Přebytek zahraničního obchodu kvůli koronaviru klesl na 3,1 miliardy. Propadl se zejména obchod s auty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přebytek zahraničního obchodu kvůli koronaviru klesl na 3,1 miliardy. Propadl se zejména obchod s auty

ČTK,
Přebytek zahraničního obchodu kvůli koronaviru klesl na 3,1 miliardy. Propadl se zejména obchod s auty
Zdroj: ČTK

Přebytek zahraničního obchodu Česka v březnu meziročně klesl o 12,6 miliardy korun na 3,1 miliardy korun. Obchodování ovlivnily dopady opatření proti šíření koronaviru, klesl vývoz i dovoz. Pokles exportu byl ale výraznější. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle něj se protikoronavirová opatření nepříznivě projevila zejména u obchodu s auty a elektrickými zařízeními. Kladné salda u obchodování s motorovými vozy tak kleslo o 12,9 miliardy korun a u obchodu s elektrickými zařízení o 3,9 miliardy korun. Snížilo se rovněž u obchodu se stroji a zařízeními, a to o 2,2 miliardy korun.

Příznivý vývoj nezaznamenalo ani obchodování se základními farmaceutickými výrobky, jehož deficit se prohloubil o 3,1 miliardy korun. Deficit bilance obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístrojů meziročně vzrostl o 1,7 miliardy korun.

Naopak kladný vliv na březnový výsledek obchodování Česka s cizinou měl obchod s ropou a zemním plynem a se základními kovy. U ropy a zemního plynu vlivem poklesu cen na světových trzích a menšího dovezeného množství klesl deficit o 5,5 miliardy korun, u základních kovů se deficit obchodování zmenšil o 3,1 miliardy korun, uvedl ČSÚ.

Celkový vývoz meziročně klesl o 13,3 procenta na 284,4 miliardy korun a dovoz o 9,9 procenta na 281,3 miliardy. Letošní březen měl přitom o jeden pracovní den více než loňský.

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila v březnu přebytkem 42,1 miliardy korun, meziročně byl tak o 15,9 miliardy nižší. Schodek obchodu se státy mimo unii se zmenšil o 3,2 miliardy na 37,4 miliardy korun.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze