Přeborníci na čísla

08. září 2003, 00:00 - TOMÁŠ SUCHOMEL, it@profit.cz
08. září 2003, 00:00

EKONOMICKÝ SOFTWARE JE UŽ DÁVNO NEPOSTRADATELNOU POMŮCKOU PRO DROBNÉ PODNIKATELE STEJNĚ JAKO VELKÉ KORPORACE. ZASTUPUJE NĚKDEJŠÍ CIFRŠPIO NY S MECHANICKOU KALKULAČKOU A RUČNĚ PSANÝMI ÚČETNÍMI KNIHAMI VÍCE NEŽ DOBŘE.

Svět účetních programů je spletitá džungle plná lákadel

EKONOMICKÝ SOFTWARE JE UŽ DÁVNO NEPOSTRADATELNOU POMŮCKOU PRO DROBNÉ PODNIKATELE STEJNĚ JAKO VELKÉ KORPORACE. ZASTUPUJE NĚKDEJŠÍ CIFRŠPIO NY S MECHANICKOU KALKULAČKOU A RUČNĚ PSANÝMI ÚČETNÍMI KNIHAMI VÍCE NEŽ DOBŘE.

Specializovaný účetní software je jednou zmála oblastí trhu s počítačovými programy, kde lokální tvůrci stále hladce vítězí nad případným importem. Důvod je logický, ekonomické zákony, daňové předpisy a všeobecně legislativní pravidla pro podnikání se většinou zásadně liší stát od státu, případně kontinent od kontinentu. A přestože byrokraté z vedení Evropské unie už si brousí zuby na sjednocené počítačové účetnictví a normy pro všechny členské země, ještě dalších pár let se nemusíme žádných převratných změn obávat. Je proto jasné, že při výběru ekonomického softwaru pro malou nebo střední firmu je jasnou volbou některý z ryze tuzemských produktů. K jejich výhodám patří plná „lokalizace“ v českém jazyce a hlavně schopnost v krátké době reagovat na změny zákonů nebo prováděcích předpisů ve světě peněz a obchodu. Nevěřící experimentátory s cizokrajnými programy může celkem jasně přesvědčit o nezbytnosti aplikovat český software například marný pokus naroubovat na finanční chod tuzemské domácnosti program MS Money pro hlídání osobních financí, zcela běžně používaný v USA.

SOFTWARE NA MÍRU

Neplatit víc než musím je jedna z osvědčených zásad z učebnice úspěšného byznysu. Všichni velcí domácí producenti ekonomického softwaru si to vzali k srdci a nabízejí nejen různě funkcemi obtěžkané verze svých programů, ale často si zákazník může vybírat dokonce z jednotlivých modulů. Zájemce si tak sestaví svůj program přesně podle druhu svého podnikání a neplatí za „balast“, který by stejně nevyužíval. Vedle základu jako vedení jednotného či podvojného účetnictví je například možné si přikoupit evidenci skladového hospodářství, knihu jízd pro služební vozidla, pokladní systém prodejny a podobně. Platí to minimálně pro kategorii softwaru pro malé a střední podnikání. U velkých korporací (na naše poměry) jsou ekonomické záležitosti většinou integrovány do masivního informační systému pro řízení celého podniku. Přesto i tam se setkáte s různě dimenzovanými konfiguracemi programů.

ZÁPLATY A RADY

N eexistuje návod, jak najít ty nejlepší programové pomocníky. Kromě softwaru samotného je prozíravé zajímat se o to, jak dobře se výrobce stará o svůj produkt u zákazníka. Včasné změny v souladu s novinkami v zákonech jsou povinností, o které se nediskutuje. Stejně důležité je ale „patchování“, průběžné odstraňování nedostatků programu nebo rozšiřování o nové funkce. A to i přesto, že skeptické pořekadlo softwarových inženýrů říká, že když odstraníte jednu chybu v programu, vyrobíte tím jinde dvě jiné. O častosti zveřejňovaných oprav se dají zjistit podrobnosti na webových stránkách výrobců. Odtud je také možné stáhnout testovací demoverze programů, ideální pro základní seznámení s nimi a „osahání“ jejich uživatelského rozhraní. Jiným neméně důležitým prvkem je podpora výrobce při řešení konkrétních problémů s užíváním programu a její cena. Někde se odborné konzultace předplácí paušálně předem, jindy jsou řešeny telefonickými radami přes speciálně tarifovanou telefonní linku nebo placeným rozborem v e-mailových radách.

PENÍZE PO ČESKU

Libovolně růst nebo zeštíhlovat konfiguraci podle přání klienta je základem pro Money S3 brněnské společnosti Cígler Software. K jednoduchému a podvojnému účetnictví se jako volitelné agendy přidávají sklad, personalistika, objednávkový nebo mzdový systém. Existuje v šesti verzích od bezplatné až po nejvyšší Premium. Zajímavostí pro uživatele je individuální konfigurace pracovní plochy, upravená podle potřeb každého jednotlivce. Pro plátce DPH je usnadněním možnost přímého elektronického odesílání jejího přiznání. K moderním prvkům patří export a import dat ve formátu XML nebo zvláštní doplněk Analyst 3S pro rozbor ekonomických toků v podniku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít