Přebytečné miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přebytečné miliardy

, Tomáš Hořejší,
Přebytečné miliardy
Zdroj: Euro.cz

Pětina loňského armádního rozpočtu zůstala bez využití

Rezervní fond ministerstva obrany narůstá do astronomických rozměrů. Po loňských sedmi miliardách korun si vojáci do letošního rozpočtu převedou jedenáct a půl miliardy. Kritici tvrdí, že jde o peníze, které si ministerstvo objednalo ze státního rozpočtu, ale pak je nedokázalo utratit. A úředníci z obrany včetně ministra Karla Kühnla se začínají bát, že jim vláda kvůli příliš plnému fondu rezerv pokrátí rozpočet na další rok.

Poměrně rozsáhlý.

Když ministr obrany Karel Kühnl hovoří o rezervním fondu svého úřadu, používá termín „poměrně rozsáhlý“. A vzápětí dodává: „měl by být podstatně nižší.“ Proč? „Při tak velkém rezervním fondu hrozí, že do něj někdo sáhne. Je to pak složité vysvětlování, že nejde o nepotřebné prostředky,“ zní Kühnlova pragmatická odpověď. O zlepšení ministerského systému nákupu materiálu a služeb a uzavírání smluv ani slovo.
Na bezmála dvanácti miliardách ve fondu rezerv nevidí nic špatného ani Kühnlův náměstek Pavel Štalmach, který má na starost rozpočet úřadu. „To, že peníze zůstávají v rezervním fondu, problém není. Problém ale už je, že výše rezervního fondu má vliv na jednání o dalších rozpočtech,“ řekl Štalmach týdeníku EURO. „Bohužel musím říct, že v politické rovině se o té věci uvažuje jinak. Objevují se pokusy rozpočet nám krátit. Poslední dva roky jsme už ale státu věnovali poměrně dost peněz z toho, co jsme od něj dostali. Obávám se, že pokud by tento trend měl pokračovat, ocitneme se o několik let zpátky a budeme muset opět předělávat armádní reformu…,“ tvrdí Štalmach.
Mezi kritiky příliš velkého rezervního fondu na obraně patří například předseda poslaneckého výboru pro obranu Jan Vidím z opoziční ODS. S oblibou opakuje: „Buď armáda ty peníze vůbec nepotřebovala, anebo je nedokázala utratit. V obou případech někdo pochybil.“
„To není správná interpretace,“ oponuje Štalmach. „Nemohou po nás chtít dvě věci najednou: abychom v daném roce stihli utratit všechny prostředky a současně na všechno vyhlašovali otevřená výběrová řízení. Když to náhodou uděláme jinak, je oheň na střeše, že nejsme dost transparentní. Tím nechci vůbec říkat, že nemáme dodavatele vybírat transparentně… Ale naši kritici si musí uvědomit, že otevřená výběrová řízení jsou náročná a trvají poměrně dlouho,“ hájí se náměstek.
Správce rozpočtové kapitoly ministerstva obrany Štalmach už přesto dal svým podřízeným jasné zadání: na konci letošního roku nebude ve fondu rezerv více než dvě miliardy.
Momentálně je ve fondu kolem dvanácti miliard (od konce roku zase o „trochu“ narostl). Největší položkou jsou peníze – přesně tři miliardy a 947 milionů korun – na nová dopravní letadla Airbus A-319 pro vládní letku. Projekt z loňska totiž nabral mírné zpoždění a kupní smlouva má být podepsána až letos 9. března. První letadlo bude dodáno v prosinci, druhý airbus dorazí v září 2007. A vojáci zásadně platí až po dodání zboží.

Armádní přebytky

  • převod z roku 2001: 0.90*
  • převod z roku 2002: 0.54
  • převod z roku 2003: 0.95
  • převod z roku 2004: 6.97
  • převod z roku 2005: 11.53

*(v miliardách korun)
Pramen: Ministerstvo obrany ČR

Ohodnoťte tento článek
Diskuze