Krize rodí skutečné inovátory. I v právu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Krize rodí skutečné inovátory. I v právu

Jaroslav Kramer, Cover Story,
Krize rodí skutečné inovátory. I v právu
Zdroj: Archiv

Nedávno jsem si vzpomněl na citát inovátora a stratéga Rona Imminka. Tvrdí, že inovace jsou tvůrčím řešením problémů, které můžeme chápat jako proces „přežití těch nejschopnějších“. Jsou tak spíše poklidnou evolucí, která se prolíná řadou profesí včetně právníků. Šíření nového koronaviru tyto klidné vody změnilo v dravou řeku. Přišla revoluce. A ta překopává vše, co jsme doposud považovali za nezměnitelné. Zároveň je třeba si přiznat, že současný překotný vývoj skutečné inovátory sám o sobě nepřináší.

Poskytování právních služeb prošlo za poslední tři týdny zásadními změnami. Právníci jsou pod tlakem okolností nuceni „konečně inovovat“. Klientům pomáhají od vyhlášení nouzového stavu téměř nonstop. I ti nejzarytější „konzervativci“ v profesi se učí řešit klientské požadavky výhradně na dálku a ti odvážnější se pouští třeba do živých video přenosů. Své rady dnes dávají právníci veřejnosti v takové míře, která převyšuje několik posledních let dohromady.

Současně není snad jediná advokátní kancelář, která by nepřešla na vzdálené komunikační prostředky a nepřinášela klientům pravidelně analýzy a odborné články o současném dění. Někdy jsou výstupy českých právníků dokonce i čtivé a mají potenciál klientům problematiku skutečně vysvětlit. Jindy jde spíše o „povinnost“ dát o sobě vědět a materiály přináší více otázek než odpovědí.

Často přitom samotné advokátní kanceláře naráží na problémy s cash flow svých klientů. A namísto toho, aby je odmítli, tak navyšují počet pro bono hodin. Nejviditelněji se zatím vyprofilovalo osmnáct advokátních kanceláří v čele s brněnskou právničkou Janou Sedlákovou. Experti napříč sektory během několika málo dní připravili projekt Právo v roušce, tedy vzory smluv a dokumentů, které se mohou hodit všem lidem zasaženým současnou „krizí“.

Reakce velkých společností na sebe nenechala dlouho čekat. Česká pobočka světového hráče v oblasti právních informačních systémů Wolters Kluwer zpřístupnila na své platformě ASPI zdarma všechny platná znění vyhlášek, usnesení i zákonů týkajících se koronaviru. A to včetně doprovodných komentářů a článků. Vzápětí otevřela společnost také svou profesionální digitální platformu Vzorné Právo, v rámci které si mohou lidé přímo z domova prostřednictvím internetu sepsat důležité smlouvy, žádosti nebo jiné právní dokumenty. Klíčové prostředky právní ochrany, které by v „běžném režimu“ byly zpoplatněny, se tak dostaly během několika dní zdarma a napřímo k lidem.

Jakkoliv jsou výše zmíněné aktivity chvályhodné a právníkům patří za extrémní nasazení můj obdiv, za skutečné inovátory je zatím nepovažuji. Současná situace přesto dává progresivním právníkům příležitost růst. Skutečný inovátor jde totiž za všech okolností o krok dál. Nepřizpůsobuje se, ale zpochybňuje. Snaží se o změnu tam, kde ji jiní nevidí. A nespokojí se jen s „udržením tempa“. A to ani v době krize. Takové profesionály bychom měli ocenit. I proto vznikl projekt Legal Disruptors supported by Legito, který je platformou spojující právní inovátory z Česka, Slovenska a dalších zemí Střední Evropy. Pomozte nám ukázat, že krize rodí skutečné inovátory a hledejme spolu ty, kteří i v této těžké době inspirují.

Krize rodí skutečné inovátory. I v právu
5 (100%) 3 hlasování
Diskuze