Menu Zavřít

Přebytek zahraničního obchodu Česka v lednu klesl na 15,1 miliardy korun

9. 3. 2020
Autor: Profit

Přebytek zahraničního obchodu České republiky v lednu meziročně klesl o 2,4 miliardy korun na 15,1 miliardy. Negativně se na tom podepsalo mimo jiné obchodování s počítači, naopak pozitivní vliv měl zejména obchod s auty. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků lednové výsledky nepřekvapily, od února se v nich začne projevovat vliv nového typu koronaviru. Letos proto ekonomové neočekávají oživení zahraniční poptávky.

"Nepříznivý vliv měl hlavně větší schodek obchodu s počítači a elektronickými a optickými přístroji o 6,4 miliardy a rafinovanými ropnými produkty o 1,3 miliardy," uvedl Vladimír Cába z odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Nižší export lze podle analytika ČSOB Petra Dufka přičítat nejen menšímu zájmu v zahraničí, ale také silnější koruně. "Vzhledem k tomu, že většina obchodu se odehrává v eurech, tak posílení koruny o zhruba dvě procenta hodnotu exportu při přepočtu do korun z pohledu statistiky podhodnotilo," uvedl.

Naproti tomu růst přebytku bilance s motorovými vozidly o 5,4 miliardy korun a pryžových a plastových výrobků o jednu miliardu podle Cáby saldo zahraničního obchodu ovlivnily kladně. Proti loňskému lednu vykázal lepší výsledek také obchod se základními kovy, pasivum jeho bilance se zmenšilo o 1,2 miliardy korun.

Výrobci automobilů a dílů podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura částečně dohonili meziroční pokles vývozu v posledním kvartálu loňského roku. Globální poptávka po automobilech ale podle něj zůstává slabá. "Je to vidět mimo jiné na datech registrací nových vozidel, a není důvod se domnívat, že v příštích měsících by se situace měla zlepšit," dodal.

Celkový vývoz v lednu meziročně klesl o 0,3 procenta na 303,8 miliardy korun, dovoz vzrostl o půl procenta na 288,7 miliardy. Letošní i loňský leden měly stejný počet dnů, uvedli statistici.

Negativní vlivy: koronavirus i recese v USA

Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie skončila přebytkem 72,6 miliardy korun, výsledek tak byl zhruba stejný jako před rokem. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 2,3 miliardy na 56,1 miliardy korun.

Původně optimistické vyhlídky na letošní rok začala podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky výrazně omezovat epidemie koronaviru. "Ohroženy jsou především subdodávky materiálů a polotovarů, což může pozdržet celou výrobu, a dovoz spotřebního zboží včetně elektroniky. Odběratelé navíc neměli možnost se dopředu předzásobit, proto pokud dojde k výraznějšímu výpadku v globální obchodě, bude výrobní řetězec ohrožen," řekl.

Koronavirus podle ekonomky Komerční banky Jany Steckerové navíc nemusí být jediným negativním vlivem. "Ve druhé polovině letošního roku se obáváme nástupu recese ve Spojených státech a s tím spojeným dalším zpomalením globální poptávky," uvedla.

BRAND24

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).