Menu Zavřít

Přebytek zahraničního obchodu v říjnu klesl

7. 12. 2010
Autor: profit

Zahraniční obchod skončil v říjnu přebytkem 15,3 miliardy Kč, který byl meziročně o 1,1 miliardy Kč nižší. Podle předběžných údajů se v říjnu vývoz meziročně v běžných cenách zvýšil o 17,2 procenta a dovoz o 19,4 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Foto: archív Profit

Říjnové saldo nepříznivě ovlivnil větší deficit obchodu s minerálními palivy a chemickými výrobky. Dovoz rostl rychleji než vývoz již osmý měsíc. V lednu až říjnu vzrostl vývoz o 16 procent a dovoz o 18,6 procenta. Přebytek obchodní bilance se meziročně snížil o 20,8 miliardy Kč na 111,6 miliardy Kč.

Podle předběžných údajů se meziměsíčně po sezonním očištění vývoz (v říjnu) zvýšil o 3,1 procenta, dovoz klesl o 0,1 procenta. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 1,2 procenta a dovozu o 0,1 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Obrat zahraničního obchodu v říjnu meziročně vzrostl o 18,3 procenta (o 69,3 miliardy Kč) na 448,1 miliardy Kč, nedosáhl ale nejvyšší říjnové hodnoty od vstupu České republiky do EU, která v roce 2007 činila 478,9 miliardy Kč. Deficit se v říjnu prohloubil v obchodě s minerálními palivy o 1,7 miliardy Kč a chemickými výrobky o 1,6 miliardy Kč. Kladné saldo kleslo u polotovarů a materiálů o 0,4 miliardy Kč a strojů a dopravních prostředků o 0,1 miliardy Kč.

Přechodem z aktiva do pasiva se o 0,1 miliardy Kč v říjnu zhoršila bilance obchodu s nápoji a tabákem. Naopak zlepšení salda ČSÚ zaregistroval u průmyslového spotřebního zboží a surovin, kde byl růst přebytku o 1,9 miliardy Kč a o 0,1 miliardy Kč. Lepší saldo vykázala také kategorie potravin a živých zvířat, u které statistici oznámili pokles záporného salda o 0,6 miliardy Kč.

Celkový vývoz strojů a dopravních prostředků v říjnu meziročně vzrostl o 18,2 procenta (o 19,3 mld. Kč). Vyšší byl zejména vývoz výpočetní techniky (o 6,1 mld. Kč), elektrických zařízení přístrojů a spotřebičů (o 3,7 mld. Kč) a silničních vozidel a telekomunikačních zařízení (shodně o 2,7 mld. Kč).

Dovoz strojů a dopravních prostředků v říjnu celkově meziročně stoupl o 25,2 procenta (19,5 mld. Kč), přičemž největší přírůstky byly zaznamenány u elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 9,7 mld. Kč), telekomunikačních zařízení (o 3,6 mld. Kč) a výpočetní techniky (o 2,5 mld. Kč). Dovoz minerálních paliv meziročně vzrostl o 19,3 procenta (2,9 mld. Kč) zejména vlivem vyššího dovozu zemního plynu (hodnotově o 69,1 procenta, naturálně o 11,7 procenta). Dovoz ropy v hodnotovém vyjádření vzrostl o osm procent, v naturálním vyjádření se snížil o 11,9 procenta.

Obchodní bilance se státy EU skončila v říjnu přebytkem 58,2 miliardy Kč, který byl meziročně o 11,4 miliardy Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 12,5 miliardy Kč na 42,9 miliardy Kč. Přebytek se zvýšil v obchodě s Německem o 5,4 miliardy Kč, Spojeným královstvím o 1,9 miliardy Kč a Slovenskem o 1,6 miliardy Kč. Přechodem z pasiva do aktiva se zlepšila bilance obchodu s Polskem o 1,8 miliardy Kč. Deficit se prohloubil v obchodě s Čínou o 9,4 miliardy Kč, Koreou o 1,1 miliardy Kč a Ruskem o 0,7 miliardy Kč. Kladné saldo kleslo v obchodě s Nizozemskem o 1,0 miliardy Kč.

Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci se zvýšil vývoz o 13,8 procenta a dovoz o 14,3 procenta. Obchodní bilance skončila přebytkem 128,8 miliardy Kč, který byl o 6,6 miliardy Kč vyšší,“ uvedl ČSÚ, podle kterého vzestup kladného salda byl zaznamenán u průmyslového spotřebního zboží, strojů a dopravních prostředků Kč a surovin.

Zahraniční obchod pokračoval i v říjnu v dravém růstu, ke kterému nastoupil už na začátku letošního roku. Dobrou náladu hlásí trhy Evropské unie a také takzvaných rychle rostoucích ekonomik. Podnikatelská nálada v Německu dokonce nebyla lepší od znovusjednocení země. Vysoká dynamika vývozu, který dosáhl dokonce třetího nejlepšího výsledku v historii České republiky, je o to významnější, že už říjen minulého roku přinesl českým vývozcům velmi dobré výsledky. Čeští exportéři se neztrácejí ani v soutěži s jinými zeměmi, protože v evropském i v celosvětovém srovnání patří tempa růstu českého vývozu k těm nejvyšším,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Přechodem z pasiva do aktiva se v říjnu zlepšila bilance obchodu s živočišnými a rostlinnými oleji a tuky o tři miliardy korun. Bilance se naopak zhoršila, a to vlivem prohloubení schodku, u minerálních paliv (o 19,2 mld. Kč), potravin a živých zvířat (o 1,8 mld. Kč) a chemických výrobků (o 1,1 mld. Kč). Pokles kladného salda zaznamenal obchod s polotovary a materiály (o 5,6 mld. Kč) a nápoji a tabákem (o 0,4 mld. Kč).

BRAND24

Za posledních dvanáct měsíců vzrostl zahraniční obchod se státy EU o 96 miliardy Kč na 566,2 miliardy Kč. Se státy mimo EU se prohloubil schodek o 89,4 miliardy Kč a činil 437,4 miliardy Kč. Přebytek se zvýšil v obchodě s Francií o 15,9 miliardy Kč, Itálií o 13,6 miliardy Kč, Slovenskem o 12,9 miliardy Kč, Německem o 11,9 miliardy Kč a Rakouskem o 9,5 miliardy Kč. Prohloubil se schodek obchodu s Čínou o 58,3 miliardy Kč, Koreou o 10,1 miliardy Kč, Ázerbájdžánem o 8,7 miliardy Kč, Thajskem o 8,0 miliardy Kč a Ruskem o 1,5 miliardy Kč.

Pavel Kulhavý, odborník na maloobchod ze společnosti PwC Audit to okomentoval následovně: „Ani v říjnu ještě nepřesvědčily blížící se Vánoce mnoho zákazníků k větším nákupům. Stále tak mělo chování spotřebitelů spíše krizový režim, kdy se snažili nakupovat jen to nutné a větší útraty odkládali s očekáváním vyšších slev a větší jistoty stabilních příjmů a svého zaměstnání. Se slevami jim nyní řada obchodníků vychází vstříc a spolu s postupným ekonomickým oživením lze očekávat, že se nakonec spln&iacut
e; přání obchodníků, aby letošní Vánoce byly bohatší než loni. K tomu též přispívá, v souladu s očekáváním, také významný nárůst nákupů zboží prodávaného přes internet.“

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).