Spotřebitelé všech zemí, spojte se. Zákon o hromadných řízeních zamíří do Sněmovny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Spotřebitelé všech zemí, spojte se. Zákon o hromadných řízeních zamíří do Sněmovny

,
Spotřebitelé všech zemí, spojte se. Zákon o hromadných řízeních zamíří do Sněmovny
Zdroj: CC0 via Pixabay

Připravovaný zákon o hromadných řízeních umožní lidem kolektivní žaloby, ale také usnadní další obchody s pohledávkami.

Není populární online hra FarmVille na Facebooku jen past na peníze uživatelů této sociální sítě? Mají flash disky skutečně takovou kapacitu, jakou výrobce uvádí na obalu? A měří sendvič jménem Footlong z řetězce rychlého občerstvení Subway opravdu stejně centimetrů jako běžné lidské chodidlo?

I když se takové otázky mohou zdát malicherné, byly v posledních letech předmětem důležitých sporů, které rozhodovala americká justice. A šlo v nich o velké peníze. Na firmy Zynga, Eastman Kodak nebo Subway si totiž nestěžoval jen jediný poškozený, ale rovnou celá skupina zákazníků.

Právě v USA mají hromadné žaloby největší tradici, ale na popularitě nabývají i v řadě evropských zemí. Do dvou let by se takto mohli soudit i čeští spotřebitelé. V příštích týdnech vláda s největší pravděpodobností schválí návrh zákona o hromadných řízeních, který umožní spotřebitelům uplatnit stejné nebo podobné nároky v jediném soudním řízení. Na podobě zákona se už shodla koaliční rada.


Zlatá česká spravedlnost: tuzemská justice v mezinárodním srovnání obstála

\"Soudní

Zákon počítá s dvěma typy hromadného řízení: přihlašovacím a odhlašovacím. Účastníky přihlašovacího řízení jsou samotní žalobci, kterých musí být alespoň deset, ale i ti, kteří se do určité lhůty přihlásí poté, kdy je zahájení řízení zveřejněno ve speciálním rejstříku. Do odhlašovacího řízení by se podle návrhu muselo přihlásit nejméně 100 poškozených a posléze by do…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?