzích za minulý rok zanechaly většinu investorů chudšími a opatrnějšími. Každý investiční instrument je dnes problematičtější a rizikovější, chuť k experimentům značně omezená. Místo v portfoliu opatrného investora by si do budoucna mohly najít státní obligace TIPS poskytující ochranu formou indexace výnosu k aktuální míře inflace.

Ondřej Jonáš, investiční bankéř, finanční strategie,
přednášel na Harvardu a Princetonu, ex Goldman Sachs a Salomon Brothers

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít