Hyde Park: Vysloužilou lednici do Státní opery - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hyde Park: Vysloužilou lednici do Státní opery

Ladislav Pešek,
Hyde Park: Vysloužilou lednici do Státní opery
Zdroj: Richard Cortés

Proč veřejné instituce neslouží jako sběrná místa elektrospotřebičů? 

Státní opera Praha, Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, ministerstvo obrany, Divadlo Na Zábradlí, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Český rozhlas Brno, Židovské muzeum v Praze, Česká pošta, vazební věznice na Pankráci. Uvedené instituce a řada dalších mají být podle společnosti REMA Systém veřejnými sběrnými místy vysloužilých elektrospotřebičů, určených k likvidaci. Jenže to není pravda. 

REMA Systém patří mezi tři největší společnosti na našem trhu specializující se na zpětný odběr a ekologickou likvidaci elektroodpadu. Zajišťuje recyklaci elektrických a elektronických zařízení (pračky, lednice, televize, počítače, tiskárny, mobilní telefony), baterií a akumulátorů. Tyto služby poskytuje na základě licence pro provozování takzvaných kolektivních systémů, kterou jí udělilo ministerstvo životního prostředí. 

Porušení licenčních podmínek 

Licenční podmínky zavazují firmu REMA Systém ke zřízení sítě sběrných míst, kde bude odebírat vyřazené elektrospotřebiče od svých obchodních partnerů. Letos k nim přibyl Samsung. Tato sběrná místa následně sama zadává do databáze ministerstva životního prostředí. 

Problém spočívá v tom, že výše uvedené lokace – a nejsou jediné – jsou fiktivní a nefungují jako sběrná místa určená veřejnosti. Některé z těchto institucí se už ohradily, že je používají výlučně k vlastní potřebě pro svoje zaměstnance. REMA Systém tak uvedením zavádějících informací porušuje nastavené licenční podmínky. Nejde přitom jen o formální záležitost. 

Kolektivní systémy dostávají jako kompenzaci za náklady spojené s odběrem elektrospotřebičů takzvaný recyklační poplatek, a to i tehdy, pokud neumožní odevzdání elektrospotřebiče na sběrném místě, jež není určeno veřejnosti. 

Pokuta za nepravdivé údaje 

Z podobných důvodů se společnost REMA Systém nedávno dostala…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?