Pražské startupy lákají zahraniční investory. Získaly desítky milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pražské startupy lákají zahraniční investory. Získaly desítky milionů

, čap,
Pražské startupy lákají zahraniční investory. Získaly desítky milionů

Pražský magistrát se rozhodl dát šanci startupům, poskytl jim prostor a zázemí v paláci Adria a sázka na začínající podnikatele se vyplatila. Několik projektů už získalo investice v řádech desítek milionů korun. Finance plynou hlavně ze zahraničí. „Vidím v tom velký potenciál jak pro město, tak pro celou republiku. Praha startupovou scénu podporuje dlouhodobě a rozhodně v tom budeme pokračovat,“ sdělila serveru Euro.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Úspěch si připsal například komunikační nástroj pro hotely MyStay či Virgla, projekty získaly investice od prestižního celoevropského akcelerátoru Startup Bootcamp. O investici v objemu okolo deseti milionů korun jedná projekt LocaidMe, který nabízí například řešení pro indoor navigaci. Na dvě stě milionů korun investoři ohodnotili podle Jany Hodboďové z Prague Startup Center systém na výměnu baterií v elektromobilech BattSwap. „Pražské startupové centrum v paláci Adria jsme otevřeli v letošním roce a projekt se úžasně rozjel. Některé inkubované projekty dosáhly na velké zahraniční investice a nad dalšími uvažujeme jako o možných chytrých řešeních, které by se mohly hodit do konceptu Smart Prague,“ uvedla Krnáčová.

Praha podle primátorky navíc nechce skončit jen u prostor paláce Adria, ale hledá i další lokality, kdy by startupy našly zázemí. „Malé a střední podniky budou navíc moci od příštího roku využívat tak zvané inovační vouchery, které pro ně máme připraveny v rámci operačního programu Praha pól růstu,“ zmínila Krnáčová. Praha je v rámci programu připravená rozdělit až 600 milionů korun. Spuštění očekává magistrát v příštím roce.

Vláda vyčkává
Současný kabinet premiéra Bohuslava Sobotky paradoxně plán podpory startupů odkládá. Zřízení Národního inovačního fondu, který měl začínajícím podnikatelům pomáhat již letos, nechává až na příští vládu. „Projekt Národního inovačního fondu je doposud v přípravě, s plánovaným spuštěním koinvestičního fondu a fondu rizikového kapitálu v průběhu příštího roku. První investice do startupů lze očekávat počátkem roku 2018,“ uvedl již dříve pro web Euro.cz mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba.

Hlavní město připravuje v Radničních domech nedaleko Staroměstského náměstí také takzvaný Kreativní klastr, který by měl propojit vzdělávací aktivity, kulturu a kreativní projekty. „Ještě v letošním roce budeme mít hotovu koncepci a příští rok ji začneme naplňovat,“ zmínila Krnáčová.

Prague Startup Center, který řadu pražských startupů sdružuje, zajišťuje podle Jany Hodboďové například pro inovativní podnikatele propojení na investory v České republice a zahraničí, a to včetně asistence v jednání, případně poskytnutí investice z vlastních zdrojů. Získávání pilotních zákazníků a uživatelů z řad firem i veřejných organizací či bezplatné semináře.

Dále čtěte:

TechSquare rozvíjí nový byznys. Propojí startupy a korporace

3D tužky a počítačové hry. Češi nasbírali na Kickstarteru stovky tisíc dolarů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze