Přísné testy v době nouzového stavu. Za krádež hrozí až osm let vězení - Euro.cz

Přihlášení

Přísné testy v době nouzového stavu. Za krádež hrozí až osm let vězení

čtk,
Přísné testy v době nouzového stavu. Za krádež hrozí až osm let vězení
Zdroj: CC0 via Pixabay

Za krádež v době nouzového stavu hrozí pachatelům až osmileté vězení. Policisté v hlavním městě v pondělí zadrželi dva muže, kteří podle něj kradli v obchodech s potravinami. Za normálních okolností by jim za to hrozil až dvouletý trest. Na použití přísnějších trestních sazeb u některých trestných činů po vyhlášení nouzového stavu poukázalo již dříve Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ).

Až osmiletý pobyt za mřížemi hrozí pachateli krádeže, pokud se jí dopustí „za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek“. Podle NSZ vyhlášení nouzového stavu v souvislosti s výskytem a šířením onemocnění COVID-19 použití tohoto přísnějšího odstavce opravňuje. Postupuje podle něj i pražská policie.

Policisté v pondělí řešili případ krádeže v obchodě v Letňanech. Muž podle pražského policejního mluvčího Jana Daňka ukradl 21 čokolád za 1600 korun. „Čokolády si schoval do batohu a prošel okolo pokladen bez zaplacení. Za pokladnami ho pak zadržela ostraha,“ uvedl mluvčí. Muž byl v posledních třech letech odsouzen za krádež. „Proto se také jedná o trestný čin, ačkoliv je způsobená škoda nižší než 5000 korun,“ dodal Daněk.

Druhý muž podle mluvčího v obchodě v Čakovicích ukradl 22 čokolád, několik energetických nápojů a dalších 40 kusů různých laskomin. „I v tomto případě se pokusil odejít z obchodu bez zaplacení, ale ostraha ho zadržela a předala policii,“ sdělil Daněk.

Zvýšená sazba nyní hrozí i pachatelům některých dalšíích majetkových trestných činů. Na osm let ve vězení mohou skončit i lidé, kteří se dopustí zronevěry, podvodu či lichvy. V přísnějším odstavci mohou být posuzovány i šíření nakažlivé lidské nemoci, ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty a šíření poplašné zprávy.


Které obchody smí být otevřené? Odpovědi na dotazy podnikatelů ohledně opatření proti koronaviru


Diskuze