Pražská burza zažívá druhý nejhorší měsíc v historii, PX ztrácí 19 procent - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pražská burza zažívá druhý nejhorší měsíc v historii, PX ztrácí 19 procent

čtk,
Pražská burza zažívá druhý nejhorší měsíc v historii, PX ztrácí 19 procent
Zdroj: čtk

Pražská burza pod vlivem výprodejů na globálních trzích souvisejících s šířením nákazy koronaviru zažívá v březnu svůj druhý nejhorší měsíc v novodobé historii. Index PX v březnu zatím ztratil 19 procent, řekl dnes makléř Wood and Company Vladimír Vávra.

„V březnu půjde o nejhlubší meziměsíční propad od října roku 2008, kdy po pádu americké investiční banky Lehman Brothers český akciový trh odepsal 27 procent,“ uvedl.

V prvních dvou březnových týdnech, kdy dramaticky rostl počet nakažených koronavirem v EU, ztrácela podle něj pod vlivem plošných výprodejů většina českých blue chips. Ve druhé polovině měsíce některé tituly umazaly část předešlých ztrát. Bylo to pod vlivem globálně koordinovaných záchranných opatření centrálních bank a fiskálních stimulů vlád, u některých akcií se začaly projevovat také jejich defenzivní charakteristiky.

Vývoj Indexu PX

Vítězem březnové krvavé bitvy se staly akcie telekomunikačního operátora O2, které inspirovány pozitivním vývojem zahraničních sektorových zástupců nakonec v závěru měsíce dokázaly posílit o 6,6 procenta. Akcie energetické společnosti ČEZ (minus 7,1 procenta) v úvodu měsíce při mohutných objemech obchodů výrazně ztrácely, v jednu chvíli odepisovaly více než pětinu hodnoty. Následně ale více než polovinu ztrát dokázaly zkorigovat, jednak pod vlivem obratu vývoje na globálních trzích, svou roli sehrály i zveřejněné solidní výsledky společnosti za čtvrté čtvrtletí 2019.


Velký špatný. Dopady současné pandemie by mohly překonat krizi z třicátých let, věští známý skeptik

Velká hospodářská krize

Částečné akcie ČEZ také benefitovaly z odlivu peněz z českých finančních titulů. U těch koronavirová krize rozpoutala téměř dokonalou bouři. Nejenže banky budou mezi prvními, u kterých se v bilancích projevovat dopady dočasného zmrazení ekonomiky v podobě nesplácených úvěrů a obecného zhoršení kvality aktiv, ale provoznímu hospodaření neprospěje ani negativní trend úrokových sazeb. Jejich atraktivitu dále snižuje zrušení či odložení výplaty letošních dividend. Navíc budou muset absorbovat ztráty v podobě plánovaného plošného vládního moratoria na splácení úvěrů.

Nejhůře si tak v březnu vedly akcie Erste Bank, které propadly o 37 procent, následovány akciemi Komerční banky a Monety se ztrátou přesahující 30 procent.

Vnímáte pandemii koronaviru jako investiční příležitost?

Velmi turbulentním vývojem procházely také akcie mediální společnosti CME. Ty v polovině měsíce proti hodnotám z konce února v jednu chvíli odepisovaly 50 procent, když trh nebyl schopen absorbovat takzvané stop-loss pokyny zahraničních arbitrážních fondů, které od závěru loňského roku spekulovaly na převzetí společnosti ze strany PPF. V konečné měsíční bilanci akcie CME skončily se ztrátou 20,6 procenta, upozornil Vávra.

„Pro investory platí, že akcie jsou levné, a to jak v Česku, tak i v zahraničí. Podle mého názoru máme před sebou investiční příležitost desetiletí. Časovat nejnižší úroveň trhu je velmi obtížné a možná už jsme jí viděli, je tedy nejvyšší čas vstoupit, byť opatrně, na trh,“ uzavřel ředitel Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský.

Pražská burza zažívá druhý nejhorší měsíc v historii, PX ztrácí 19 procent
4 (80%) 2 hlasování
Diskuze