Lid vs. Mostečané Mostu. Spolek podle soudu obchází zákon - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Lid vs. Mostečané Mostu. Spolek podle soudu obchází zákon

,
Lid vs. Mostečané Mostu. Spolek podle soudu obchází zákon
Zdroj: Archiv

I spolek kandidující ve volbách musí splňovat povinnosti pro politickou stranu.

Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil Spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do jednoho roku nezanechá, soud ho rozpustí.

Spolek Sdružení Mostečané Mostu přitáhl pozornost médií svou agresivní kampaní proti Romům před komunálními volbami v roce 2018, kdy sliboval „zřídit vesnici pro lůzu“. Soud nehodnotil jeho postoje, ale vytkl mu obcházení zákona o politických stranách.

Sdružení Mostečané Mostu vykazuje všechny znaky politických stran, ale vyhýbá se jejich povinnostem, zejména transparentnímu financování. Tím podle soudu „výrazně deformuje komunální politickou soutěž“. Jde o první takové soudní rozhodnutí od roku 2014, kdy vstoupila v účinnost nová pravidla pro spolky v občanském zákoníku.

Soudce Jiří Fellner spolku výslovně uložil, „aby upustil od dalšího úsilí o získání mandátů v zastupitelstvu města Mostu v příštích obecních volbách“, jinak ho soud zruší. Rozhodnutí dosud není pravomocné, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Soud rozhodoval na podnět čtyř navrhovatelů: politologa Lubomíra Gomboše, mosteckých zastupitelů Jana Hrubeše a Luďka Proška (Strana zelených, koalice Piráti a Zelení pro Most) a politického hnutí Občané městu, město občanům bývalého senátora Vlastimila Balína. První dva zastupovala advokátní kancelář RHK (Rychetský, Hlaváček, Krampera), druhé dva advokát a pedagog pražské právnické fakulty Ondřej Preuss.

„Spolek je vlastně zastřenou politickou stranou, protože jeho hlavní činností je boj o politickou moc,“ říká k výsledku advokát Ondřej Preuss. „Soud potvrdil, že pokud něco kváká jako kachna, chodí jako kachna a plave jako kachna, je to kachna,“ komentuje rozhodnutí advokát Tomáš Němeček z AK RHK.