Pražské perpetuum mobile

01. června 2012, 14:40 - Hana Boříková
01. června 2012, 14:40

Kdo rozumí pražské hlíně, rozumí 75 procentům politiky, traduje se už od dob radního pro územní rozvoj Martina Langmajera (ODS). Něco na tom bude. Takových pnutí, jaká vyvolal veletoč prvního náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09), tu už dlouho nebylo. Hudeček rozhodnutý pohřbít připravovaný koncept územního plánu a porodit nový takzvaný metropolitní plán nemohl čekat, že dostane „zlaté prase zadarmo“. Na tak tuhý odpor ale připraven nebyl. Svůj plán nestihl protlačit dřív, než se stará garda v ODS zmobilizovala, a tak když se mu ani napodruhé nepodařilo prohlasovat metropolitní plán zastupitelstvem, postavil to jako podmínku pokračování koalice. Během pár měsíců ovšem mladý politik stihl popudit proti sobě také řadu odborníků, starostů a občanských iniciativ. Ti poukazují na to, že Hudeček riskuje prodloužení kritizovaného stavu neustálých změn územního plánu na mnoho dalších let nebo totální chaos. Jenomže debata o věcném obsahu metropolitního plánu se zvrhla v politickou bitvu, která se definitivně rozlouskne tento týden.
Těsně před posledním zasedáním zastupitelstva obdržel primátor dopis od náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse (ODS), ve kterém jako zástupce dozorujícího orgánu nad územním plánováním zpochybňuje postup města Prahy. Toho se zalekli i členové Hudečkova vlastního klubu TOP 09, načež náměstek ukončení konceptu a pořízení nového stáhl. Hudeček je přesvědčen, že se stal obětí spiknutí části ODS. S ministerstvem své kroky totiž konzultoval a postup si nechal potvrdit od doporučeného právníka – odborníka na stavební právo. Hudeček, který je v časovém presu, se minulý týden rozhodl odprezentovat svůj metropolitní plán jako boj dobra se zlem, rozuměj pražskými kmotry. „Uvidíme, zda má pan primátor ještě dostatečný protikorupční potenciál,“ uvedl na mimořádné tiskové konferenci. Zároveň vyrukoval s démonickým číslem 2,7 miliardy korun, které skončily v cizích kapsách místo v pokladně města. Jen od roku 2005 až do roku 2010 se prostřednictvím úprav územního plánu postavilo sedm milionů metrů čtverečních nad regule v územním plánu, spočítal Hudeček. Ukázat prstem ale podle něho není možné. Úpravy koeficientů maximální zátěže území povolil magistrát ve stovkách případů.
Hudeček má štěstí, že Mladá fronta Dnes vyrukovala před pár týdny s odposlechy Kolibříka a Mazánka. Je z nich totiž zřejmé, že o územním plánu nerozhodovalo ani tak pražské zastupitelstvo jako spíše Roman Janoušek, takže nikdo příliš nechce po Hudečkovi důkazy o korupčních praktikách. Ten navíc podezření na nekalosti ještě přiživil oznámením nálezu takzvaných modrých desek, které obsahují soupis zhruba 250 neblahých zásahů do procesu přípravy konceptu nového územního plánu. Šlo například o to, aby se některá negativní stanoviska k námitkám a připomínkám změnila na souhlasná, nebo o dohled nad tím, jak má jejich projednání dopadnout. Náměstek primátora přesto odmítá modrý obsah zveřejnit, k čemuž jej vyzývá sdružení Arnika, dlouhodobě poukazující na svéráz územního plánování v metropoli. Jednoznačně nevyznívá ani to, co se s územním plánem děje nyní. Na dubnovém zastupitelstvu předložil Hudeček ke schválení několik celoměstsky významných změn včetně dvou kontroverzních developerských záměrů (změna bývalého Strnadova zahradnictví na Praze 6 a rozsáhlý developerský záměr na zelené louce u D1 v Újezdě u Průhonic), přičemž na předchozím výboru pro územní rozvoj přislíbil přítomným občanským iniciativám pozastavení těchto změn. Rada města navíc odsouhlasila, aby se začala znovu připravovat změna územního plánu pro Bubny-Zátory, které představují jedno z největších rozvojových území uvnitř Prahy. Nabízí se tedy logická otázka, proč u tak velkého projektu nepočkat na nový územní plán – platit má začít za tři roky – který by území řešil ve všech souvislostech. „Myslím, že tady dochází k zásadnímu nepochopení. My si myslíme, že nemůže rozhodovat o tom, které změny plánu se budou držet a které pokračovat. Ať rozhodne zastupitelstvo,“ hájí postup svého šéfa Hudečkův poradce Ondřej Boháč.
Primátor Svoboda se oficiálně vyjádřil, že o žádném pnutí ve straně neví. Podle neoficiálních informací to vypadá, že na mimořádném zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 7. června dá ODS dohromady potřebných jedenáct hlasů, takže pokud Hudečka nezradí někdo z vlastní strany, jeho metropolitní plán projde. Hlasování může být i vizitkou o poměrech v ODS. Další metropolitní politické moudro totiž praví, že faktickou moc má ten, kdo ovládá územní finanční perpetuum mobile.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít