Pražská energetická burza letos zobchoduje více elektřiny. Růst táhne úspěch v Maďarsku - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pražská energetická burza letos zobchoduje více elektřiny. Růst táhne úspěch v Maďarsku

,
Pražská energetická burza letos zobchoduje více elektřiny. Růst táhne úspěch v Maďarsku
Zdroj: Tomáš Novák/Euro

Pražská energetická burza PXE letos zaznamená nejlepší výsledek za posledních osm let. Objem uzavřených obchodů s elektřinou od počátku roku již překročil hranici 30 miliard kilowatthodin. Zatímco hodnota uzavřených transakcí v Česku zůstává víceméně stabilní, hlavním tahounem růstu je expanze na maďarském energetickém trhu.

PXE se zaměřuje na transakce s finančním vyrovnáním, které nejsou doprovázeny fyzickou dodávkou elektřiny. Slouží tedy hlavně jako „pojišťovna“ proti budoucímu vývoji cen energií. Zobchodovaných 20 miliard kilowatthodiny české elektřiny odpovídá jedné třetině celkové spotřeby v tuzemsku. Vysoký objem obchodů vykazuje PXE také v Maďarsku, méně se jí zatím daří na slovenském a rumunském trhu.

Jak zmínil ředitel PXE David Kučera, v posledních dvou letech lze na pražské burze nakupovat také zemní plyn. Objem uzavřených obchodů za letošní rok se přiblížil třem miliardám kilowatthodin. „Zájem o obchodování zvýšila volatilita cen elektřiny a plynu, která letos oproti předchozím rokům výrazně vzrostla,“ říká David Kučera.

Objem uzavřených obchodů s elektřinou
 Objem uzavřených obchodů s elektřinou
Zdroj: PXE

Zajímavostí z burzovního prostředí může být změna pozice mezi Českem a Německem. Dříve bylo možné nakoupit v Česku elektřinu levněji. Letos to již neplatí. Od doby, kdy se provalily potíže s kontrolou svarů a přibylo neplánovaných odstávek dukovanských a temelínských reaktorů, je elektřina v Česku dražší. V současnosti tento rozdíl dosahuje zhruba 0,5 eura za jednu megawatthodinu elektřiny pro rok 2017 a jednoho eura v případě kontraktu na leden 2017.

Do třetice se na PXE obchoduje také s dodávkami elektřinu a plynu pro koncové zákazníky. Tady se energetické burze podařilo uspět v konkurenci kladenské burzy ČMKBK, která v minulých letech zprostředkovávala téměř všechny nákupy energií pro veřejný sektor – tedy pro ministerstva, kraje, města, veřejné podniky a nemocnice.

Kučera zmínil, že pražské PXE se podařilo letos přetáhnout několik velkých zákazníků, jmenovitě ministerstvo práce a sociálních věcí, Prahu a Brno. Od počátku letošního roku již PXE organizovala 42 aukcí, na jejichž základě zákazníci nakoupí energie v celkovém objemu 681 milionů kilowatthodin.

Společnost Power Exchange Central Europe (zkratka PXE) vznikla v březnu 2007 jako dceřiná společnost Burzy cenných papírů Praha. Největšího objemu obchodů dosáhla v prvních dvou letech činnosti. Letos v květnu dvoutřetinový podíl v PXE odkoupila a převzala německá energetická burza EEX.

Dále čtěte:

Česko značně pokročilo v energetice, chválí mezinárodní agentura

Američané se zbavili tří českých solárních elektráren. Koupili je Číňané

První blok Temelína má zpoždění. Elektřinu začne vyrábět až za týden


Ohodnoťte tento článek
Diskuze